www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

ce preferatzi...gibson les paul sau sg?


marcel
 Share

Recommended Posts

Guest Baumwolle

Ce prefer din ce punct de vedere?Daca e vorba de look...Les Paul all the way.Daca e vorba de sunet nu ma pot pronunta. :)

Link to comment
Share on other sites

cu toate ca nici eu nu am scapat de fascinatia les paul-ului, prefer SG-ul din motive subiective. poate un alibi pt SG ar fi accesul mult mai bun la notele inalte.

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

Nu ma pot hotari.... :) Dar parca totusi balanta inclina in favoarea LP-ului daca ma gandesc mai bine...

Cred ca un exemplar(cel putin) din fiecare mi-ar ajunge..Fiecare are chestia ei...

Link to comment
Share on other sites

ba baieti sper sa nu-mi sariti in cap ...si nici nu-mi place sa ma laud,dar am MAREA onoare sa posed un Gibson Les Paul Cherry Top... trimisa de tata...SG-u nuj ce poate dar pentru metale etc etc etc Les Paul e taticul lor...nuj daca poate fi intrecut sunetull..in fine ...poate reusesc sa pun niste poze dar mai tarziu ca acuma nu prea am timp si nici mijloc necesar....bafta!!!

Link to comment
Share on other sites

ba baieti sper sa nu-mi sariti in cap ...si nici nu-mi place sa ma laud,dar am MAREA onoare sa posed un Gibson Les Paul Cherry Top... trimisa de tata...SG-u nuj ce poate dar pentru metale etc etc etc Les Paul e taticul lor...nuj daca poate fi intrecut sunetull..in fine ...poate reusesc sa pun niste poze dar mai tarziu ca acuma nu prea am timp si nici mijloc necesar....bafta!!!

felicitari...bravos...io nu am decat o copie pt. moment...da o sa vina si les paul...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Gibson-ul LES PAUL, in general, evolueaza in zona mediilor si joaselor ceea ce favorizeaza aparitia rapida a sunetului "fuzz"-at chiar si atunci cand mergi pe "gain"-uri mai mici si asta, in primul rand, datorita constructiei. Mai precis, corpul, care este foarte gros, (sandwich de maple cu mahon), chiar daca are "fata" facuta dintr-un lemn care favorizeaza si aparitia inaltelor (maple), ramane, ca sunet, intr-o zona fara dinamica prea mare exceland insa in "sustain", dar si cu "muschi". Din aceasta cauza unii chitaristi prefera, la acest model, doze mai "intepate"(magneti ceramici) sau cu sunet mai "deschis".

Gibson-ul SG (sa stiti ca la origine, cand a aparut prin `61, facea parte tot din familia "LES PAUL") are corpul mult mai subtire, este in totalitate din mahon si fuge un pic din zona "fuzz"-arii, ceea ce il face sa aiba un sunet mai dinamic, mai prezent, dar si "carnos" totodata. L-ati vedea pe Angus Young cantand genul lui de muzica pe alta chitara? :)

Link to comment
Share on other sites

Sunteti tributari sabloanelor... l-ati vazut pe x sau y cu LP vreti LP

Vedea-v-as in postura in care vi se ofera un SG ....

 

Si mie-mi place LP-ul, dar e mult mai comod un SG - dac-as fi milionar in parai mi-as lua de amandoua.

Uite d-aia mi-am comandat un ESP (nu LTD, na :) ), ca sa n-am dubii :)

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.