www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

chitara clasica - corzi metalice


s0rin
 Share

Recommended Posts

Una din intrebarile care se repeta in fiecare saptamana : pot sa pun corzi metalice pe chitara clasica? iar raspunsul este invariabil :nu , din cauza tensiunii prea mari care le exercita corzile de metal si care va duce ,in timp , la deteriorarea chitarii.

Eu am pus corzi metalice pe chitara clasica , si sunt foarte , foarte multumit. Le-am pus nu fiindca nu as avea alta alegere ( detin si o chitara dreadnought ,facuta pentru corzi metalice), ci din alte motive:eu am invatat sa zdranganesc pe o chitara clasica , si dupa ce mi-am cumparat dreadnought nu m-am impacat prea bine cu corpul mai mare al acestei chitari, sunetul scos de chitara clasica este mult mai cald si mi se pare mie mai balansat (mai uniform);chitara clasica are "short scale" ceea ce face ca , corzile sa fie mai moi (ceea ce mi-e imi place mai ales ca, eu cant cu degetele si nu cu pana).

Dupa ce am cautat in sus si jos pe net am dat peste ceea ce imi trebuia: firma Thomastik are o gama numita Plectrum , care au tensiune foarte apropiata de ceea a corzilor clasice , aceasta datorita faptului ca folosesc pentru "wound strings" un miez de matase.

http://www.thomastik-infeld.com/guitars/fr...tart03/body.htm

Le-am cumparat , le-am instalat , si am ramas impresionat, mie imi plac foarte , foarte mult.

 

Puncte negative la aceste corzi: pret cam mare $12 pe set , eu am platit cu tot cu transport $18 pe un set de corzi :) , se pare ca le-au scumpit http://www.musiciansfriend.com/product/Tho...ight?sku=101432 , si mi se pare ca vor avea o viata destul de scurta .

In concluzie : se poate pune corzi metalice pe chitara clasica , chiar cu rezultate foarte bune (mie imi place asa de mult cum suna incat am impachetat "dreadnought-ul" si l-am pus departe , nu cred ca il voi folosi de curand), insa din cauza pretului foarte ridicat nu cred ca ar putea fi o solutie la cei care vor sa isi puna corzi metalice pe clasica din disperare, deoarece nu au alta alternativa .

Si o mostra :untitled.mp3

 

 

putin off topic:recomand cu caldura aceasta firma de corzi,fac si corzi normale de acustica si de chitara electrica,e o firma austriaca si s-ar putea sa le gasiti mai ieftin in Europa.

Link to comment
Share on other sites

Si cele John Pearse par sa aiba o tensiune foarte apropiata. E foarte fain ca scriu tensiunea pe site, asta gasesti in general un pic mai rar :)

 

Mersi mult de sfaturi :)

 

Hehe - stai ca acum am vazut - corzile Classic S facute de ei sunt corzi din metal pentru clasica :) Flatwound e drept, dar suna interesant.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

pe mien sigur o sa ma considerati nebune.. dar... am pus corzi d`addario de electrica pe chitara clasica hora. HELL YEAH! aaa ji btw.. it`s still intreaga

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.