www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un sfat va rog.


Guest Kesharo
 Share

Recommended Posts

Guest Kesharo

Salutari, sunt nou pe aici. Intentionez sa cumpar o chitara electrica si vreau sa stiu parerea celor de aici. Citesc forumul din cand in cand si vad ca numai sfaturi bune au primit toti.

In fine, am pus ochii pe un Jackson JS 30 Warrior, uitati si un link http://www.thomann.de/thoiw8_jackson_js30w...57fec46cbbc41c5 sau Jackson JS 30

Vreau sa stiu daca sunt bune chitarele respectiva? Isi merita banii? Este cineva de aici care detine unul din aceste modele sa-mi spuna daca e confortabila(daca am zis bine :) ) sau sa-mi ofere mai multe informatii. Orice alte informatii sunt bine venite.

Multumesc.

EDIT: Vreau sa cant rock/metal.

Edited by Kesharo
Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

NU detin nici unul din modele ( dar acuma cant pe un js-30 .. pana pe la mijlocul lui ianuarie) , dar le-am incercat pe amandoua. Singura chestie care m-a enervat la warrior a fost ca are un balans oenorm de prost .. am cantat 10 minute si ridicam griful din 20 in 20 de sec .... , oricum toate formele astea mai exotice de la jackson au problema asta ( cele ieftine evident ). Sincer intre astea 2 diferentele sunt prea mici ...

Sfatul: care iti palce tie mai mult .. pe aia sa o iei.

Link to comment
Share on other sites

Guest Kesharo

Merci pentru raspuns Ildest.Si sa inteleg ca JS 30 e, "mai usor" de manuit?

Ah si, chitara cum e in general? Ce stil de muzica canti?

Edited by Kesharo
Link to comment
Share on other sites

js 30 dinky e usor de manuit, n-are probleme de balans. Griff comod, subtire: ) Am si eu asa ca ma bag si zic ca pt rock/metal e o chitara buna (la banii pe care ii dai pe ea) :)

edit: se ajunge ceva mai greu la tastele superioare, ca la orice neck bolt-on

Edited by j_man
Link to comment
Share on other sites

Guest Kesharo

Merci j_man. JS-30 de pe proguitars.ro e Dinky (DK) cumva?

Si mai exact care e diferenta dintre JS 30 DK si JS 30 Warrior. Diferenta e doar la aspect?

Si am inteles ca sunt fabricate in India... e bine sau rau asta?

Link to comment
Share on other sites

Pei da JS-30 Dinky are punte licentiata Floyd Rose si la fiecare schimbare de gauge de corzi sau pur si simplu o schimbare de corzi va dura sute de ani pana ce va fi setata....de folosit nu o vei folosi prea mult doar din joaca poate...pentru ca la primul dive iti va dezacorda chitara destul de mult.... de mancat din sustain nu pomenesc nimic... daca puntea se poate bloca lucrurile devin oarecum mai simple...

Aaa da si la floyd desigur ca la un acordaj schimbat din ...sa zicem E in Drop D sau D setarile puntii vor trebui refacute....ai prins tu ideea...in plus e foarte greu la inceput sa te obisnuiesti cu pozitia mainii la cantat precum si la palm-mute...orice deplasare a mainii va pune o forta suplimentara pe punte modificand frecventa corzii....deci nota va urca simtitor...

La tune-o-matic streburile sunt mai simple...sustain mai bun...setari mai usoare si mai putine....asta se aplica si la o punte tremolo cu toate ca si acolo se fac anumite setari dar nu la fel de multe ca la floyd(floating tremolo).

Sincer cred ca o copie de strat Squier sau un Jackson JS-20 te-ar aranja mai bine...

Formele ciudate te incomodeaza la repetat! Crede-ma pe cuvant detin o copie de Randy Rhoads si la inceput mi s-a parut foarte ciudat de cantat/tinut/obisnuit cu el...in timp am inceput sa mai deprind unele lucruri...

Oricum acum depinde si de ce canti....dar un Squier ar fi destul...eventual un Fat-strat ca sa ai si o doza humbucker la indemana pentru niscaiva suparaciuni...dar dozele single-coil pentru un clean mai interesant...

 

Later edit: Si daca tot tii la o forma ciudata mai bine mergi pe JS-30 kelly care e mult mai comoda la repetat stand jos...

Dar are o problema mare cand stai in picioare...e foarte dezechilibrata si cam obositoare dupa ceva timp de tot "tinut de ea"...

Edited by Mihai_N_
Link to comment
Share on other sites

Eu tare am impresia ca ori eu nu stiu multe despre chitara (ceea ce cred ca e cam adevarat) ori voi nu stiti sa reglati un floyd calumea... Mentionez ca detin un Jackson Js30 dinky (pe care am pus sd.. da nu conteaza asta) cu floyd licentiat... acu urmeaza debate-u

 

1. Canti metal - la ce iti trebuie sustain??? ai un griff foarte foarte comod, tastele superioare sunt destul de accesibile, chiar daca e bolt-on

1b. Apropo de sustain.. am cantat si bluz si metal pe chitara asta si nu am suferit niciodata de lipsa de sustain... ce ai vrea o nota de 40 de secunde?? - sa fim seriosi...

2. Esti mai mult pe solo decat pe ritm, e buna in ambele parti oricum...

3. Daca nu te duce capul sa te obisnuiesti cu chitara, atunci fa-ti tata un custom cu floyd care sa nu se dezacordeze cand faci palmmute si apesi ca nebunu pe floyd

4. Daca il reglezi bine (lucru care e foarte usor de invatat-din proprie experienta) nu o sa-ti dezacordeze never ever corzile dupa un dive sau un pull suparat...si vorbesc de abuz.. nu de altceva.

5. Schimbatul corzilor imi ia cam 30 de minute cu tot cu reglajul floydului... (asta in cazul in care schimb grosimea...) si 10-15 minute fara reglaj...

6. Sansa sa ti se rupa corzile scade foarte foarte mult...(chiar si cu dive-uri sau pull-uri din floyd...)

 

promit ca daca iti iei chitara cu floyd ti-o reglez eu... numa sa nu mai zica nimic carcotasii :)

 

 

 

 

... parerea mea

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

Dar de ce sa-si ia chitara cu floyd daca el destula vreme de acum in colo nu il va folosi decat ocazional ca o joaca?

Un floyd la price-range'ul asta cred ca doar ii va complica viata :)

Edited by tudor.
Link to comment
Share on other sites

Am zis ca nu ma pronunt la sustain si adevaru e ca si forma conteaza....una e sa tii de ea sa nu cada atunci cand canti si alta este sa canti comod si relaxat....

Si exact daca nu va folosi floyd-ul nu are de ce sa complice situatia...doar face chitara mai odioasa la pretul ala...

Mai bine se uita ca era pe forum un LTD DV200 de vanzare....as baga mana in foc ca bate JS-30-urile rau de tot...si are si multe colturi :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Kesharo

Mentionez ca am 15 ani, si vreau sa invat chitara (deja m-am saturat de mimat in casa cand ascult muzica si am zis ca vreau sa iau una si sa o invat :)).

In fine, nu tin neaparat la forme ciudate, doar ca am cunoscut recent pe cineva care is ia un JS30 Warrior si am zis ca poate imi iau ca el, spunea ca e o chitara buna, mai multe persoane au zis asta de fapt.

Eu intentionam sa merg pe un JS 30 pt ca era modelul mai clasic ca sa zic asa.

Mai spun o data, sunt total pe din afara, dar din cate am inteles din postul lui Mihai ar fi bine sa merg pe tune-o-matic.

Dar acum ce recomandati sa iau? Nici nu tin neaparat la un Jackson. Vreau doar ceva care sa fie si bun dar sa mearga cam pana in 12 mil.

EDIT: Chitara vreau sa o achizitionez de la Proguitars.

Edited by Kesharo
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Tocmai am dat un mail celor de la Proguitars. Merci inca o data pentru sfat Ildest.

 

Daca esti din bucuresti, e mai eficient sa dai o tura pe acolo. Cu ocazia asta poti sa te si joci cu modele (ca au destule in magazin).

 

Legat de problema tremoloului, tudor a punctat cel mai bine. Ce rost are sa cumperi o chestie pe care nu o folosesti decat ca joaca. O sa ai ocazia sa te joci cu astfel de chestii si poti sa iti faci o parere atuncea. Altfel sunt bani dati de poamana (si o sa iti cauzeze destule batai de cap cu acordatu :))

 

 

 

PS: Comanele, daca tie iti ia 10-15 minute, te chem si pe la mine sa imi schimbi corzile :) Si te platesc, evident...

Link to comment
Share on other sites

Guest Kesharo

Din pacate nu sunt din Bucuresti, MrJackson, sunt din Baia Mare, cam celalalt colt al tarii :) .

Tocmai am primit raspuns de la Proguitars si spun ca pot aduce si Hardtail. Acum au doar JS30 Dinky cu tremolo pe stoc.

Atunci sa dau comanda la un JS30DKT Dinky™ Hardtail?

EDIT: Am si o persoana care imi va testa chitara, banuiesc ca orice chitara noua trebuie testata.

Edited by Kesharo
Link to comment
Share on other sites

Guest Kesharo

JS30DKT Dinky Hardtail, 1199 RON :)

Apropo Mr.Jackson, pentru inceput o sa am nevoie de amplificator(locuiesc la apartament, daca conteaza) sau pur si simplu sa o conectez la pc?

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Poti sa iti iei un amp mic, sau poti sa folosesti pc-ul (cu un soft gen GuitarRig 2). Pentru moment, ia-ti chitara si bag-o prin calculator si daca nu te satisface, cumpara-ti un amp mic (de 15W).

Link to comment
Share on other sites

Guest Kesharo

Am inteles, si cam ce soft-uri ar mai trebui sa iau? Am vazut ca este un soft de acordare pt chitara aici pe forum, o sa am nevoie si de asa ceva?

Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

E bine ca ai gasit cu hardtail ... sincer nu ma asteptam sa iti raspunda pozitiv ... oricum e mult mai buna cea cu hardtail ... fr-ul ala iti dadea numai batai de cap.

daca ai bani cumpara o pereche de cati si un procesor bun si e mult mai bine decat cu comp sau amp mic de 15 w. dar , cred ca nu ai bani deocamdata , ca altfel nu te infigeai la o chitara de sub 12 mil ... canta cu compul ptr moment si in timp o sa inveti cam ce efecte folosesti si ce iti place ... si cand inveti mai multe si strangi si bani iei ce crezi ca iti trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
edit: se ajunge ceva mai greu la tastele superioare, ca la orice neck bolt-on

 

Eu n-as zice ca modul de prindere al grifului de corp conteaza pentru usurinta accesului la tastele superioare...

Link to comment
Share on other sites

Guest Kesharo

Merci mult pt. tot. Si, ca sa conectez la PC am nevoie si de ceva placa de sunet speciala sau doar de ceva cablu? Si, o sa mai am nevoie de ceva upgrades pe chitara avand in vedere ca vreau sa cant rock/metal?

Edited by Kesharo
Link to comment
Share on other sites

Eu n-as zice ca modul de prindere al grifului de corp conteaza pentru usurinta accesului la tastele superioare...

 

poi depinde de chitara...de ex la un ibanez (bolt-on) ajungi mai usor la tastele superioare decat la un jackson (bolt-on), deoarece la ibanez e "mai bine lucrat"..sau mi se pare mie... :)

 

insa in general la neck-through ajungi mai usor la tastele inferioare decat la bolt-on...

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
la ibanez e "mai bine lucrat"

 

 

Se numeste AANJ - All Access Neck Joint. A fost introdus prin 99 parca (Sheriffu stie mai multe).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.