www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dean guitars?


Mihai_N_
 Share

Recommended Posts

Salutare! :)

As dori sa adresez o intrebare colegilor forumisti: a incercat cineva modelele Dean de sub 400 E?

Ma cam inebuneste forma de ML si am inteles ca forma ciudata ii da un sustain destul de mare....

In principiu pe thomann am gasit 2 modele care s-ar incadra in aceasta suma:

Dean Dime-o-Flage

Dean Dime Tribute

 

Am citit niste review-uri pe musician's friend si cam toate erau pozitive...oricum pe musicians friend erau mult mai multe modele dar nu prea imi imaginez cum as comanda de acolo...si preturile erau mai mici da banuiesc ca ies mai scump daca pun si transportu...

Si deasemenea daca cineva mai stie unde se pot gasi Washburn Dime (332 parca era modelu)?

 

Multumiri anticipate,

Mishu! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest kdavru
Salutare! :)

As dori sa adresez o intrebare colegilor forumisti: a incercat cineva modelele Dean de sub 400 E?

Ma cam inebuneste forma de ML si am inteles ca forma ciudata ii da un sustain destul de mare....

In principiu pe thomann am gasit 2 modele care s-ar incadra in aceasta suma:

Dean Dime-o-Flage

Dean Dime Tribute

 

Am citit niste review-uri pe musician's friend si cam toate erau pozitive...oricum pe musicians friend erau mult mai multe modele dar nu prea imi imaginez cum as comanda de acolo...si preturile erau mai mici da banuiesc ca ies mai scump daca pun si transportu...

Si deasemenea daca cineva mai stie unde se pot gasi Washburn Dime (332 parca era modelu)?

 

Multumiri anticipate,

Mishu! :)

 

"Dean Guitars" e una din companiile care fabrica cele mai bune chitare din lume,dupa parerea mea.

Pana si aceste modele mai ieftine sunt de o calitate superioara,comparativ cu alte chitari la acelasi pret.

Dean Dime Tribute o poti cumpara cu vreo 1190 Ron de la un coleg forumist cu care iti pot face legatura direct ,daca vrei.

Mentionez ca am probat recent chitara in cauza(are 2 Duncan Design),conectata la un Vox Valvetronix, si suna foarte bine! :)

Edited by kdavru
Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Pe o d-aia a cantat Markus Toivonen o piesa (Finnish Medley) la aniversarea Ensiferum si suna de rupea scula, plus ca-i fugeau si lui ghearele pe dansa altfel decat la as'lalta, cu care a dus restu' cantarii; stiu ca m-a frapat forma si ca am recunoscut-o pe loc din linkul tau, ca io, altfel, n-as fi stiut ce si cum era.

Link to comment
Share on other sites

"Dean Guitars" e una din companiile care fabrica cele mai bune chitare din lume,dupa parerea mea.

Pana si aceste modele mai ieftine sunt de o calitate superioara,comparativ cu alte chitari la acelasi pret.

Dean Dime Tribute o poti cumpara cu vreo 1190 Ron de la un coleg forumist cu care iti pot face legatura direct ,daca vrei.

Mentionez ca am probat recent chitara in cauza(are 2 Duncan Design),conectata la un Vox Valvetronix, si suna foarte bine! :)

Cam asta am auzit si eu din linkuri cum ca ar rupe o astfel de chitara chiar si la acest pretz...si intrebam ca de probat in Romania asa ceva mai greu...deh..

Link to comment
Share on other sites

Guest kdavru
Cam asta am auzit si eu din linkuri cum ca ar rupe o astfel de chitara chiar si la acest pretz...si intrebam ca de probat in Romania asa ceva mai greu...deh..

 

Daca faci un drum pana la Iasi o sa poti si proba;)

Dar ar trebui sa se gaseasca si prin Bucuresti..insa nu sunt prea informat in aceasta privinta..

Link to comment
Share on other sites

da music123 trimit in romania.

mie mi se pare superba cadillac-ul. one of my all time favorites

http://www.musiciansfriend.com/product/Traveler-?sku=512931

 

sau ma rog... :)http://www.musiciansfriend.com/product/Dea...itar?sku=512927

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Guest kdavru
da music123 trimit in romania.

mie mi se pare superba cadillac-ul. one of my all time favorites

http://www.musiciansfriend.com/product/Traveler-?sku=512931

 

sau ma rog... :)http://www.musiciansfriend.com/product/Dea...itar?sku=512927

 

 

Am incercat sa iau legatura cu cei de la music123 dar n-am primit raspuns la mail inca..

Ce taxe de transport au?

mersi..

Link to comment
Share on other sites

Guest kdavru

Nu pot sustine ca mi-am luat inca,de-abia mi-am verificat toate costurile,comanda urmand sa o dau abia zilele urmatoare. :)

Comanda consta in o pereche de monitoare de studio,transportul ajungand undeva pe la 40$(destul de rezonabil).

Greutatea lor nu constituie un factor prea important,poti aduce comanda prin sistem standard international(standard freight-comanda ajunge cam in 2 saptamani),worldwide express(mai rapid dar mai scump),etc...

Edited by kdavru
Link to comment
Share on other sites

La chitari am inteles ca e cam 54$ la express...si cam 40-45 la standard...si au preturi dubios de mici:P....

La ei merge plata CashOnDelivery? sau daca nu merge sa platesti si fara card? gen transfer bancar? daca a lucrat cineva si imi poate da detalii ii sunt recunoscator tare!

COD nu accepta

cu card - no way

cu transfer bancar dureaza mult

Western Union e de baza :)

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este sa nu iei aceste modele k sunt din basswood (suna cva mai nashpa).

Dime folosea mahon (modele dime cva mai scumpe ~ 800 euroi) si floyd cu care facea diverse trick-uri.

Shi in caz ca e pt George, spune-i k e mult prea obsedat de Dime (R.I.P.). :)

Edited by metalmadness
Link to comment
Share on other sites

draga, daca evh, satriani, vai, petrucci si numerosi altii, ca sa ma rezum la cei mai cunoscuti, au ales basswood nush daca poti spune ca suna nashpa.pretzul spune despre calitatea lemnului.asa ca daca e sa compari, nu compara un mahon de 800$ cu un baswood de 300$...compara-le la preturi egale.

diferenta intre mahon si basswood este destul de mica. suna cam la fel de cald, baswood-ul e mai usor.

daca nu canti la volum mare e destul de greu sa le deosebesti(presupunem ca in testul asta singura variabila e corpul, restul datelor, ca top, fretboard, doze, bridge etc fiind identice)

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Nu mai am nevoie de alta chitara cu floyd ca am deja una si viata nu e asa roz....asa ca ma duc pe tune-o-matic....iar despre chestia cu mahon-baswood....nu cred ca influenteaza asa mult....sunt si modele dime care sunt din baswood...parca cele de la washburn....oricum nu cred ca e asa de prost ca modelele din lemnu ala dubios pe nume PAWLONIA sau ceva in genu...ultra light sh-t....

Nici un posesor pe forum? o.O

Link to comment
Share on other sites

Ia-ti epiphone ca suna tare daca-l "aranjezi" un pic.

Cat despre basswood itzi pot spune ca e super-greu.

Poti sa-mi spui si mie cand sa ne intalnim ca sa-mi dai si mie pedala (ca n-ai intrat deloc in ultimul timp pe mess si cam am nevoie de ea) si sa bem o bere.

Edited by metalmadness
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.