www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Amplificator


Wizzman
 Share

Recommended Posts

Salut! Am cumparat de curand un amplificator ZAR E-10 si din pacate nu am verificat coletul la primire, vanzatorul sustinand ca este 100% functional... Mare greseala. Problema consta in faptul ca nu se aude nimic pe intrarea principala "INPUT". Intrarea secundara "INPUT CD/MP3" functioneaza, deci pot folosi amplificatorul ca sa ascult muzica de la laptop sau sa conectez chitara elecrica cu un adaptor de jack doar ca reglabilele amplificatorului sunt inutile in acest caz. L-am desfacut sa vad daca e ceva ars pe placa si pare ca totul sa fie in regula... Pareri?

Link to comment
Share on other sites

Pai ai finalul bun si ai o problema in preamp.

Daca nu se vede vizual problema trebuia sa bagi o sursa de semnal pe instrare si sa vezi cu osciloscopul pana unde ajunge.

Deobicei problema e la componente cu interactiune mecanica: mufa, potentiometre, butoane de selctie a canalului.

Nu se aude absolut nimic, sau se aute un zgomot? daca dai gain.volume, mai tare mai incet se modifica si volumul zgomotului?

nu merge nici un canal? cand bagi si scoti jack-ul auzi pocnituri sau perturbatii?

Link to comment
Share on other sites

nu am putut sa-mi dau seama cu oschiloscopul care este sursa problemei insa am observat ca scoate totusi un mic sunet la contactul cu aparatul de masura. 2 rezistente din apropierea jack-ului se incalzesc foarte tare, am masurat rezistenta fara a conecta alimentarea si pareau in regula dar dupa ce conectam alimentarea erau strapunse... m-ar ajuta o schema electrica sau cv.. stiti unde pot gasi?

Link to comment
Share on other sites

Salut! Am cumparat de curand un amplificator ZAR E-10 si din pacate nu am verificat coletul la primire, vanzatorul sustinand ca este 100% functional... Mare greseala. Problema consta in faptul ca nu se aude nimic pe intrarea principala "INPUT". Intrarea secundara "INPUT CD/MP3" functioneaza, deci pot folosi amplificatorul ca sa ascult muzica de la laptop sau sa conectez chitara elecrica cu un adaptor de jack doar ca reglabilele amplificatorului sunt inutile in acest caz. L-am desfacut sa vad daca e ceva ars pe placa si pare ca totul sa fie in regula... Pareri?

Daca amplificatorul este nou : Esti cetatean european si ai drepturi .. Returneaza amplificatorul si ia-ti bani inapoi sau cumpara alt amplificator , daca nu vorbeste cu vanzatorul despre asta iar daca refuza sa iti dea banii inapoi du-te la politie .

Nu merita sa iti bati capul cu amp entry level , reparatia s-ar putea sa te coste de 2 , 3 ori cat ai platit pentru el.

Link to comment
Share on other sites

Am cautat schema amp-ului da' Google n-a auzit de ea. Cum s-a mai scris, problema este in preamp, verifica eventual daca operationalu' de la intrare (sau tranzistorii) se incalzesc. Pune eventual o poza cu placa.

Varianta 2: il cauti pe cel care ti-a vandut-o si ii dai combo-u' de cap pana se remediaza, cine stie, poate ai vreun contact imperfect.

Varianta 3: cauti un doctor de amp-uri prin Constanta, daca nu ma inseala memoria sunt si pe forum baieti priceputi in arta asta pe acolo.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.