www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doza Neck Telecaster Isi Face De Cap


cotrusvlad
 Share

Recommended Posts

Buna seara,

 

Vin cu o problema (se pare ca pe cand scap de una dau de alta) si anume cu doza de neck din telecasterul meu classic vibe 50's. In weekend am desfacut plate-ul cu poturile si switchul pt ca am vrut sa rezolv firul de la jack care datorita designului lui foarte "ingenios" mi-a rasucit cablul cand incercam sa il strang chiar si daca incercam sa nu il las sa se invarta cu totul, anyway!

 

Poblema este ca azi am luat chitara (nu am cantat-o de la operatiunea specificata) si cand sa dau pe neck, surpriza, suna la jumate din volumul care il avea normal, si foarte foarte slab, fara joase. Sa zicem ca am fost inspirat sa misc putin de doza, si uneori sunetul isi revenea, facea ca si cum nu ar face contact bine. In final am scos doza, m-am uitat sa nu fie dezlipit ceva fir, dar nu este... si acum ramane slaba si fara volum indiferent de ce ii mai fac.

 

Ideea e ca incerc sa vad daca exclud o posibila problema la bobina, ca sa incerc sa o duc la cineva, daca stiu ca e doar de cablaraie. Ca nu vreau sa se apuce orice electrician sa umble pe la ea care nu are habar de doze de chitara, neavand la cine sa o duc aici in Tg mures iar pana ce ajung in Timisoara e mult prea mult timp.

 

Si totusi, cum amar s-ar putea sa apara problema asta gen "contact prost" fix langa doza, unde cablul e acoperit si greu de accesat si nu se umbla la el never, asa, din senin.... thumbsdown.gif.pagespeed.ce.F9TlvmtvOC.g Nici n-am avut cum sa trag de el cand am desfacut la knoburi nici sa vreau, mai ales ca sunt obsedat de cabluri si ma port cu ele foarte delicat.

Link to comment
Share on other sites

Mai bine puneam un video de la bun inceput. Dupa cum se vede, trebuie sa apas pe un colt al dozei ca sa faca contact undeva, nu stiu cu ce, firele sunt ok. Si face si figuri cu impamantarea uneori. Baga zgomot si cand sunt ambele doze impreuna. ceea ce e ciudat pt ca nu aveam zgomot nici cand eram pe cate o singura doza.

Edited by cotrusvlad
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.