www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Buzz Urat


Draykor
 Share

Recommended Posts

Salutare, am o problema cam ciudata...am inlocuit recent toata electronica de pe chitara, am ecranat pickguardul etc si am bagat chitara prin amp fara corzi ca sa vad daca sunt probleme cu ground-ul, cu pot-urile sau cu switchul...Toate bune si frumoase pana cand am atins din greseala un magnet al dozei din bridge (fender original vintage '57/'62) ... bazaie foarte tare amp-ul cat tin degetul pe oricare din cei 6 magneti (am observat ca bazaie ceva mai tare la cei din capete). Am cautat cate ceva despre fenomenul asta, unii spun ca doza trebuie "imbaiata" in parafina topita (potting), altii ca trebuie inversate firele care merg la controale (doar in cazul in care bazaie toate dozele, buba e ca la mine bazaie doar cea din bridge), altii ca nu sunt magnetii pusi la ground si trebuie conectati si ei. Acum nu prea stiu ce sa cred...aveti ceva opinii legate de fenomenul asta? Multumiri anticipate.

Link to comment
Share on other sites

Doza pe care o ai tu este una vintage, la care bobinajul este executat direct peste magneti, si nu are nici un material izolator intre. Nici inversarea firelor nu este o solutie, nici impregnarea cu parafina, deoarece au facut asta cei de la fender inainte sa iasa de la ei din fabrica... asa e doza si nu ai ce sa-i faci. dupa ce ii pui corzi si ii reglezi inaltimea corespunzator, nu prea ii mai atingi magnetii in timp ce canti.

Link to comment
Share on other sites

Doza pe care o ai tu este una vintage, la care bobinajul este executat direct peste magneti, si nu are nici un material izolator intre. Nici inversarea firelor nu este o solutie, nici impregnarea cu parafina, deoarece au facut asta cei de la fender inainte sa iasa de la ei din fabrica... asa e doza si nu ai ce sa-i faci. dupa ce ii pui corzi si ii reglezi inaltimea corespunzator, nu prea ii mai atingi magnetii in timp ce canti.

 

Da, am citit si despre fenomenul asta... chestia e ca am incercat sa atasez o placuta metalica pe spatele dozei, si sa o conectez la masa...merge, dar pentru un singur pol, pentru ca acela este mai in afara decat ceilalti...

Link to comment
Share on other sites

Am identificat problema, Trigger a avut dreptate..am incercat prin diverse metode (artizanale) sa cuplez magnetii la masa si...ca sa vezi, no more buzz! Problema e ca nu am gasit inca nicio metoda eficienta de a lega magnetii la masa (singura metoda de care am citit e sa lipesc folie de cupru autoadeziva pe spatele dozei si sa o conectez la masa... dar nu am asa ceva la indemana). Alte sugestii?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.