www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tremolo pentru Les Paul


Guest Tony
 Share

Recommended Posts

Va salut pe toti!

 

Mi-am luat recent o chitara model Les Paul si plang dupa tremolo. :(

 

Pana acu am cantat pe un Stratocaster la care am folosit din plin tremolo, iar acu ii duc lipsa fiindca in afara de un vibrato amarat efectuat din dejt, altceva nu mai pot face. :)

 

N-as vrea sa revin la Strat doar pentru tremolo, fiindca sunetu pe care-l scoate Les Paul e incomparabil mai bun. :)

 

Cine ma poate ajuta? :)

Edited by Tony
Link to comment
Share on other sites

E oribil bigsbyu ala frate! Prefer sa invat tehnici avansate de vibrato decat sa pocesc frumusete de chitara. Vorba lu MAlex: "Merita?" Nu prea cred. :)

 

Mersi oricum pentru reply! :)

Edited by Tony
Link to comment
Share on other sites

pe vremuri, pe la inceputul anilor '80, cand incepuse furia actionarii violente a manetei vibratoarelor, a aparut o firma numita Rockinger, care fabrica vibratoare ce puteau rezolva, fara modificari si cu succes, problemele tehnice ale unor astfel de actionari, inclusiv pentru chitarele de tip les paul. unii artisti au apelat la aceste solutii, care erau net superioare unor vibratoare de tip Bigsby.

 

parerea mea este ca, aceste chitare suna excelent fara vibrator si trebuie folosite ca atare, exact pentru genul de sunet pentru care au fost create. asa cum stratocaster-ul este bine sa fie dotat cu vibrator, chiar daca nu este folosit, in special pentru genul de sunet specific, pe care il dezvolta cu jutorul reglajului arcurilor din dotare, asa si les paul-ul, suna cel mai bine, cu dotarea stopbar, cu care a fost conceput initial.

 

eu stiu ca fiecare isi doreste, in conditiile noastre, o chitara superversatila, cu care sa-si rezolve toate problemele, dar acest lucru nu este deloc usor de obtinut, pentru ca, in general, se sacrifica anumite calitati in favoarea altora. si apoi, nu degeaba ajuns un brand precum PRS la asemenea pozitie, dar si la asemenea preturi!

Link to comment
Share on other sites

meseriasii nu au nevoie de tremolo bar....mai ales meseriasii care canta pe copii sau originale Les Paul.... ( asculta tu gary moore sau jimi page ...sa vezi acolo tremolouri de iti pica okii...si fara nici o maneta...)

?????????????????????????

 

ia intreba-l pe celm mai vestit chitarist al lumii ,Jeff Beck , daca are nevoie de vibrator ????

 

idea estew ca , acel vibrator de mai sus costa cam 270Eu , la bani astia cumperi o chitara cu un Floyd si cu Humbucker .

 

Ca doar no o sa canti cu sound de LP ..stil George Benson sau altceva jazistic cu whammy bar , cu bomb dive etc ...deci nu este nici un motiv sa strici o chitara ....

 

cumperi .un Jackson, Johnson, Keiper.....si alte firme ieftine ...si ati faci treaba ....sau un Ibanez ieftin .chiar ieri am vazut la Triola chit cu 4500000 lei copie de Strat , un vibrator costa de cel putin doua ori mai mult ....deci ...

Link to comment
Share on other sites

Te inteleg...De asta cred cu tarie ca trebuie sa ai mai multe LesPaul-uri. Si in mod cert unu trebuie sa fie cu Bigsby pt a reflecta faptul ca un LesPaul e un Les Paul numai daca are stoptail-u original.

 

 

plus unu cu P90-uri ca sa inveti pe proprie piele ca sunetu de Lp e dat de humbuckere si eventual un Deluxe cu minibuckere sa realizezi ca defapt P90-urile nici nu sint atit de rele. Si in mod cert un Explorer sa-ti dai seama ca odata ai fost tinar si cintai metale. :)

Edited by estebe
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Te inteleg...De asta cred cu tarie ca trebuie sa ai mai multe LesPaul-uri. Si in mod cert unu trebuie sa fie cu Bigsby pt a reflecta faptul ca un LesPaul e un Les Paul numai daca are stoptail-u original.

plus unu cu P90-uri ca sa inveti pe proprie piele ca sunetu de Lp e dat de humbuckere si eventual un Deluxe cu minibuckere sa realizezi ca defapt P90-urile nici nu sint atit de rele. Si in mod cert un Explorer sa-ti dai seama ca odata ai fost tinar si cintai metale. :)

 

 

Hehe...Am o presimtire ca si '52-'56 cu P90-uri si mai mult sau mai putin cu ABR1 suna a Les Paul. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.