www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un sfat va rog.


Guest Kesharo
 Share

Recommended Posts

Guest MrJackson
Depinde ce-i iese dupa 15 minute :) Poate ii iese elicopter :) :)

 

Haha... bine punctat. Cu ocazia asta bag si clauza: "daca imi belesti chitara, mi-o platesti..."

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

am avut si eu js 30 :) .... si nici mie nu-mi lua mai mult de 15 min sa schimb corzile..

 

ps: cat platesti cataline?

Link to comment
Share on other sites

am avut si eu js 30 :) .... si nici mie nu-mi lua mai mult de 15 min sa schimb corzile..

 

ps: cat platesti cataline?

 

Esti foarte tare :) Mie imi ia 20 min sa schimb corzile la tune-o-matic si asta la aceleasi grosimi. Precizez ca am si string winder. Daca schimb si tipul imi ia 5-10 minute de fiecare coarda sa-i fac intonatia, asta dupa ce in prealabil fac multe probe cu inaltimea corzilor si fret-buzz . Iar cand termin, incep si trag de fiecare coarda pe toata lungimea ei, pana se lasa. Apoi acordez din nou. La fiecare acordaj plec de la cea mai groasa la cea mai subtire si apoi repet ptr acordaj fin. Nici nu vreau sa ma gandesc ce inseamna asta la un floating bridge gen Floyd Rose. Eu zic ca de azi Comanel sa-si schimbe numele in Flash :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Kesharo

Se pare ca baietii de la Proguitar au rezolvat totul. Au facut chiar ieri comanda pt. un JS30DKT Dinky Hardtail(black) si in cca. 3 saptamani o vor avea si mi-o vor expedia.

Multumesc mult pentru ajutor tuturor, mai ales tie Ildest pt sugestie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

Nici o problema .. sper ca acea chitara sa nu te dezamageasca. daca ai fi dispus de ceva ai multi bani ti-as fi recomandat altceva ... unii stiu deja ce :) .

Link to comment
Share on other sites

Guest Kesharo

Pai spune ce model, si ce pret... cine stie :)

De asemenea imi poti recomanda si o data la cate saptamani/luni sa schimb corzile si cu ce model? Si ceva concret cu ce sa curat chitara pentru ca am vazut tot felul de metode dar chiar nu mai stiu acum care e buna.

Multumesc inca o data.

Edited by Kesharo
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Pun pariu ca o sa iti recomande Schecter... pacat ca nu prea gasesti in Ro.

 

Corzile le schimbi cand se murdaresc si isi pierd "zing"-ul ala de la inceput. La mine dureaza vreo 2 saptamani. La altii am vazut chiar 2 luni. Depinde de piele si de transpiratie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Kesharo

Am inteles. Si ca sa o curat? Nu conteaza pretul cat timp imi e chitara ok, vreau sa am grija de ea.

Am vazut ca sunt care folosesc Pronto. E chiar bun? Si de care model?

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Poti incerca un Care Kit de la Gibson (daca poti sa pui mana pe asa ceva - string cleaneru e genial) sau de la Dunlop. Alea au polish pentru corp, o solutie pentru fretboard si un string cleaner. Vezi ca era pe aici un topic: "Cum ne intretinem chitarele". Ar trebui sa iti raspunda la toate intrebarile.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

Mrjackson a ghicit ... oricum nu era greu .. pai cel mai apropiat de tine ( adik de suma de care dispui) .. as fi recomandat un schecter din seria damien ( sunt 3 modele ... 6 corzi cu FR -copie evident- , 6 corzi cu stringsthrubody si 7 corzi cu strtrhubod) .. mai toate astea se invart la 16 mil in ro ... dar pacat e ca nu se gasesc ... trebuie sa le aduca cineva de afara ....

 

( nu mai e mult ...... )

Link to comment
Share on other sites

Guest Kesharo

Eh, poate pe viitor. :<

Este cineva care a folosit urmatoarele produse de la Proguitar si, sunt bune?

 

Survivor Packs

 

Electric Maintenance Pack incl. Strings, Picks, Polish, Cloth, Allen Keys (35RON)

 

Fender by Meguiar´s - Guitar Care Products

 

Guitar Color Restorer (28RON)

Fretboard Conditioner (25RON)

Chrome & Brass Cleaner / Polish(25RON)

Fender Polish 4oz (15RON)

Ultimate Guitar Care Collection, incl. Mist&Wipe, Swirl&Haze Remover, Polish&Conditioner, Fretboard Conditioner, Chrome&Brass Cleaner, Wipe Cloth, Applicator Pad and a free Fender license plate. (165RON)

Instrument Care Kit, incl. Mist&Wipe, Swirl&Haze Remover, Polish&Conditioner, Applicator Pad(65RON)

Edited by Kesharo
Link to comment
Share on other sites

Guest Kesharo

Geologu acum am primit mail de la ei. Se pare ca de saptamana viitoare vor avea ce am enumerat eu plus inca vreo 2-3 chestii. Cine anume poate aduce Dunlop System 65 in Ro? Am intrebat de produsul respectiv la Proguitar dar nu pot aduce asa ceva, si nici Care Kit Gibson. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Kesharo

Trebuie sa-mi ajunga chitara saptamana viitoare si m-am decis sa cumpar si un amp si un dist. pedal(Death Metal)

Si intrebarea mea ar fi, ce sa imi iau? Puteti sa imi recomandati un model anume? Ceva care e bun? Chiar de pe forum, nu conteaza.

Si pedal'ul Death Metal este bun?

Multumesc inca o data.

EDIT:http://www.zzounds.com/item--PEVTTBANDIT e bun asta? Este cineva pe forum care vinde unul si cine stie...

Edited by Kesharo
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.