www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Bazait


Holbiyt
 Share

Recommended Posts

Salut...tocmai ce mi-am cumparat un epiphone lp special 2 si din pacate corzile groase,in special La-ul bazaie.Am incercat sa ridic corzile pana la 0.5cm(la fretul 12) dar nu observ vreo schimbare majora.

Mentionez ca neck-ul e putin underbent si ca nu bazaie cand corzile sunt libere.

Ce pot sa fac sa rezolv asta? ar trebui sa o pot rezolva cu garantia sau trebuie neaparat sa o duc la un guitar shop sa-i niveleze freturile?

Link to comment
Share on other sites

ce mai conteaza juma de centimetru acolo...!!!

 

acum lasand gluma la o parte la tasta 12 coarda la tre` sa aibe undeva la 1,7 mm..

 

incearca sa slabesti un pic trussrodul si lasa corzile la 1,5 mi subtire si 2 mi gros(mm) vezi daca se rezolva.

 

apasa coarda mi gros pe prima si ultima tasta cat sa atinga tastele(nu mai mult) si vezi la mijlocul tastierei ce distanta ai sub coarda.undeva la 1mm ar fi ok.

daca nu ai distanta asta slabeste trussrodul.

Edited by Vince Windrider
Link to comment
Share on other sites

Podariu, ai trei variante:

 

1. Te documentezi inainte de a regla ceva la chitara. Este o multime de material informativ pe internet. Iti mai dau un singur link, iar, daca nu vad ceva progrese din partea ta, nu-ti mai scriu. Ai aici un tutorial complet. Este pentru bas, dar se aplica identic si la chitara, mai putin la cele cu tremolo sau floyd. http://www.garywillis.com/pages/bass/bassmanual/setupmanual.html

 

2. Duci chitara la unul care se pricepe: lutier, vanzator de magazin sau chitarist cu experienta, pentru a-ti regla chitara. Aici costurile variaza intre un bilet de tramvai si o bere, pana la 200 de euro.

 

3. O lasi asa.

 

Si normal ca tija opune rezistenta cand invarti in sensul acelor de ceas, ca doar o strangi, adica determini griful sa devina convex, ADICA SA-TI BAZAIE CORZILE SI-MAI-TA-RE!!

 

DOCUMENTEAZA-TE INAINTE DE A FACE CEVA!!!

 

Iar documentarea nu se face intreband pe forum "ce face butonu ala?". Cauti un manual, cauti instructiuni, cauti filmulete informative, asa se face.

 

Iti mai atasez un manual.

electric_basses.pdf

 

Deci, repet, daca mai vad intrebari ale caror raspunsuri se gasesc in materialele de mai sus, nu-ti mai dau alte sfaturi.

 

Daca ai fi cautat pe forum inainte, la cate informatii sunt, chitara ta s-ar fi reglat singura.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.