www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Concert In Art Jazz Ba Da, Ba Nu, Ba Nu, Ba Da


cyfer
 Share

Business muzical  

21 members have voted

  1. 1. Mai lucram cu patronii de club care ne-au tras clapa?

    • Da
      0
    • Nu
      13
    • Poate
      8


Recommended Posts

Oameni buni, haideti sa facem o miscare contra lui Adrian Andries.

 

Tipul asta se pare ca aranjeaza concerte in felul urmator: pentru o zi anume cheama 3 trupe dupa care se decide spre final cine cinta. Celelalte ramin cu buza umflata, le ramine sa-si anunte fanii sa nu mai vina.

 

Deja este prea mult, eu am avut aceleasi neplaceri de citeva ori (cu Cyfer's Sin sau cu Terry Lee Burns), am prieteni carora li s-a intimplat la fel si vad ca mai nou se intimpla si pentru Teamsters.

 

Eu nu mai cint in nici un eveniment in care Andries este implicat ca organizator si asa ar trebui sa faca toti care au avut probleme similare cu ale noastre. Majoritatea artistilor nu comenteaza pentru ca nu vor sa piarda un loc din si asa putinele unde se poate cinta in Bucuresti, dar merita?

 

Together we can put these guys out of business!

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=2156

Link to comment
Share on other sites

Cyfer ..initiativa ta e binevenita…insa teoria …… ca fiecare dintre noi putem schimba ceva….. e foarte frumoasa si utila....insa utopica in Romania...cu atat mai mult in mediul artistic.... Atata timp cat exista oameni carora li se pare prea mult sa plateasca 10 ron la un concert de club, atata timp cat exista trupe care canta pe 40 ron, atata timp cat pe patronii de club nu-i intereseaza sa investeasca in partea tehnica (sonorizare, inginer de sunet), nu se va schimba nimic. Daca am face cum spui tu nu am mai canta nicaieri, invariabil, toti administratorii de club trateaza artistii ca pe niste fomisti care vin disperati sa cante pt o bere... Art Jazz e unul din multele cluburi din Bucuresti care ne-au tras teapa....acelasi lucru s-a intamplat si in Monaco Lounge (unde patronii sunt francezi, nu romani), am cantat au fost foarte multumiti, ne-au asigurat o cantare pe luna, dupa care ai venit tu cu un pret de dumping, si a cazut totul..... Departe de mine de a te blama in vreun fel, e optiunea voastra si o respect. Am dat pur si simplu exemplu de situatie in care pe patroni nu-i intereseaza o colaborare de durata ci o shusha de moment, te-a fraierit azi si maine fraiereste si pe altii...samd.

In concluzie teoria e foarte frumoasa insa practica ne omoara....

Link to comment
Share on other sites

Moshu, eu nu pot vorbi despre altceva decit despre ce mi s-a intimplat. Art Jazz este singurul (repet singurul) club din Romania in care am cintat si mi s-a tras clapa. Adica s-a aranjat data concertului care ulterior s-a schimbat, de multe ori fara a fi instiintzatzi macar. Banuiesc ca si altii recurg la practici similare, dar la Andries acest lucru este o REGULA si o metoda de lucru, de aceea am dorit o miscare impotriva lui. Daca putem face ceva macar impotriva unui om inseamna ca putem face ceva in general.

 

Cit despre frustrarea ta relativ la clubul Monaco, aceasta este o cu totul alta discutie. Mie imi place ca relatia mea cu patronii sa fie una bazata pe echitate, cistig eu dar sa cistige si ei. Poti sa ceri citeva sute de euro/concert, si patronul sa se induplece sa-ti dea, dar daca la sfirsitul concertului se observa ca seara a iesit in pierdere, mi se pare normal ca patronul sa se indrepte spre alte trupe mai atractive sub raportul pretz/calitate.

 

Sunt artisti care iau prea putin? Cred ca cei care se plang pe forumuri ar trebui mai degraba sa convinga patronii de cluburi ca ei merita sa fie platitzi mai bine decat ceilaltzi... Eu nu pot sa apreciez cat ia unul sau altul, daca e mult sau putzin, atata timp cat aceste informatzii sunt confidentziale...

Link to comment
Share on other sites

Cyfer...in primul rand acest exemplu pe care l-am dat nu reprezinta o frustrare si daca ma obosesc sa scriu aici, inseamna ca apreciez ceea ce faci.... Tocmai din aceasta cauza mi s-a parut ca acest aspect este important de discutat...poate mai important decat amanarea unei cantari. Mi se pare injositor ceea ce fac acesti patroni, platind niste sume ridicole.... daca nu sunt in stare sa plateasca un artist decent, atunci sa nu mai tina cantari in clubul lor. Fraier nu e cel care face oferta, ci cel care o accepta. Acest lucru ti-l spune un individ care nu traieste din muzica si ar putea sa cante de placere. Nu vorbesc aici cu un pusti care a pus mana pe chitara ieri si s-a suit si el pe scena....ai in spate ore si ore de munca...bani pierduti pe scule ...samd. Eu nu pot sa conving un patron de club sa ma plateasca mai bine atata timp cat exista trupe care vin pe un sfert din onorariul meu, care dupa parerea mea si a colegilor cu care cant, este ridicol. Pt banii aia prefer sa stau acasa si sa cant in baie sub dus. Plus de asta cant si eu de ceva vreme si stiu cam cum sta treaba cu o cantare de club...incasari....bilete....si ce ramane la urma. Nu ii mai plange tu pe toti acesti patroni, ca nu o duc rau, si nici nu pierd bani cu cantarile noastre. In fine nu vreau sa mai continui discutia pt ca vad ca te simti lezat, desi nu ar trebui.... Ti-am precizat acest lucru si in celalalt reply.

Link to comment
Share on other sites

Moshu, faci o ciudata succesiune de afirmatii. In prima ma acuzi de concurentza neloiala, iar in a doua apreciezi ceea ce fac. Este clar ca aceasta problema te deranjeaza mult din moment ce ai adus-o in discutie, public, intr-un topic care nu avea nici o legatura cu subiectul.

 

Sunt doua aspecte:

1. Dupa mine piata este libera! Fiecare parte cere si ofera cit doreste, iar pretul se stabileste ca urmare a unei negocieri directe. Singurul lucru care poate sa-ti creasca onorariul este performanta ta la un concert in materie de public, nu cite ore ai studiat, cit ai dat pe scule sau ce venit ai putea avea din alte activitati.

 

2. Eu performez pe scena pentru ca imi place sa cred ca am ceva de zis, pentru ca vreau ca lumea sa-mi asculte muzica si sa ne bucuram impreuna. Daca ar fi fost sa incep aceasta activitate ca pe un business (adica sa fac estimari despre cit as avea de cheltuit si cit as avea de cistigat), nu as fi inceput-o niciodata.

 

Suntem artisti, asta trebuie sa facem, sa performam in fata publicului si sa ne formam un nucleu de fani. Odata cu aparitia fanilor si onorariul va creste. Pina atunci insa, mai avem mult de lucru!

Link to comment
Share on other sites

"Dumping-ul este o formă de concurenţă neloială, şi este ilegal în multe economii de piaţă.

Legislaţia Uniunii Europene prevede: Dumping-ul este o practica neloiala ce se poate întâlni în cadrul relaţiilor comerciale externe ale Comunităţii Europene."

 

Am citat din Wikipedia la rindul lor informati din legislatia europeana.

 

Mai multe informatii

http://ro.wikipedia.org/wiki/Dumping

http://en.wikipedia.org/wiki/Dumping

Link to comment
Share on other sites

Cyfer...... Eu am dat exemplul acesta pt ca erai tu in aceasta problema. Trupe ca a ta mai exista. Tin sa-ti precizez ca la cantarea Teamsters in Monaco Lounge a fost full, si cand spun asta nu exagerez, poti indreba personalul clubului. Deci publicul meu exista si este fidel. In al doilea rand am spus ca apreciez ceea ce faci din punct de vedere muzical....... nu din alte puncte de vedere. Am spus ca nu te blamez ...... pt ca pur si simplu poate nu te pricepi sa negociezi.... De trupa Teamsters se ocupa un impresar, care face meseria asta de ani de zile si stie foarte bine care este cota de piata a trupei si cunoaste foarte bine climatul muzical.... trupe.....patroni de baruri...etc. El a propus acelui patron o colaborare cu mai multe trupe, care nu se realizeaza batand din palme....trebuie sa obisnuiesti publicul sa-ti vina acolo ......samd. Sunt multe aspecte pe care tu nu le iei in considerare.........pt ca ne-am obisnuit in Romania sa fim buni la toate,si muzician si impresar si sunetist si contabil si femeie de serviciu........ astea sunt meserii care se fac fiecare in parte cu pasiune .........nu cu umilinta..... ca altfel te chemi carciumar. Plus de asta nu am vorbit in afara de subiect, ci m-am adresat unui "coleg de breasla", ca si asa suntem putini, asupra unui subiect mult mai important decat amanarea unei nenorocite de cantari.... Eu cant si fac acest lucru cu mare pasiune si binenteles ca nu banii sunt pe primul loc, ca daca vroiam sa fac bani cantam pe minidisc la festivalurile de bere cu intrare moka. Daca tu pastrai aceeasi cota de piata luai pe o cantare banii de pe 4 cantari pe care le faci acum, si mai cantau acolo si inca 3 trupe de blues. Tu nu ai de unde sa stii astea, pt simplul fac ca nu te pricepi sau nu te intereseaza. Pe mine ma intereseaza pt ca sunt prieten cu multi din lumea muzicala si imi place sa dau buna ziua.......... Repet pt ultima oara, poate acum o sa intelegi, ca acest lucru nu reprezinta o frustrare pt mine si nici nu ma deranjeaza...... Este un loc unde as fi putut sa cant si atat.... M-am obosit sa scriu aceste randuri ca poate si alti tineri vor citi si nu se vor mai lasa calcati in picioare de niste cofetari care se dau patroni de cluburi........ In rest iti urez sincer mult succes si te astept la concertele Teamsters sa bem o bere.

Link to comment
Share on other sites

cyfer - trupele de club care isi constientizeaza valoarea au doua alternative:

1. se vand pe nimic pentru a canta cu orice pret, act din care decurg o serie intreaga de repercusiuni - cota de piata le scade, influenteaza negativ cotele de piata ale celorlalte trupe, ajungand pana la a le pune bete in roate celorlalti;

2. se ocupa putin mai profi de partea cu impresariatul si tin putin la pret, chiar daca numarul cantarilor scade.

 

noi am ales varianta a doua, care e mai anevoioasa din multe puncte de vedere, dar care e CORECTA fata de noi insine si fata de celelalte trupe.

am senzatia ca e o problema de comunicare intre tine si moshu - ceea ce incercam noi sa facem este sa demonstram ca se poate si daca renunti la meschinarie, la a te bucura ca te lasa nu stiu ce pafarist sa canti in clubul lui (chiar daca te priveste ca pe un paria) pe cativa leuti.

nu cred ca mai e nevoie sa subliniez ca nu intentionez sa jignesc pe nimeni, ci doar sa-mi spun un punct de vedere.

Teamsters a renuntat la participarea la un fest de blues pentru ca organizatorii de doi lei nu intelegeau ca un muzicant trebuie respectat - mai exact, cu doua zile inainte de festival, un mare instrumentist (foarte inzestrat, de altfel, nu dam nume) imi tinea teorii despre cum n-o sa cante el la festival daca nu-i da organizatorul 200 de euro, IAR IN SEARA URMATOARE ERA PE SCENA SI CANTA PE CATEVA SUTE DE MII.

e frumoasa teoria, dar practica ne omoara.

cat despre art jazz, problema e simpla - sa nu mai cantam acolo presupune un efort minim. e foarte simplu si crede-ma, n-o sa fie multi in stare de un asemenea gest, ba dimpotriva, baietii pe care ii auzim la o bere cat sunt de buni si de viteji o sa faca sluj in fata patronului ca sa prinda un oscior, ca nu toti instrumentistii buni au glagorie, demnitate sau macar bun simt.

problema e cum facem sa-l convingem sa ne plateasca atat cat meritam, nu mai mult, nu mai putin.

pentru asta nu-ti trebuie numai tupeu.

 

 

 

a, by the way, in legatura cu "cei care se plang pe forumuri..." - nu e cazul sa te uiti CINE A DESCHIS TOPICUL???????

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

stiu ca nu e problema mea, da nu rezist sa nu imi bag nasu. voi ati avea dreptate (la teamsters ma refer) daca am vorbi de vandut actiuni, sau de dumping real si produse economice. da nu e cazul. nimeni nu ii poate reprosa lu cyfer ca a cerut prea putin, ar fi strigator la cer. daca lui ii convine poa' sa cante si pe gratis. daca voi vreti sa traiti din muzica atunci - vorba aia - lots of luck gentlemen, da jocu asta nu are multe reguli. tot respectul pt cyfer ca pune muzica pe primul loc. si da, mai important e sa ajungi in club si sa canti decat sa iti pui coada in bat si sa zici "nu imi convine, prea putini bani" in speranta ca in felu asta o sa iti creasca cota. eu nu traiesc din muzica, da am cantat intr-o vreme intr-un bar pe 50 de coco pe seara (2-3 ore, si asta singur, doar cu chitara acustica, bine, era si bere la discretie :) ) si as fi cantat si fara bani daca ar fi trebuit. da asta ii chestie romaneasca, o stiu de cand eram copil si ma duceam la piata. acolo erau unii care nu vroiau sa lase din pret si ramaneau cu marfa pe taraba. din pacate, mojoritatea muzicienilor nu o duc grozav (nicaieri in lume) iar in industria muzicala nu exista numa rock sau blues (ca idee, un DJ bun castiga in general infinit mai mult decat un muzician activ, si desi ala numa muzician nu e, taie la greu din felie). am uitat unde vroiam sa ajung... :) .. asa, deci cyfer nu o facut rau la nimeni, bine face ca se agita sa CANTE, pt ca in felu asta o sa promoveze muzica buna, o sa fie cerut, lumea o sa vrea sa asculte muzica live, si altfel de muzica, da tot MUZICA, si o sa fie mai pline cluburile cu muzica live si patronii nu o sa isi mai manance de sub cur cand o sa fie vorba de bani si toata lumea o sa fie happy. sau in fine, macar o sa se miste ceva.

Link to comment
Share on other sites

@Moshu: Este oarecum utopic la nivelul nostru. Toti cautam sa punem in miscare un ansamblu cit mai profesionist de trupa, manger, sunetist, rodies, manager de turneu, designer, secretara, maseur :) si cind ajungem in fatza publicului si facem calculul la sfirsit ne dam seama ca nu ne putem acoperi cheltuielile cu pretul biletelor si atunci mai aruncam din sacii de nisip.

 

Voi sunteti o trupa dubla (din cite am vazut) ca personal fatza de noi, plus impresar(20-25%). Este normal ca noi sa cerem mai putin. Per persoana sunt cam aceeasi bani.

 

Si ca tot ai adus vorba de impresar, cel care se pricepe (presupun ca e tot cel care v-a aranjat prezenta la Buzau), in discutiile mele preliminare cu el, chiar el a aprobat pretul meu actual ca fiind unul, surpriza, corect. :)

 

@carramba: topicul a fost deschis de mine, incercind sa coalizez artistii impotriva neseriozitatii si totalei lipse de respect a patronului Art Jazz. Nu m-am plins. Lipsa de respect se refera la faptul ca el aranjeaza concerte si le contramandeaza dupa propriul plac, nu are legatura cu pretul care este stabilit de comun acord intre artist si patron. Discutia a fost insa deturnata, nu e vina mea.

 

Este dreptul vostru sa luati calea (2) dar iti spun o intrebare simpla. Daca te duci la piata si unul da roshii cu 3 lei kilu si altul cu 5 lei, asemanatoare. Pe care le iei?

Link to comment
Share on other sites

stiu ca nu e problema mea, da nu rezist sa nu imi bag nasu. voi ati avea dreptate (la teamsters ma refer) daca am vorbi de vandut actiuni, sau de dumping real si produse economice. da nu e cazul. nimeni nu ii poate reprosa lu cyfer ca a cerut prea putin, ar fi strigator la cer. daca lui ii convine poa' sa cante si pe gratis. daca voi vreti sa traiti din muzica atunci - vorba aia - lots of luck gentlemen, da jocu asta nu are multe reguli. tot respectul pt cyfer ca pune muzica pe primul loc. si da, mai important e sa ajungi in club si sa canti decat sa iti pui coada in bat si sa zici "nu imi convine, prea putini bani" in speranta ca in felu asta o sa iti creasca cota. eu nu traiesc din muzica, da am cantat intr-o vreme intr-un bar pe 50 de coco pe seara (2-3 ore, si asta singur, doar cu chitara acustica, bine, era si bere la discretie :) ) si as fi cantat si fara bani daca ar fi trebuit. da asta ii chestie romaneasca, o stiu de cand eram copil si ma duceam la piata. acolo erau unii care nu vroiau sa lase din pret si ramaneau cu marfa pe taraba. din pacate, mojoritatea muzicienilor nu o duc grozav (nicaieri in lume) iar in industria muzicala nu exista numa rock sau blues (ca idee, un DJ bun castiga in general infinit mai mult decat un muzician activ, si desi ala numa muzician nu e, taie la greu din felie). am uitat unde vroiam sa ajung... :) .. asa, deci cyfer nu o facut rau la nimeni, bine face ca se agita sa CANTE, pt ca in felu asta o sa promoveze muzica buna, o sa fie cerut, lumea o sa vrea sa asculte muzica live, si altfel de muzica, da tot MUZICA, si o sa fie mai pline cluburile cu muzica live si patronii nu o sa isi mai manance de sub cur cand o sa fie vorba de bani si toata lumea o sa fie happy. sau in fine, macar o sa se miste ceva.

tare sunt curios cati ani ai, de ti se pare ca tot ce zboara e par avion....

no offense, dar trebuie sa vezi si ce e in spatele unei cantari live. cantatul cu acustica de unul singur e o treaba, o trupa presupune multe alte chestii.

daca o gramada de pusti se bucura cand ii lasa cineva sa cante in club si o fac doar pentru arta, inseamna ca stau acasa cu mami si cu tati si li se pare enorm un bilet de cateva zeci de mii, iar pentru corzi asteapta sa ia parintii salariul.

HOW TOUCHING!! - " x n-a facut rau la nimeni" - sper ca inca nu ai drept de vot.

Link to comment
Share on other sites

Corect Moshu! Dar tu il intrebi pe vanzator cum reuseste sa le vinda la 3 lei? Eu le-as cumpara si gata...:)

 

Lasind gluma, problema e mai ampla si te inteleg foarte bine in multe aspecte, dar vezi tu, noi (Teamsters, Cyfer's Sin) suntem in aceeasi barca. Ne ocupam de blues. Bluesul din pacate nu e popular la noi la fel ca alte genuri. De aceea trebuie sa muncim mult sa-l promovam si asta nu prin preturi uriase relativ la profitabilitatea clubului, care ulterior vor duce la refuzul patronului de a mai chema respectivele trupe nefiind profitabile, ci prin incercarea de a lucra cu clubul in formarea unui public.

 

Acest lucru l-am facut noi la monaco. Am avut o suma stabilita acolo dar ei ne-au dat bani in functie de succesul serii, si au fost seri in care am primit dublul sumei stabilite initial... Sunt niste oameni onesti.

Link to comment
Share on other sites

tare sunt curios cati ani ai, de ti se pare ca tot ce zboara e par avion....

no offense, dar trebuie sa vezi si ce e in spatele unei cantari live. cantatul cu acustica de unul singur e o treaba, o trupa presupune multe alte chestii.

daca o gramada de pusti se bucura cand ii lasa cineva sa cante in club si o fac doar pentru arta, inseamna ca stau acasa cu mami si cu tati si li se pare enorm un bilet de cateva zeci de mii, iar pentru corzi asteapta sa ia parintii salariul.

HOW TOUCHING!! - " x n-a facut rau la nimeni" - sper ca inca nu ai drept de vot.

 

sunt offtopic, stiu. carramba, la ce ai scris tu acolo ar trebui sa iti raspund "hai sictir". da nu iti spun asta :)

Link to comment
Share on other sites

Cyfer......ca tot vorbeam despre pasiunea fata de muzica.........ce legatura exista intre numarul de componenti si onorariu.....?? Noi am cantat in Coyote Cafe sambata seara si am castigat de 3 ori onorariul normal al trupei. George Baicea este tot trio si ca si tine si are onorariul mai mare decat noi uneori. Dar pt ca sa intelegi aceste lucruri si pt ca vrei sa prestezi cu brio si activitatea de impresar iti sugerez pt inceput sa deschizi o carte despre negociere. In primul rand nu exista "echitate" sau interes comun intr-o negociere. Subiectul negocierii este comun , respectiv suma de bani. Interesele intotdeauna sunt diferite altfel nu mai se cheama negociere, in cazul de fata interesul tau este sa canti si sa castigi cat mai multi bani, iar interesul patronului este sa te plateasca cat mai putin si sa castige cat mai mult din incasari. Deasemenea , ca tot ai dat exemplul cu impresarul nostru, intr-o negociere exista un punct de intrare, adica suma maxima pe care o poti obtine dintr-o negociere, si un punct de iesire, adica suma minima pe care o poti accepta. Daca tu te-ai situat intre aceste limite, normal ca ti-a raspuns ca e pretul corect, insa este foarte aproape de punctul de iesire.

 

Apoi de ce sunt utopic pt ca incerc sa schimb ceva din mediocritatea tipic romaneasca, ca vreau sa fiu muzician, nu si impresar, nu si sunetist, ca vreau sa fiu "PROFESIONIST", nu mecanic de duminica dimineata care repara motorul de dacie in fata blocului cu cheia de 16.......??

Link to comment
Share on other sites

Moshu, wake up. La inceputul carierei tu vei face si munca de impresar si munca de designer si munca de sunetist si munca de mecanic auto ... Evident ca ar fi bine sa fie un specialist pentru toate aceste domenii numai ca daca se intimpla asta, masinaria creata de tine va fi foarte neprofitabila la inceput si daca nu exista o sursa beton de finantare, in scurt timp, optimismul si avintul oamenilor tai se va uza incet incet.

 

Oricui i-ar place sa se scoale dimineata, sa se ocupe de chitara sa scrie cintece si sa-i vina in posta o scrisoare cu datele concertelor, apoi o limuzina sa-l ia din fata casei sa-l duca la avion si de acolo la concert. Numai ca pina sa ajungi la nivelul ala trebuie sa faci munca de jos.

 

Pentru ca ai adus in discutie Baicea. Nu ma compar cu el. El are albume lansate, solo si cu Alexandru Andries, o cariera lunga in spate, are tot dreptul sa ceara. Cyfer's Sin s-a format in 30 septembrie 2005, si nu are album (va fi lansat in martie apropo). Eu nu pot sa cer onorariul lui George Baicea cum el nu poate sa ceara onorariul lui Eric Clapton...

 

Cit despre discutia cu negocierea, multumesc de explicatii. O sa te surprinda, dar chiar sunt la curent cu acest domeniu, am un profesionist in cercul meu de prieteni care chiar asta preda la Universitate. Principiul echitatzii, al moralitatzii, al reciprocitatzii, al cooperarii si al bunei credintze sunt esentziale intr-o negociere. Negocierea este efortul comun al partzilor de a se ajunge la o solutzie acceptabila, reciproc avantajoasa. Fiecare parte, cu buna credintza isi acomodeaza interesele. Cat despre obiectivul optim, din punctul de vedere al fiecarui negociator, ideal ar fi ca acesta sa se situeze cat mai departe de obiectivul sau minimal si cat mai aproape de cel maximal. Ceea ce spui tu este o abordare conflictuala a negocierii, nu una cooperativa.

 

Eu unul nu vad partzile ca pe niste adversari. Negocierea este "arta compromisului". Partzile trebuie sa-si regaseasca vointza si cele convenite in mod ECHITABIL

Link to comment
Share on other sites

offtopic:nasol e ca n-avem nici macar cheie de 16 ci ne chinuim cu patentul sau cu clestele,eventual aia mai avutzi cu cheia de gaz (sau de bicicleta),dalta si scotchul,si ,inevitabil un ghem de sarma otelita :)

@carramba draga,tre sa reactionez la ceea ce ai scris mai sus,pentru ca are legatura directa cu mine si formatia pe care cu onoare o conduc :)

Muzicantul caruia nu-i dai numele este Adrian Tetrade,si din cate stiu eu,a declarat chestia cu 200 de euro atunci cand tu ai sustinut ca voi veti primi 150 la festivalul respectiv,care,avand in vedere ca s-a tinut la Big Mamou,este o suma UTOPICA,dar asta este mai putin important,important este ca el s-a supus votului majoritar din formatia noastra,astfel a ajuns sa cante la festival,nu pe cateva amarate suti di mii di lei,ci GRATIS,fiindca asa a hotarat majoritatea in formatie,si el s-a conformat.In rest,lasati-o mai usor cu pretul,si o sa aveti mai multe cantari :) ,o sa va vada mai multa lume,si asa o sa puteti,graduat,sa mariti pretul,daca umpleti sala.Cyfer canta cu cat vrea muschiul lui,in trio e mai usor sa ai pret bun,asa au facut si Ochescu si Tomaselli,desi e mai greu sa canti asa,fiecare stie ce are de facut,fiecare vrea sa sune cat de bine poate.Nu va mai lamentati cu gajurile de pe la noi,ca alea de dincolo sunt mai mici,intrebati-l pe AG Weinberger sau pe Chris Toffield,daca pe mine nu ma credeti.In Ungaria o trupa beton,cu suflatori,7 oameni care umplu orice club din Budapesta iau 150 de euro la o cantare.Impartit la 7,nu mai iese mare lucru

Bafta la negocieri

Eu personal n-am avut probleme cu Andries,dar Raul a avut,si mi-a luat ceva vreme sa-i reconciliez,sa-l conving pe Raul ca avem nevoie de cantarile la el,si sa-l conving pe Andries sa-mi dea banii inainte ca altfel Raul nu canta......da cu ceva diplomatie,s-a rezolvat

Link to comment
Share on other sites

Cyfer eu cant de ceva ani buni ...... si imi aranjam si singur cantari la Andries, (cu care by the way ma intelegeam foarte bine) si imi faceam si sunetul singur la Cornel, si caram si tobele la Swing House..... Deci stiu cu ce se mananca asta..... si ii stiu in special gustul amar..... Sunt mai treaz decat crezi tu...... Tocmai din aceasta cauza mi-e lehamite..... Plus de asta nu sunt tinut la mami si la tati acasa.......muncesc 8 ore pe zi si apoi vin acasa si zdrangan guitara pana la 3 noaptea...... Si cu banii pe care i-am castigat din munca mea m-am dus sa-l vad pe Clapton in Antwerpen, m-am dus sa-l vad pe Springsteen la Bruxelles, m-am dus in cluburi de blues in Amsterdam, in Bruxelles, in Paris...... si am vazut si acolo cu ce se mananca......

 

 

In ceea ce priveste negocierea........hai sa o lasam aici....... ceea ce numesti tu "abordare conflictuala" se cheama in termeni "universitari" "negociere pozitionala"......si nu are nici o legatura cu ce am zis eu.....dar mai bine ne oprim aici......nu-mi place sa vorbesc cu indivizi care au ei un prieten......

 

offtopic:nasol e ca n-avem nici macar cheie de 16 ci ne chinuim cu patentul sau cu clestele,eventual aia mai avutzi cu cheia de gaz (sau de bicicleta),dalta si scotchul,si ,inevitabil un ghem de sarma otelita :)

@carramba draga,tre sa reactionez la ceea ce ai scris mai sus,pentru ca are legatura directa cu mine si formatia pe care cu onoare o conduc :)

Muzicantul caruia nu-i dai numele este Adrian Tetrade,si din cate stiu eu,a declarat chestia cu 200 de euro atunci cand tu ai sustinut ca voi veti primi 150 la festivalul respectiv,care,avand in vedere ca s-a tinut la Big Mamou,este o suma UTOPICA,dar asta este mai putin important,important este ca el s-a supus votului majoritar din formatia noastra,astfel a ajuns sa cante la festival,nu pe cateva amarate suti di mii di lei,ci GRATIS,fiindca asa a hotarat majoritatea in formatie,si el s-a conformat.In rest,lasati-o mai usor cu pretul,si o sa aveti mai multe cantari :) ,o sa va vada mai multa lume,si asa o sa puteti,graduat,sa mariti pretul,daca umpleti sala.Cyfer canta cu cat vrea muschiul lui,in trio e mai usor sa ai pret bun,asa au facut si Ochescu si Tomaselli,desi e mai greu sa canti asa,fiecare stie ce are de facut,fiecare vrea sa sune cat de bine poate.Nu va mai lamentati cu gajurile de pe la noi,ca alea de dincolo sunt mai mici,intrebati-l pe AG Weinberger sau pe Chris Toffield,daca pe mine nu ma credeti.In Ungaria o trupa beton,cu suflatori,7 oameni care umplu orice club din Budapesta iau 150 de euro la o cantare.Impartit la 7,nu mai iese mare lucru

Bafta la negocieri

Eu personal n-am avut probleme cu Andries,dar Raul a avut,si mi-a luat ceva vreme sa-i reconciliez,sa-l conving pe Raul ca avem nevoie de cantarile la el,si sa-l conving pe Andries sa-mi dea banii inainte ca altfel Raul nu canta......da cu ceva diplomatie,s-a rezolvat

Rares, acum cateva saptamani mi-ai zis la masa in Coyote ca te-ai luat de gat cu Sipa, deci intelegi clar despre ce e vorba.....Si repet nu am zis nimic cu rautate...... ma deranjeaza cand sunt luat peste picior. Tu esti ceva mai mare si poti sa-l iei de guler pe Sipa :(, eu pur si simplu intorc spatele si plec.....nu stau la discutii......

Link to comment
Share on other sites

Te invidiez ca ai putut sa te duci cu banii cistigati la Clapton si Springsteen, eu a trebuit sa-i dau pe pempershi, lapte praf, jucarii si gradinitza :)

Asta e, situatii diferite.

Unii reusesc sa cinte in Bucuresti facind naveta din Brasov si altii se pling de tarife stind in Bucuresti.

 

Na, deci esti obisnuit cu munca de jos, de ce nu continui? Ti se pare ca ai ajuns la un nivel la care nu mai trebuie sa o faci? Ai vindut 20 000 de albume si nu poti opri telefoanele celor care vor sa te cheme la concert? Banuiesc ca nu.

 

Cu prietenii faci schimb de informatzii, te consultzi si te ajutzi cu ei, conteaza pe tine si contezi pe ei... prietenii specializatzi pe un anumit domeniu itzi pot face recomandari utile, obligatzia de a te informa itzi revine tzie, celui direct interesat, asta nu inseamna a lua de-a gata niste opinii, si ca "individul" in cauza "are el un prieten"

Edited by cyfer
Link to comment
Share on other sites

Si eu te invidiez Cyfer.......sa-ti traiasca. Precum vezi continui, insa trantesc telefonul in nas celor care imi ofera pe o cantare banii de taxi de la Unirea pana in Drumul Taberei..... Plus de asta am in trupa 3 instrumentisti care din asta traiesc si care nu vin sa cante cu mine din pasiune, ci pentru ca au acasa ce ai si tu.........si pt ca au master in conservator ....... si pentru ca nu suporta sa fie umiliti.......... Cum ti-am spus si in primul reply..... e optiunea ta si o respect, dar nu-mi cere sa fiu de acord cu ea. Cum spunea un fraier neamt :) , parca Kant, scuzati cacofonia, o conditie necesara, dar nu si suficienta a intelectualului, este profundul spirit critic. So, inca o data iti urez succes si sper sa ne intalnim candva la o mare bere..... fac eu cinste......primul rand :)

 

PS:Rares sunt convins ca exista si cluburi de care ai vorbit tu, insa eu pe unde am fost am platit intre 15 si 25 de euro intrare la niste ilustrii necunoscuti, un fel de Teamsters locali..... :)

Link to comment
Share on other sites

No bun, in concluzie avem opinii diferite si ni le respectam. Dorinta ta a fost sa ni le expunem public si am facut-o. Lumea care va avea chef va citi si va fi de acord cu unii sau cu altii. Am scris de un roman aici :)

 

Despre bere, cu mare placere. Daca vrei, ne putem intilni vineri (cind accidental voi fi in bucuresti) la concertul lui Rares (si neste prieteni), sa-i crestem cota de piatza omului, ca uite ce ieftin ia beletu, 5 lei :)

"Sparge piatza domne!!" :)

Link to comment
Share on other sites

rares - respect si apreciez (serios vorbind) ce inseamna trupa pe care o conduci...

...dar mi-a cazut fatza cand am vazut ca unul dintre oamenii mai dintr-o bucata, de a caror parere tin cont, face altfel de cum zice.

trebuie sa mentionez un lucru, sa nu ramana neclarificat - Teamsters NU CERE ONORARII MARI!!! sunt muzicieni care castiga cat teamsters si canta singuri sau cel mult in trio, si nu ma refer neaparat la dl. ochescu, despre domnia sa nu stiu ce onorarii solicita si nu e treaba mea.

in alta ordine de idei, fiecare trupa cu politica ei de preturi, eu nu pot sa accept 250.000 lei / persoana, de exemplu, oricat de "drag" mi-ar fi mie sipa.

pentru a continua discutia, insa, prefer ca acest lucru sa se intample in private. e mai elegant.

cat despre atitudinea fata de art jazz si andries, e cea corecta din punctul meu de vedere.

 

in alta ordine de idei, da drumu' odata la scoala aia, sunt tare curios si mai mult ca sigur ma inscriu la invataceii de blues.

 

 

pustiu' cu "hai sictir" -ul - cum zici tu (ai drept de vot, am vazut, deja esti destul de "batran" ca sa te pasca autosuficienta, dar ai circumstante atenuante - canti misto)

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

 

pustiu' cu "hai sictir" -ul - cum zici tu.

 

in alta ordine de idei, vad ca apele s-o linistit, asa ca mai spun 2 vorbe. eu nu stiu ce faceai tu la 21 de ani (eu acu am 23), da eu deja eram pe banii mei (si asta nu in romania) si am muncit singur sa imi cumpar de la corzi pana la un squier si pana la un music man si 2 fendere :) . oleaca penibila replica ta initiala, dat fiind ca eu am vorbit la modu general (clar ca te-ai simtit inclus, da tu te-ai inclus singur prin pozitia ta initiala). acu revin la subiect: daca alegi sa traiesti din muzica, tre sa fii oleaca mai realist. asta ii ideea. tot respectul ca faci deja asta cu trupa ta, eu nu o sa fiu in situatia asta niciodata. da fii mai realist oleaca. si tine cont ca generatia noastra e una de "pusti" foarte precoce :) . eu cant de cativa ani la chitara (la electrica doar de un an jumate) si nu mi-ar fi jena sa facem un jam impreuna. in orice caz, sper sa va prind la vara live in bucuresti, coveru ala de la "All Your Love" pe care l-ai postat mi-o placut la greuceanu.

Link to comment
Share on other sites

nu ma numar printre cei care traiesc din muzica, daca vrei sa continuam polemica, tre' sa ne cam mutam, ne sterge adminu' de nu ne vedem (la propriu) :)

sunt obligat insa sa gandesc din postura unuia a carui singura sursa de venit e muzica, mai ales ca inainte de impresar, eram doar doi care se ocupau de trupa asta - eu si moshu (ala cu cypher) :)

si, asa ca sa vezi ca sunt MAI SUPERIOR ( :) ), eu ma autofinantez de la 18 ani. NA!

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

No bun, in concluzie avem opinii diferite si ni le respectam. Dorinta ta a fost sa ni le expunem public si am facut-o. Lumea care va avea chef va citi si va fi de acord cu unii sau cu altii. Am scris de un roman aici :)

 

Despre bere, cu mare placere. Daca vrei, ne putem intilni vineri (cind accidental voi fi in bucuresti) la concertul lui Rares (si neste prieteni), sa-i crestem cota de piatza omului, ca uite ce ieftin ia beletu, 5 lei :(

"Sparge piatza domne!!" B)

SUPERMEGAOFFTOPIC

Daca vii vineri,poate bagi in buzunar Route 66 ala,poate pleci fara el ;) ,NU din banii care-i iau la Big Mamou :):)

Link to comment
Share on other sites

SUPERMEGAOFFTOPIC

Daca vii vineri,poate bagi in buzunar Route 66 ala,poate pleci fara el ;) ,NU din banii care-i iau la Big Mamou :):)

 

Dap, il aduc, sper sa-ti placa! :(

 

Deci suntem la categoria open stage, de coalitii impotriva patronilor neseriosi am vorbit, de concurenta neloiala intre trupe am vorbit, de tarife am vorbit, definitii ale dumpingului si acum facem si mica publicitate.

Si suntem tot unbaned B)

 

Hail to the moderators! :)

Edited by cyfer
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.