www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Mic Sfat (Ajutor)


ursu.grizley
 Share

Recommended Posts

salutare. uite ca am revenut cu. un nou topic ins speranta de a primi cateva sfaturi utile. am o chitara standard M cu body-ul facut de mine (neasamblat inca) din cires si molid si doua neck-uri (paltin), unul de 12 fara truss si unul de 14 cu truss.intrbarile mele sunt:

1- as putea folosi neck-ul de 14 cu picioril scurtat?

2-ma gandeam sa schimb si fretboard-ul deoarece sunt defecte la ambele neck-uri. ce altceva as putea folosi inafara de salcam?

3- cea mai mare dilema a mea sunt piesele din interior, since as putea sa le fac? sper sa primesc cateva sfaturi utile. multumescanticipat

Link to comment
Share on other sites

Griful poate fi folosit daca are aceeasi scala cu griful original, in caz contrar va trebui sa muti bridge-ul si implicit sa repozitionezi toate nervurile in interior.

Fretboard-ul se face dintr-un lemn tare, de preferat palisandru, abanos, nuc, artar, etc.

Cel mai bine ar fi sa achizitionezi o carte despre constructia de chitare sau macar un plan pe care ai trecute dimensiunile tuturor componentelor. Sau ia legatura cu unul dintre cei care construiesc chitare clasice/acustice si roaga-l sa iti arate ce si cum.

Sunt foartd multe aspecte de care trebuie tinut cont.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ms mult eugen.problema e ca am deja parti componente din chitara veche, deci am dupa ce sa-mi fac o copie a tuturor pieselor. problema mea e ca la chitara veche, toate piesele din interior erau din tei, eu acum folosec inima de cires si nu stiu daca si pieseledin interior sa le fac tot din cires sau nu

Link to comment
Share on other sites

"piesele din interior" sunt nervurile care sustin fata si spatele sa nu se deformeze. In niciun caz nu sunt din tei, cel mai sigur sunt din molid. O chitara nu se construieste doar prin taierea la dimensiuni si lipirea intre ele a unor bucati de lemn. Fata si spatele se "acordeaza" iar grosimea fetei si a nervurilor se ajusteaza in functie de caracteristicile de rigiditate ale lemnului din care sunt facute si in functie de cum vrem sa sune chitara.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.