www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Seimour Duncan: SH-8 Invader vs SH-13 Demebucker


Jihad
 Share

Recommended Posts

Unul din planurile mele de viitor (mai mult sau mai putin apropiat, depinde cand o sa am banii) este sa-mi schimb doza de bridge, de la B.C. Rich BDSM Humbucker la ceva mai coios.

Vreau sa fie ceva dur, special pentru un sunet brutal de death metal. Sunet foarte agresiv si taios. Shreddingul sa fie clar, Acordurile cu palm mute sa-ti deranjeze stomacul si pinch harmonics-urile sa-ti intre direct in creier. (frate ce descriere am tras .. hahaha)

In fine, v-ati prins ca nu vreau sa cant Andri Popa la chitara.

Sigur o sa fie ceva de la Seymour Duncan.

Acu sunt in dubii: SH8 Invader sau SH13 Dimebucker

 

Parerile sunt impartite. Din cate am vazut, invaderul se autointituleaza cea mai puternica doza pasiva posibila. Pe cealalta parte a baricadei, desi nu se bucura de aceeasi popularitate, pe acelasi site oficial S.D. in dreptul dimebuckerulul este stampila "Pro".

Si preturile difera. In unele locuri mai mult, in altele mai putin. De exemplu, pe Thomann SH8 e 77e, iar SH13 e 105e. Se gasesc si la noi cu urmatoarele preturi: SH8- 275 RON; SH13 - 300 RON

 

Pe site-ul oficial am gasit sample-uri cu invaderul, dar nu si cu dimebuckerul. Chiar vreau sa stiu.

 

Fac apel la oamenii care au pe chitara sau macar au probat vreuna din aceste doze. Ideal ar fi cineva care a probat ambele modele.

 

P.S. Nu ma deranjeaza daca doar va dati cu parerea. Doar sa mentionati ca n-ati auzit cu urechile voastre cum suna.

Edited by Jihad
Link to comment
Share on other sites

Pai ... din tot ce ai zis tu acolo ... sa le indeplineasca pe toate cu brio ti-as zice sa iei ceva activ.

a si vezi ca ai pus linkurile invers

Link to comment
Share on other sites

Pai ... din tot ce ai zis tu acolo ... sa le indeplineasca pe toate cu brio ti-as zice sa iei ceva activ.

a si vezi ca ai pus linkurile invers

 

Nu-s chiar asa de maniac ca sa-mi gauresc chitara sa-mi bag doze active.

Eu am intrebat din astea 2 care credeti c-ar fi mai potrivita pe stil.

 

mda... linkurile sunt invers, dar nush de ce nu mai pot sa dau edit

Link to comment
Share on other sites

Invaderul de neck e anemic.

Plus ca nu intentionez sa bag banii in doze.

Am zis ca vreau sa-mi schimb doar doza de bridge.

Nu am nevoie de sunet versatil. Un singur ton e deajuns, dar sa darame peretii. Si nu stiu care din cele 2 dau tencuiala jos mai bine. :)

Edited by Jihad
Link to comment
Share on other sites

Invaderul de neck e anemic.

Plus ca nu intentionez sa bag banii in doze.

Am zis ca vreau sa-mi schimb doar doza de bridge.

Nu am nevoie de sunet versatil. Un singur ton e deajuns, dar sa darame peretii. Si nu stiu care din cele 2 dau tencuiala jos mai bine. :)

 

Sincer cred ca Dimebucker-ul e mai versatil (e un model creat special pt Dimebag) insa, asta e doar parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Pentru cerintele tale(un singur ton "daramator", doza pasiva), eu as alege DiMarzio X2N (seamana cu un dimebucker) sau EMG HZ-H4.

Parerea mea e ca Invaderului ii lipseste un anume "ceva" (sa faca diferenta de la o doza high-output la ceva gut-blasting), iar Dimebucker nu am inceract.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Dintre EMG 81 si SD Invader, eu personal as alege EMG-u 81... Invaderu pur si simplu nu imi place.

 

Pe celelalte doua nu am avut ocazia sa le incerc ca lumea, mi-au picat prin mana cate 5 minute.

Link to comment
Share on other sites

Guest kiwi_rady

Ziceai ca nu vrei activa, dar dintre alea 4, EMG fara discutie. Tonul e cristal, si pe distors pur si simplu rupe. Pentru unii e chiar prea "curata", dar asta tine de gusturi.

Pe locul 2 ar fi DiMarzio. Invader cum am mai zis nu imi place, si dimebucker nu il stiu.

Link to comment
Share on other sites

Ziceai ca nu vrei activa, dar dintre alea 4, EMG fara discutie. Tonul e cristal, si pe distors pur si simplu rupe. Pentru unii e chiar prea "curata", dar asta tine de gusturi.

Pe locul 2 ar fi DiMarzio. Invader cum am mai zis nu imi place, si dimebucker nu il stiu.

D'oh ... that was me ... :) ... again

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest the-mountain-song

dimebucker rules....e mult mai buna decat invader...dar daca imi pui alaturi si un di marzio si un emg activ...atunci clar emg....dar zicea cineva de bill lawrence...alea sunt mai ieftine...cam 200 ron...si suna marfa de tot...am auzit la dan iliescu un jackson usa soloist cu cill lawrence xl 500...sau ma rog nu mai stiu exact codu...era sigur 500...un humbucker cu lamele, nu cu suruburi...si rupea frate...si cu 4 mil iti pui 2 doze, nu una...made in usa, e ca lumea...sa te interesezi...bafta

Link to comment
Share on other sites

Recomand cu multa caldura Bill Lawrence XL 500,fiind un mandru posesor. :)

Are si claritate si nervozitate,e si noisefree..pe scurt,are tot!

Edited by kdavru
Link to comment
Share on other sites

Cum am mai spus, am nevoie de output mare si claritate la nivele de distorsiune mare.

Cred ca EMG o sa-mi iau pana la urma.

And, by the way... e singura pe care n-a criticat-o nimeni :)

 

 

pai emg-ul face exact ce ii ceri tu acolo ... output mare si claritate. si daca vrei sa te convingi cat de frumos suna .. asculta jeff loomis ( de la nevermore) .. stiu ca nu are exact emg 81 dar are emg 707 care sunt bazate pe seria 81-85 numai ca sunt adaptate ptr 7 strings.

Link to comment
Share on other sites

pai emg-ul face exact ce ii ceri tu acolo ... output mare si claritate. si daca vrei sa te convingi cat de frumos suna .. asculta jeff loomis ( de la nevermore) .. stiu ca nu are exact emg 81 dar are emg 707 care sunt bazate pe seria 81-85 numai ca sunt adaptate ptr 7 strings.

 

Wrong my friend :) 707 e 85 ptr 7-string (magnet alnico 5). 81 in varianta 7-string e 81-7, care se gaseste destul de greu, si care are magnet ceramic ca si 81. Apropo, singura diferenta intre 85 si 81 e materialul magetului (alnico vs ceramic).

 

Ptr 81-7 asculta albumul self-titled Deftones.

 

yep, emg81 is ok

 

CLAR! :)

Link to comment
Share on other sites

nu aruncati cu rosii .... :) am zis ca sunt bazate pe seria aia ( ma refeream la output) ... dar da .. e vina mea ca nu am fost mai clar :).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.