www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

bridge cu piezo


tudoranu

Recommended Posts

am si eu o problema vreau sunet electroacustic

variante : Boss ac-2 sau 3 ..... so so... nu prea suna

: o electroacustica buna te duce pe la 10-12 mil (nu am banii astia)

: powerbridge (in cazul meu de les paul) cu doza piezo integrata facut de Fishman

intrebarea mea este daca a folosit cineva o chitara care avea bridge din asta cu piezo sa-mi spuna si mie daca merita ca sunet ,ca banutzi si ca deranj al chitarii (gauri in lemn)

million 10qz

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

O electro-acustica buna te duce chiar mai mult... :)

 

Prin romania nu prea cunosc instrumentisti care sa aiba bridge piezo. Balauru are pe noul lui Grosmann asa o jucarie, dar n-am apucat sa vad/aud cum suna ca eram grabiti cu altele. Pe afara, vezi ca Petrucci canta live cu asa ceva (desi recunosc ca nu stiu ce model are, s-ar putea sa fie ceva proprietar MusicMan).

Link to comment
Share on other sites

Am probat un Telecaster Nashville cu PowerBridge Fishman montat din fabrica. Are un fel de mixer intre doza piezo si cele electromagnetice normale. Chestia este ca proba s-a facut intr-un magazin in Paris la casti, pe un amplificator "la conserva" Crate de 15 watts si drept urmare nu a fost concludenta din toate punctele de vedere (adica sunetul nu a fost prost ci foarte prost). Sunetul este real de piezo. Probabil pe un amp adevarat si cu putina procesare suna bine.

anyway: nu te apuca de modificari structurale la chitara (gauri, sapaturi, etc..) decat daca stii foarte bine ce faci si cum faci.

Link to comment
Share on other sites

Suna super piezo..am simularea perfecta a sunetului acesteia pe amp modelling system-ul meu si suna f bine.

eu zic sa o incerci intai,parerea mea e una subiectiva :)

Link to comment
Share on other sites

din cate am citit conectarea brige-ului se poate face cu sau fara un chip care face blending intre dozele magnetice si cea piezo.In configuratia fara chip exista doar un switch care are pozitiile magnetic , piezo (nush daca are si o a teia pozitie in care sunt active ambele).problema cea mare este probatul ca de adus se rezolva

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.