www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Procesor de Efecte ceva mai profesional


Guest dmc
 Share

Recommended Posts

Cum ziceam eu mai inainte, vreau sa inlocuiesc procesorul meu de efecte Behringer Virtualizer cu unul mai bun, daca nu chiar profesional (daca se poate numi asa in limita a 500 de euro :) ). Aveti cumva cunostinte pe tema asta? Eu la efecte nu ma pricep prea bine. Stie cineva despre Lexicon MPX 550 sau TC Electronic G-Major? Ati ghicit, prefer un procesor de rack :) E adevarat zvonul ca un CHORUS analog e mai bun decat digital?

Link to comment
Share on other sites

sunt multe topicuri legate de asta

un efect digital in general suna digital, ireal, dar acopera toata plaja de frecvente

un efect analogic suna real..adica...it's the real thing

(unele efecte insa sunt numai digitale v. harmonizere-datorita lucrurilor pe care le indeplinesc)

 

 

nush ce sa zic despre proc de efecte de rack (care e mai bun decat un floor proc)

in schimb pt floor proc recomand boss gt6 (m-am jucat la un prieten). si daca cumperi din asta ramai si cu ceva banuti!!

Link to comment
Share on other sites

symbolic, fii te rog baiat fain si trimite-mi si mie inregistrarile alea pe dmcurteanu@yahoo.com. ca m-ai facut curios. desi rocktron voodu nu prea e o alternativa pt mine, dat fiind ca deja am un preamp foarte bun (engl 530). da curios m-ai facut oricum :)

Link to comment
Share on other sites

da da, nu-i rau deloc, destul de super-****** chiar. am sa bag si eu niste inregistrari candva, cand m-oi apuca sa inregistrez un demo nou, ca asta vechi nu-i prea convingator el.

Link to comment
Share on other sites

Guest Carcass

vreau sa'mi cumpar si io o pedala de black..am auzit ca la muzica au..acum vin de acolo...si m'a pacalit zapada ala."n'avem noi asha ceva"..unde gasesc..am 2.5 mil..si vreau ceva bunicel palliizz :) mc

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Suna straniu de aproape cu amic de-al meu, mihai, care are cam acelasi setup descris de tine acolo.., deaia am si intrebat. e draguta inregistrarea, dar nu mi se pare spectaculoasa.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Ba, voi vorbiti de Mihai zis nebunu' de la Colt44?

Ed: on-topic, nu mi se pare chiar asa o mare realizare voodoo-valve-u', comparativ cu alte procesoare de rack, dar poate "it's just me" :)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Eu de el vorbesc, si ultima oara cand m-am interesat canta cu un voodu valve si un eq parametric behringer. Imi plac oamenii care au vazut si ei un rig cat de cat si il dau pe ala de exemplu ca fiind combinatia suprema. Suna decent voodu valve, e tare pe distortion, desi nu e chiar pe gustul meu.

i'm more of a pedalboard man myself.

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

pt mine si un tonelab de la vox e bunicel... dar ala nu e de rack... si e vreo 300 si ceva de € dar la muzica e 400... imi bag picioarele in comertul romanesc de instrumente!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Well, ca sa nu se inteleaga cumva gresit, n-am zis ca rig-ul lui Mihai e nashpa sau ceva, doar ca nu ma omor eu personal dupa respectivul "set-up". Oricum procu' suna mai bine decat alte chestii de pe piata cu pret comparabil.

Link to comment
Share on other sites

Mai poti sa te orientezi si catre line 6 pod XT pro:

http://www.music123.com/Line-6-POD-XT-Pro-i103157.music

 

Din pacate nu prea multa lume prefera / are module de rack astfel incat sa iti dea o experienta "hands on" asa ca harmony central ramane unul dintre cele mai bune locuri in care vei gasi opinii despre sculele astea

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

mi-am comandat azi LEXICON MPX 550. desi nu cred ca sunt multi oameni pe forum care au interes pt procesoare de rack, am sa ii fac totusi un review cand vine (adica la sfarsitul saptamanii). pt ca subiectul "Efecte" vad ca e destul de discutat pe aici.

Link to comment
Share on other sites

nici eu nu am auzit de asa ceva. in fine, am citit eu ceva acu rapid, pare destul de "savage" scula asta. daca nu gasesti in romania, incearca si tu poate are david gimour... :):)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.