www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificare Tobe Clasice


marco_ok2005
 Share

Recommended Posts

Salut! vreau sa amplific un set de tobe clasice. Locatia e o cafenea de 100mp, in care se va canta la volum mic, in asa fel incat cei de la mese sa poata discuta fara sa fie deranjati de formatie. Cea mai mare parte a cantarilor vor fi cu perii de jazz. Initial am crezut ca nu o sa fie nevoie de amplificare dar acum nu mai sunt sigur. As vrea sa evit varianta cu set complet de microfoane ptr tobe din 2 motive: pret mare al setului si mixer cu 8 canale din care ar trebui sa ocup eu 7. Care ar fi cea mai buna varianta? Ma gandeam la un microfon pe toba mare, si la 2 microfoane de ambianta deasupra tobelor. Daca ar fi fi o varianta buna v-as ruga sa-mi spuneti si niste microfoane cu raport bun pret calitate. Daca e important, sistemul folosit e electrovoice activ cu 2 sateliti ev112p si un subwoofer 118p. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

iti recomand un AKG D112 la toba mare, un SHURE SM57 la premier(close caption) si eventual un microfon de ambianta pentru tomuri si cinele...

 

o alta varianta, folosita des in USA de trupele de blues-jazz care canta mai soft... pe langa AKG D112, un condenser de buna calitate care sa capteze premierul si fusul(semi close caption) + un alt microfon de tip condenser pentru partea de tom+cazan+restul de cinele(cumva tot semi close caption)

 

se mai foloseste si o a alta varianta, dar aici ai nevoie, pe langa AKG D112, de un microfon de ambianta(condenser) de FOARTE BUNA CALITATE si cu o pozitionare foarte bine gandita, care sa capteze restul elementelor de toba... dar aici... se pune problema unui microfon de foarte buna calitate... mai conteaza cumva si cat de bune sunt preampurile din mixer... ;)

 

plasarea microfoanelor si dozajul lor in PA este cel mai important aspect... daca ai cu cine sa faci niste teste... e cel mai indicat...

 

bafta

Edited by marcianpetrescu
Link to comment
Share on other sites

iti recomand un AKG D112 la toba mare, un SHURE SM57 la premier(close caption) si eventual un microfon de ambianta pentru tomuri si cinele...

 

o alta varianta, folosita des in USA de trupele de blues-jazz care canta mai soft... pe langa AKG D112, un condenser de buna calitate care sa capteze premierul si fusul(semi close caption) + un alt microfon de tip condenser pentru partea de tom+cazan+restul de cinele(cumva tot semi close caption)

 

se mai foloseste si o a alta varianta, dar aici ai nevoie, pe langa AKG D112, de un microfon de ambianta(condenser) de FOARTE BUNA CALITATE si cu o pozitionare foarte bine gandita, care sa capteze restul elementelor de toba... dar aici... se pune problema unui microfon de foarte buna calitate... mai conteaza cumva si cat de bune sunt preampurile din mixer... ;)

 

plasarea microfoanelor si dozajul lor in PA este cel mai important aspect... daca ai cu cine sa faci niste teste... e cel mai indicat...

 

bafta

Intai de toate multumesc ptr raspuns. As merge pe varianta "o alta varianta, folosita des in USA de trupele de blues-jazz care canta mai soft... pe langa AKG D112, un condenser de buna calitate care sa capteze premierul si fusul(semi close caption) + un alt microfon de tip condenser pentru partea de tom+cazan+restul de cinele(cumva tot semi close caption)", desi o sa ma duca un pic mai mult decat planificasem ca si costuri. Spre exemplu vinde cineva aici un set complet de samson k5 cu 500ron. (desi eu sunt de parere ca ieftin si bun nu exista). Revenind la propunerea ta...am urmatoarele intrebari:

1. O varianta mai ieftina dar cu un raport bun calitate/pret decat akg 112 nu poti sa-mi recomanzi?

2. Ca si condenser de buna calitate ptr fus si premier spre ce sa ma orientez?

3. La fel as dori un "nume si prenume" pentru al treilea, cel ptr restul elementelor.

Link to comment
Share on other sites

te salut... sincer... nu stiu ce sa spun...

 

cum se numeste mai exact setul acela de SAMSON ???? cate microfoane are ?

 

firma SAMSON face microfoane ieftine si nu prea grozave... sincer ! cand nu prea ai buget... merg si astea... dar nu prea ajuta mult...

 

oricum... mult mai bune decat alea de la "firma" T-BONE !!!!

 

reteta data de mine garantez ca e buna, pt. ca am aplicat-o si eu cu trupa mea - TRENUL DE NOAPTE... desi noi cantam amplificat si electric serios de tot... :)

 

sistemul de sunet este de buna calitate din ce imi dau seama...

 

depinde mult si ce mixer folosesti !!!

 

acuma... ideea este urmatoarea ! NU ESTE NECESAR SA CUMPERI MICROFOANE NOI NOUTE !!! poti sa gasesti si microfoane second hand in stare buna... dar trebuie cautat...

 

depinde si ce buget ai disponibil... da-mi detalii mai multe si incerc sa te ajut...

 

merci si bafta !

Link to comment
Share on other sites

te salut... sincer... nu stiu ce sa spun...

 

cum se numeste mai exact setul acela de SAMSON ???? cate microfoane are ?

 

firma SAMSON face microfoane ieftine si nu prea grozave... sincer ! cand nu prea ai buget... merg si astea... dar nu prea ajuta mult...

 

oricum... mult mai bune decat alea de la "firma" T-BONE !!!!

 

reteta data de mine garantez ca e buna, pt. ca am aplicat-o si eu cu trupa mea - TRENUL DE NOAPTE... desi noi cantam amplificat si electric serios de tot... :)

 

sistemul de sunet este de buna calitate din ce imi dau seama...

 

depinde mult si ce mixer folosesti !!!

 

acuma... ideea este urmatoarea ! NU ESTE NECESAR SA CUMPERI MICROFOANE NOI NOUTE !!! poti sa gasesti si microfoane second hand in stare buna... dar trebuie cautat...

 

depinde si ce buget ai disponibil... da-mi detalii mai multe si incerc sa te ajut...

 

merci si bafta !

mixerul e soundcraft fx8. bugetul...as vrea sa ma incadrez undeva pe la 1000-1200 ron maxim (ptr cele 3 microfoane).

Ce parere ai de varianta asta http://www.thomann.de/ro/akg_perception_live_p2.htm ptr toba mare si doua bucati http://www.thomann.de/ro/akg_perception_live_p4.htm (unul ptr fus si premier, si unul pentru tomuri, cazan si cinele)? Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

mixerul e soundcraft fx8. bugetul...as vrea sa ma incadrez undeva pe la 1000-1200 ron maxim (ptr cele 3 microfoane).

Ce parere ai de varianta asta http://www.thomann.de/ro/akg_perception_live_p2.htm ptr toba mare si doua bucati http://www.thomann.de/ro/akg_perception_live_p4.htm (unul ptr fus si premier, si unul pentru tomuri, cazan si cinele)? Multumesc.

modelele mentionate de tine sunt o alegere buna pentru aplicatii live nepretentioase, dar care sa mentina o calitate rezonabil-buna a sunetului. mixerul este destul de bun. atentie mare la dozajul semnalului captat. dupa cum spuneam, trebuie facute teste de plasare a microfoanelor pentru o captare optima si echilibrata a elementelor tobei. nu ar fi rau sa chemi un baterist care stie cu periute, ca sa faci teste in liniste... macar sa-ti faci o idee despre plasarea microfoanelor si a nivelelor semnalului trimis in PA...

 

ideal ar fi sa nu umble prea multe persoane la mixer si cu microfoanele !

 

iti recomand pentru tomuri, cazan + restul de cinele, varianta asta: Rode M3 Bundle

 

impreuna cu celelalte doua microfoane esti acoperit la ce buget ai disponibil.

 

vezi de unde le cumperi.... bafta multa.

 

P.S. unde este clubul ?

Link to comment
Share on other sites

modelele mentionate de tine sunt o alegere buna pentru aplicatii live nepretentioase, dar care sa mentina o calitate rezonabil-buna a sunetului. mixerul este destul de bun. atentie mare la dozajul semnalului captat. dupa cum spuneam, trebuie facute teste de plasare a microfoanelor pentru o captare optima si echilibrata a elementelor tobei. nu ar fi rau sa chemi un baterist care stie cu periute, ca sa faci teste in liniste... macar sa-ti faci o idee despre plasarea microfoanelor si a nivelelor semnalului trimis in PA...

 

ideal ar fi sa nu umble prea multe persoane la mixer si cu microfoanele !

 

iti recomand pentru tomuri, cazan + restul de cinele, varianta asta: Rode M3 Bundle

 

impreuna cu celelalte doua microfoane esti acoperit la ce buget ai disponibil.

 

vezi de unde le cumperi.... bafta multa.

 

P.S. unde este clubul ?

Intai de toate vreau sa-ti multumesc pentru raspunsuri. Ma bucur ca mai sunt oameni care-si rup din timpul lor sa-i indrume pe altii. Cafeneaua va fi in galati si probabil ca va fi deschisa undeva pe la mijlocul lunii iunie. Pana atunci mai am de reglat unele chestii pe-acolo, inclusiv aspectul cu sunetul. O sa merg pe varianta propusa de tine. Si daca vreaodata ai drum prin galati te astept cu mare placere la locatie la o cafea.

Link to comment
Share on other sites

Poti incerca metoda Glyn Johns, sau variatia Recorderman setup. Youtube it, eu am testat asta pe akg d112 si 2 mic-uri Samson C02. Rezultate interesante, mai ales cu un Sm58 pe snare, pentru centrare. Altfel tre sa muncesti la panning. Succes!

Salut. Multumesc ptr sfat. Deja am dat comanda de un akg perception live p2 ptr toba mare, un live p4 ptr premier si fus si un rode m3 ptr restul. Sper sa ma satisfaca rezultatul. Saptamana viitoare le primesc si vom vedea ce si cum

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.