www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Referitoare La Radiusul De 7,25


Vince Windrider
 Share

Recommended Posts

Urmeza o chitara care are radius de 7,25.cum nu am probat niciodata o chitara cu radiusul acesta as vrea sa ii intreb pe cei care folosesc in mod frecvent mai multe tipuri de chitare cu radius diferit care ar fi senzatia cand treci de la una la alta.teoria o stiu (corzi mai sus,chocking etc)dar sunt cuios care este feelingul cand treci de la 12 -14-16 la 7,25

 

ps:oare exista bridge tuneomatic pt 7,25?

 

multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea sincera este ca oricat ti-ar explica lumea cum e , totul se rezuma la momentul in care ai asa ceva in mana si decizi tu daca iti place sau nu . Exista lucruri la care sfatul altora este de folos , dar cred ca la  alegerea unui radius te poate indruma foarte putin sfatul si experienta altor oameni . Exista multe chestii care au fost laudate de multa lume , am crezut ca am nevoie de ele si cand le-am obtinut am ramas dezamagit ...

 

Stiu ca e deja un sfat cliche , dar mi se pare unul foarte bun . Incearca sa gasesti un magazin unde poti proba , sau cineva pe forum care te poate ajuta ( vad ca esti din Bucuresti deci nu trebui sa fie greu ) . Anatomia mainilor noastre difera la toti , si felul in care percepem ''confortul'' difera la toti . Eu zic sa iei decizia bazata pe experiente personale nu pe povestile si experientele altora .

 

+  conteaza mult si ce profil are gatul . Daca e confortabil sau nu radiusul e in corelatie cu profilul gatului .

 

Astea sunt parerile mele . Daca cineva are altele , e ok , nu vreau sa ma cert cu nimeni pe tema asta .

Edited by TheZKD
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

aveti perfecta dreptate insa problema este ca acest model de chitara nu am unde sa o probez.difera profilul grifului fata de alte chitare cu 7,25.nici nu stiu cum sa l asociez unei forme,dar probabil ca e C shape(si foarte butucanos)

Ma gandesc ca radiusul si profilul sunt 2 lucruri care merg impreuna.probabil la pe un vintage reissue se simte intr un fel radiusul de 7 ,iar pe chitara aceasta cu profilul acesta usor atipic poate ca 7,25 este cel mai ok pt confort.

Problema ar fi ca daca nu ma inteleg cu 7,25 si este nevoie de reprofilare ar fi o munca mult mai mare la reprofilare fata de alte chitare pt ca tastiera este vopsita si lacuita.

Atasesez cateva fotografii cu modelul grifului :

post-5188-0-79454700-1422712807_thumb.jpg

post-5188-0-38385900-1422712818_thumb.jpg

post-5188-0-94920400-1422712828_thumb.jpg

post-5188-0-48439300-1422712836_thumb.jpg

post-5188-0-67097300-1422712844_thumb.jpg

Edited by Vince Windrider
Link to comment
Share on other sites

din cate imi dau seama, chitara ta copiaza modelul Brian May. acea chitara (numita "RED") are un gat cu profil "D shape" si un radius (care se poate observa, la o analiza mai atenta) de 7" (asa cum au avut chitarele fender telecaster si stratocaster, pana la inceputul anilor '80) 

in concluzie, astfel de forme de gat, le poti gasi pe anii de inceput ai chitarelor fender telecaster ('51, '52), precum si pe stratocaster ('54), cu diferenta ca modele REISSUE ale acestor ani au radius-ul de 7.25". daca nu ma insel, un fender stratocaster 1954 anniversary (deci un model "reissue", cu radius de 7.25 si taste de tip "fender vintage") se gaseste expus la Guitar Shop.

tastele, la modelul Brian May, par a fi de genul tastelor late si joase, folosite la chitarele electrice Gibson SG de pe la inceputul anilor '60.

pe de alta parte, daca vrei sa vezi cum arata si cum se comporta niste taste Dunlop 6105 (se mai numesc "narrow jumbo") pe un radius de 7.25", gasesti tot la Guitar Shop, un Fender Road Worn '60 Stratocaster, care are astfel de taste, montate pe un radius de 7.25, singura diferenta fiind gatul cu profil "C shape".

Edited by StratMan
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

E clar ca 7,25 pe fender (60ri) nu a fost deloc ok pt mine.insa griful de red special are intradevar profil D insa cu anumite diferente.griful este mult mai gros decat la fender,se lateste mai putin spre corp si tot spre corp forma se pierde din D in ceva spre dreptunghi.toate astea la o scala de 24 si 24 de taste,deci un grif mic.inclin sa risc in a l face ca si originalul cu radiusul de 7,25.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.