www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum conectez V-amp2 la calculator


Guest drackush
 Share

Recommended Posts

Guest King_Diamond

pai iti zic eu cum ....daca nu ti-ai cumparat ink cablu ...tre sa-ti iei d-ala cu un port gen joystick + midi in + midi out

setezi v-ampu sa fie midi thru (vezi manualu) si conectezi cablu de midi in la mufa de midi out de la v-amp iar cel de midi out in midi in la v-amp ...dupa care folosesti programul lor

atat :)

Link to comment
Share on other sites

Guest King_Diamond
dar usb+midi in+midi out nu merge?

11567[/snapback]

 

probabil

sau daca ai intrari sau iesiri midi pe placa de sunet merge si cu cabluri simple midi

io ti-am zis doar cum am incercat eu

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca pare o prostie, dar sa nu iti inchipui ca o sa si auzi ceva prin cablurile MIDI :)

 

Pt asta iti trebuie un cablu care sa aiba la un capat 2 Jackuri mari si la celalalt capat un jack mic stereo (presupunind ca asa e intrarea ta in PC) Vamp ul are iesiri balansate, insa pt utilizarea acasa asta nu te intereseaza. Asa ca Cele 2 Jackuri mari tb sa fie mono.

 

Scuze daca am fost redundant.

Link to comment
Share on other sites

Guest drackush

Prin porturile alea midi din cate stiu te joci cu efectele atat. Exista un soft gratuit la v-amp2.com care are rolul de a edita efectele cum vrei tu + posibilitatea de a controla v-amp-ul din calculator. De asemanea exista pe site-ul respctiv o banca cu efecte facute de utilizatori care le poti incarca pe v-amp2.

Cautand azi prin oars singurul lucru care l-am gasit a fost o mufa de joystic de la care plecau doua cabluri la capatul caruia se gaseau cele doua mufe "din" cu 5 pini care se potrivesc la v-amp (mi-au spus ca se numeste cablu midi). Dar era aproape 400.000 lei vechi... (cam mult pentru o bucata de plastic) si nu m-am riscat... Cred ca am sa iau v-amp-ul cu mine sa vad la fata locului daca softul (au calculator) gaseste v-ampul cand il conectez prin cablul ala...

Multumesc lui Felix pentru amabilitatea cu care mi-a explicat pe msg cum se conecteaza la comp v-amp-ul.

Acum ma gandesc ca "interfata midi" lipsea de la cablul ala...

Link to comment
Share on other sites

Guest King_Diamond

ala e cablu si daca doar 400 e bine eu am dat 750 pe un cablu care avea mufa de joystick intr-o parte iar in alta 2 mufe midi

Link to comment
Share on other sites

Guest drackush

Daca asi sti ca merge la ce-mi trebuie mie l-asi cumpara...

Am sa ma duc saptamana asta cu tot cu V-amp-ul sa probez, dar nu prea cred ca o sa mearga...

Link to comment
Share on other sites

Inteleg ca vrei doar sa controlezi v-ampul prin midi? Vezi ca au cabluri MIDI cu 200.000 la Vitacom.

 

Intrarea de semnal (sunet) pe unde o faci, are cele doua jackuri mari mono pt iesirea spre amplificator? Daca da faci cum a zis si dass101, legi iesirea asta de line-in-ul de la PC, de preferat intrarii de microfon si de de asemenea evita sa iesi prin portul de casti al procesorului (vei avea un sunet mai prost).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.