www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[amplificator]Vox AD15VT


Guest chitaristu88
 Share

Recommended Posts

Guest chitaristu88

Nume echipament - Vox AD15VT Valvetronix 15W

 

Scor - 700 RON de la www.mcmusic.ro

 

Caracteristici - acesta este cel mai mic din familia Valvetronix...si anume 15W

- dimensiuni destul de mari pt un amp de 15W....43x25x40 cm...

- bazat pe un circuit interesant dintr-o lampa de tip 12AX7 (ECC83)....interesant este ca acest tip de lampi erau...(si mai sunt) folosite in preampuri......aici lampa se afla intre preamp si amplif. de putere, pentru a crea a crea un sunet pur lampa

- acest model nu dispune de vestitul potentiometru de reglaz al puterii la iesire....ci doar de 2 volume...unul la distors....iar celalalt MASTER

- in cateva cuvinte: 11 ampuri (distors), volum de distors, egalizator pe 3 benzi, gain de distors, 11 efecte de modulatie ( reverb, delay, chorus, etc etc), cu posibilitatea reglarii intensitatii, duratei......mai exact...cam de tot ce aveti nevoie intr-un amp de camera fara alte pedale, procesoare, bullshituri

- difuzor de 8' VOX Original

- 2 canale ( cu posibiliatea de selectie intre ele)..... VFS2...footswitch...achizitionat separat tot de la mcmusic.ro....scor..130 RON (parca)

- 1x imput

- pe partea dispune de 2 intrari/iesiri...prima e LINE/Phones.....pentru repetitii noaptea unde e nevoie de un set de casti....sau pt mixer, calculator........iar a doua este pt footswitchul de care am vb mai sus

- mai este ceva care merita precizat...pe panoul principal, langa cele 2 canale (selectabile) mai sunt 2 "rubrici" Manual, si Preset.......Manual este o setare care merge dupa pozitia fizica a butoanelor din acel moment (!!!!)...iar Preset este o setare automata pt fiecare amp in parte.......deci...practic vorbind...daca dispunem de un footsw., atunci avem cele 2 canale setate si salvate.....canalul Manual...care merge cu pozitia butoanelor din mom respectiv.....si canalul Preset....cu setarea de fabrica a fiecarui amp in parte....hmmm...interesant....in concluzie...4 canale :)

 

 

Cum suna / Cum se comporta : un amp foarte versatil iar daca stam sa comparam toate medelele din respectica clasa(15-25W)....realizam ca acesta este cel mai bun....si pe masura...cel mai scump.....de sunat suna f bine....depasind usor frontmanul de 25W de la fender...si la volum...si la accesibiliate...si la efecte

caliatea sunetului este data de lampa , care dupa parerea mea...face diferenta........ca orice chitarist, inainte sa scoti ptrofelul te interesezi sa vezi care sunt avantajele si dezavantajele unui produs....puncte slabe...atuuri...etc.....pai...va zic eu...nimik nu e perfect in lumea asta....si nimik nu e facut pe placul fiecariu.....

scopul pt care am pus mana pe ampul asta a fost pt repetitiile acasa...si ceva jammuri cu prietenii......in contradictie cu dorintele mele ACEST AMP ESTE PREA PUTERNIC PT CAMERA....chiar daka este destinat acestei folosiri...el nu poate fi folosit in acest scop.......de cand il am..nu cred ca am dat MASTERUL mai sus de sfert....9 o'clock....iar volumul de distors undeva la ora 12....este efectiv prea puternic pt o camera.....

ampul asta chiar dak are doar 15W acopera fara probleme o toba.....pt o comparatie...am cantat cot la cot cu un fender fm65 (65W).....acesta din urma cu volumul mai sus de jumate.....

 

un minus pe care il notez ar fi absenta atenuatorului de putere...de altfel prezent pe celelalte modele de la vox.....nu vad care era problema pt unu in plus :)

 

NOTA: as zice 9.5/10......totul e ok in ampu asta....in afara ca e greu ca pamantu..undeva la 11-12 kg....greu pt marimea lui....

 

p.s: pt cei interesati si care au chef sa le faca zile fripte bobosarilor...recomand modelul de 30W....aceleasi caracteristici...putere dubla...si la pret doar 100 RON in plus......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

la 15 W depaseste cu usurinta un set de tobe ? Am cantat zilele trecute pe un vox AD30vt si daca puneam procesorul de effecte pe el (pe langa faptu ca imi facea tonul praf si pulbere) isi pierdea din volum si nu trecea peste tobe. Abia daca il auzeai si stateam fix langa el. Amplificatorul e foarte bun pt genuri mai domoale sau genuri in care backingul nu e agresiv (eu cant nu-metal/HC). Pt genuri de la Indie la blues la progresiv merge ca uns :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.