www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Se dau 2 single coil...


Guest GB

Recommended Posts

Asadar, posed 2 single coil identice. Din diferite motive, ma gandeam sa le pun pe ambele intr-o singura pozitie (middle) si sa caut sa la leg cumva in circuit ca sa dea un semnal de iesire mai mare... Oarecum sa iasa un fel de humbucker (desi astea de care vorbesc nu au polii magnetici inversati ca la H)... E posibil asa ceva, sa zicem o legare in serie, sau ceva de genu', (sau orice altceva) care sa ajute la semnal (si sunet implicit) mai mult decat ar face-o separat? (daca stiam, nu mai intrebam - am cautat si anterior pe forum, dar nu am gasit ceva, desi as putea sa jur ca am mai vazut o discutie ca asta...) Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa obtii anularea humm-ului adica a zgomotului, trebuie sa aiba polaritate inversa la magneti si sens de infasurare invers la bobine. Dupa care le inseriezi in faza sii obtii semnal mare si zgomot putin.

 

Cu magnetii ai putea sa o rezolvi extragandu-i cu atentie si punandu-i la loc invers. Cu sensul de infasurare cam greu. Ai putea pune una din bobine cu spatele dar ce te faci cu aspectul.

 

Mai bine faci un schimb cu cineva care vrea single coil si-ti doneaza un humbucker.

Edited by dgeekoo
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de sfat. Ideea era totusi sa nu umblu decat la legarea lor in circuit si la nimic altceva. Dar se pare, asa cum banuiam, ca nu prea este posibil.

 

Ma mai gandisem totusi la ceva... Daca inversezi firele la una dintre ele (adica cel initial de iesire devine cel de intrare a curentului si invers) se intampla ceva? Si daca le legi in serie, una in mod normal si cealalta cu firele astfel inversate? Sau asta are legatura/inseamna antifaza? :)

Mda... stau prost cu electronica :)

 

Daca s-o gasi careva sa aiba timp sa explice pt mine (si alte potentiale enigme de acest gen din parea altor useri), bine, daca nu, iarasi bine (imi dau seama ca e greu sa explici pana si baza bazelor de cunostinte). In orice caz multumesc anticipat. Toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

Pai... Pe o copie de strat se intampla povestea. 3 SC no name aka behringer. Mi-am luat un humbucker si l-am pus middle (pe ideea ca amplitudinea miscarilor corzilor e mai mare ca in bridge), dar mi se pare ca suna prea moale (vreua ceva mai bright). Asa ca ma gandesc sa il mut in bridge. Dar cum am o doza ramasa din middle si o gaura mai mare, am zis sa pun doza asta in plus lalolalta cu aia pe care o scot din bridge si sa fac cumva sa sune mai binisor.

 

Prima idee a fost sa le leg in serie, dar din cate stiu in general, doua consumatoare in serie duc la o scadere a eficientei lor. Uitandu-ma adineauri pe net, gasii ca totusi, dc fac chestia asta, ar scoate un sunt mai puternic. Sa ma bati dar nu inteleg de ce ("Combining pickups in series is a matter of personal taste and experimentation, but I recommend NOT using similar sounding pickups. In phase it's just louder and mushier, while out of phase you will find a dramatic loss of volume. On the other hand, wiring very different sounding pickups in series will add their sounds, and exaggerate their differences when wired out of phase.") :)

IN caz de lipsa de alte variante, le bag in paralel dar conectate ambele la middle. :)

Edited by GB
Link to comment
Share on other sites

A mers... Legate in serie pe faza duc la un output sensibil mai mare (cel putin pt urechile mele :) )

Atasat - cum se vede si cum se aude (clean - inregistrare libera in soundforge (ordinea: single neck, 2 single in serie middle, humbucker bridge) si distors - guitar rig 1, s.o.l.o. guitar standard (doar cele in serie)) (nu luati in seama compozitia, it-s crap). Asta pentru posibilii curiosi...

Clean_S___SS___H.mp3

2_SC_serie_in_faza__middle_.mp3

post-847-1165671926_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tocmai ce am descoperit o problema (da, cam tarziu...). Si anume bazaitul la pozitiile principale pe switch (cu 5 pozitii) (neck, middle, bridge). Din cate stiam eu, bazaitul asta apare doar la SC. Ori mie imi apare si la humbuckerul bridge, si, culmea, nu apare la dozele in serie din middle. Dar e asa de violent ca in 3 secunde face microfonie daca dau volumul tare.

E normal sa faca asa? Ma gandesc ca e posibil sa fi legat firele prost. H are 3 fire: alb, rosu, negru. Atasata e o schema de pe chitara "mama". Eu am legat albul la switch (pozitia bridge), negrul la potul de volum si pe ala rosu l-am izolat, ca am inteles ca e pt split si nu vreau asa ceva. Help please, ca sa scap odata si sa o fac sa mearga k lumea. Multumesc.

post-847-1165764340_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.