www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandare Upgrade


Rareș Dinu
 Share

Recommended Posts

Salut RGC!Apelez la voi intrucat am nevoie de un sfat.In momentul de fata am un Line 6 Spider IV de 15W cu un footswitch + un Behringer Xv-amp si o chitara Epiphone Les Paul Special 2.Acestea au fost extraordinare pentru inceput,dar am inceput sa ma gandesc acum,in al 3-lea an de cand cant la chitara,ca este nevoie de un upgrade,insa nu stiu cu ce sa incep,Am avut cateva auditii (nu pot fii numite concerte pentru ca si spatiul si numarul publicului a fost mic) unde "sculele" mele au facut fata insa in viitorul apropiat as vrea sa pot sa am macar o cantare intr-un pub.Intrebarea mea este : ar trebui sa-mi caut un amp mai bun(mai puternic),o chitara mai buna(aceasta este cam entry-level) sau un procesor mai bun(sau mai multe pedale-ma cam atrage aceasta idee)?Imi place mult distorsul de pe line 6,iar xv-ampul are niste overdrive-uri si alte efecte(delay,reverb,chorus,wah) destul de bune insa line 6-ul are un procesor de efecte incorporat si nu le prea pot combina pe cele 2.Care ar fi recomandarea voastra si ce anume mi-ati recomanda(specific)?

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa canti in locatii mai mari ai nevoie in primul rand de un amplificator mai mare, eu m-as uita dupa ceva de minim 40-50W si difuzor de 12". Cauta neaparat ceva de 12", totul va suna mai rotund, va avea mai multa forta. rand pe rand ar trebui sa schimbi si procesorul cu unul mai bun, sau daca nu ai nevoie de multe tonuri cu 2-3 pedale si chitara. Eu as lasa ultima chitara si as incepe cu amplificatorul, are cel mai mare impact in sunet. Mare grija sa il alegi potrivit pentru genul muzical pe care il abordezi, preferabil ar fi unul cu un clean cat mai bun, care accepta bine pedale sau procesor. Cel mai bun dela ar fi un SH de la mica publicitate, nu te grabi si cauta ceva buna la un pret decent.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.