www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Underrated Guitarists


Guest Raskolnikov
 Share

Recommended Posts

Guest Raskolnikov
Sonny Sharrock, omu canta free jazz, foarte tare. Avea o trupa numita Last Exit cu Bill Laswell. Am primul lor album, e nebunie

 

Eu stiam ca Last Exit era prima trupa a lui Sting in New Castle. E aceiasi?

Link to comment
Share on other sites

Guest MirceaNo1

Laurentiu Cazan a fost foarte subapreciat in romania..atat ca si chitarist cat si ca si compozitor.aku e prin canada din cate am inteles,o duce bine acolo.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Daca si Randy Rhoads mai e underrated, pai atunci nu stiu ce sa mai zic de altii... :)

 

Randy e foarte underrated ... cu majoritatea cu care am vorbit despre Randy ori am auzit: who? ori: ah da ... schilodu ala ... daca si ala e tare ... sau: da ... merge ... da zakk e mai tare sau cacaturi de genu asta ...

Link to comment
Share on other sites

Repet ce au spus si altii inaintea mea.Daca un artist nu este apreciat la noi, asta nu inseamna ca in contextul international se intampla la fel...

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Repet ce au spus si altii inaintea mea.Daca un artist nu este apreciat la noi, asta nu inseamna ca in contextul international se intampla la fel...

 

Corect! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest cooasha

ce intelegeti prin "underrated"?.un chitarist exceptional dar necunoscut sau un chitarist cunoscut dar neapreciat la valoarea sa maxima? pt. ca astfel putem vorbi de chitaristi de clasa care sunt....oarecum ignorati. Uite, de exemplu, am intrebat majoritatea prietenilor mei care mai cunosc cate ceva despre chitara/chitaristi sa imi spuna un singur nume. Ei, 80% au spus Hendrix. Am intrebat apoi de ce? pai...asa zic toti ca e cel mai, cel mai....bla bla.

Din punctul meu de vedere cel mai "underrated" chitarist e...David Gilmour. Ohoho, veti zice, dar asta e prea cunoscut. Da, dar nu suficient de apreciat. Eu n-am vazut pe nimeni care sa fie un fan infocat (scuzati sintagma) a lui Gilmour. Unde intorci capul numa de Sattrieni,Vaieni, Malmmsteinieni si Petruccieni dai! (scuze de greselile de scriere).

6 in top 100 solo pt. David http://www.digitaldreamdoor.com/pages/best_guitarsolo.html

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov
ce intelegeti prin "underrated"?.un chitarist exceptional dar necunoscut sau un chitarist cunoscut dar neapreciat la valoarea sa

Exceptional dar necunoscut e cam greu sa fii, trebuie sa fie o masa mai mare de oameni care sa spuna asta, daca iti spun cativa prieteni ca esti exceptional asta nu inseamna ca esti cu adevarat.

Cand esti foarte cunoscut, cunoasterea inseamna intr-un fel si apreciere, desi sunt si exceptii, de exemplu al 2-lea chitarist de la Roling Stones, toata lumea il cunoste dar nu stiu cati il apreciaza, unii spuneau ca este a 6 coarda a lui Keith Richards.

Eu ma gandeam la acei chitaristi mai putin cunoscuti, dar indeajuns pentru a se accepta ca sunt buni, insa neapreciati la valoarea lor, de cele mai multe ori datorita muzicii necomerciale pe care ei o practica.

Link to comment
Share on other sites

Guest Breezer

Allen Collins de la Lynyrd Skynyrd,bun chitarist si compozitor. Solo-ul de la Free Bird e celebru in schimb.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest bucketboy

i got one Pat Travers si poate Akira Takasaki de la Loudness desi de unde vine el nu cred ca e asa under rated

Also Doug Aldrich, Brad Gillis, Dweezil Zappa

Edited by bucketboy
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nu stiu totusi daca l-as putea numi pe Buckethead "underrated". Pentru un tip a carui identitate nu e stiuta, care nu da interviuri si care nu este aproape deloc promovat, vad ca mai toti dintre noi stim de el, si e prezent in multe topuri (chiar pe locuri decente).

 

90% din piesele lui sunt salate de muzica electronica si efecte aiurea de chitara, iar pentru cele 10% piese care chiar sunt misto (Nottingham Lace, Jordan, etc..) eu zic ca nu e underrated deloc...

Link to comment
Share on other sites

Guest bucketboy

Dupa ce a inregistrat Jordan pt guitar hero 2 poti fi convins ca nu mai e underrated

nici inainte nu ar fi fost chiar underrated din moment ce a compus theme-uri pt multe filme mai mult sau mai putin cunoscute(Johnny Mnemonic , Mortal Kombat 1si2, power rangers :), ghosts of mars)

personal imi place pt ca are ritmu'n sange(check night of the slunk) si pt ca e versatil(Pirates's life for me come on :))

Link to comment
Share on other sites

<BLOCKQUOTE id=c27b79a7>

 

Chuck Schuldiner nu e apreciat la adevarata lui valoare, he's the godfather of death metal fa fak sake si a influentat multe trupe.

Multi nici macar nu au auzit de el (in special americanii) si chiar am vorbit odata cu un "metalist" din Tampa, Florida(orasul in care a trait Schuldiner) daca l-a vazut vreodata p-acolo si ala nici macar nu a stiut cine era Schuldiner.....Jesus Christ

Edited by denis_symbiotic
Link to comment
Share on other sites

daca l-a vazut vreodata p-acolo si ala nici macar nu a stiut cine era Schuldiner

 

Pai la ritmul in care se perinda pe la ei artistii si concertele ... sa nu te mire ca ii considera niste oameni atit de "obisnuiti" incit sa nu le mai dea atit de mare importanta.

 

Under-rated ? Ritchie Blackmore ... saracul a avut ghinionul sa fie "dupa" Hendrix. Insa un om strict si care a stiut ce vrea. Latura asta n-a fost prea "apreciata" de ceilalti. Insa si-a pastrat cercul "select" de fani.

Link to comment
Share on other sites

care underrated? pe scena death metalului Schuldiner este arhicunoscut. Datorita lui se si numeste Death Metal.

 

ca nu-l stiu cei care asculta altceva decat death metal este alta poveste. Cred ca nu mai e nevoie sa zic ca nu este un stil comercial, nu? Si de asta tine in mare masura faima in zilele noastre. Si apropo, Tampa nu e un orasel, e ditamai orasul si acolo se afla mii de trupe. De ce nu l'ai intrebat daca a auzit de trupa Death?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.