www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Rg870Qmz Pareri !


Recommended Posts

Salutare , am vazut ca o sa fie la mcmusic o reducere de 1000 de lei la modelul acesta (pretul devenind 2300 de lei) .

Ce parere aveti despre instrument ? Ma intereseaza cum se descurca pe clean , daca are sunetul prea "de ibanez" si mai ales in inregistrari .

Astept pareri ale oamenilor care au pus mana pe ea sau stiu cel putin despre ce e vorba intrucat nu am avut tangente cu modele aparent "mai rasarite" de ibanez si pare o oportunitate pretul , avand in vedere ca ieri mi-am vandut chitara si caut un upgrade :) De notat este ca lucrez cu simulatoare de amp-uri (impulse-uri de cabinete) si nu am de gand sa folosesc chitara live intrucat nu este instrumentul meu principal .

post-10974-0-74354300-1396728425_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

noi le scoatem ochii alora care vorbesc despre tonuri "calde" sau "inchise", etc. si tu vii si spui ca are sunet "de ibanez"? :) serios acum, e o chitara excelenta. Acum depinde pt ce o vrei. Are Floyd. Vrei neaparat? Are HSH. Are Inf-uri ... na, are sunetul si facilitatile ei in cea mai buna exprimare. Deja la astfel de chitare nu ai ce sa distingi ca o super mega chestie care iti distinge Ibanez-ul X de un Jackson sau un Charvel sau ... na ... e mai mult forma, nr. de taste, look-ul in sine, comfortul, radius-ul tastierei etc. Nu atat "sunetul".

Link to comment
Share on other sites

Am zis sunet de ibanez ca sa previn toti haterii a caror singur argument pt care nu e buna chitara , este marca , pentru ca in toata experienta mea cu chitaristii am vazut o sensibilitate la acest brand pe care eu il consider foarte versatil si misto . Eu am avut un ibanez s320 pe care am pus seymour duncan-uri si m-am jucat cu el 4 ani . Incepuse sa zbarnaie urat si sa faca fite tremolo-ul , nu mai imi placea cum arata etc. insa ca sunet am fost foarte multumit pana in secunda in care am dat-o.

Majoritatea colegilor de trupa cu care am colaborat aveau fender-uri sau gibson-uri asa ca pe alte ibanez-uri , cel putin cele mai de doamne ajuta , nu am pus mana :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Modelele Premium, în general, au un raport preț-calitate mai bun decât cele Prestige.

 

Daca te referi la pretul de nou redus, sunt de acord cu tine.

Insa la SH, pretul de revanzare pe forum un Prestige ajunge la 50% din pretul de nou, si aici vorbesc la chitari in stare foarte buna.

Eu am un RG Prestige si pot spune ca este o chitara super okay, numai niste pitici pe creier ma imping sa o vand. Dar cu cat trece timpul cu atat incep sa ma gandesc sa o retrag de la vanzare. M-am obisnuit cu ea, exact cu spune si Razva, un Ibanez bate dpdv playbility orice Gibson sau Fender. Componentele sunt de cea mai buna calitate, este o chitara sa o lasi la nepoti.

Ca si lucratura sunt chitari superbe, numai ca pe forum sunt unele dintre cele mai hulite chitari (poate de cei care nu le pot avea).

Link to comment
Share on other sites

 

Daca te referi la pretul de nou redus, sunt de acord cu tine.

Insa la SH, pretul de revanzare pe forum un Prestige ajunge la 50% din pretul de nou, si aici vorbesc la chitari in stare foarte buna.

Eu am un RG Prestige si pot spune ca este o chitara super okay, numai niste pitici pe creier ma imping sa o vand. Dar cu cat trece timpul cu atat incep sa ma gandesc sa o retrag de la vanzare. M-am obisnuit cu ea, exact cu spune si Razva, un Ibanez bate dpdv playbility orice Gibson sau Fender. Componentele sunt de cea mai buna calitate, este o chitara sa o lasi la nepoti.

Ca si lucratura sunt chitari superbe, numai ca pe forum sunt unele dintre cele mai hulite chitari (poate de cei care nu le pot avea).

Nu cred ca e 100% corect, mie nu mi se par la playbility peste Fender. Au gatul mult prea subtire, prefer pe cel modern C shape de la Fender care sta mult mai bine in palma. In rest nu spun ca nu sunt chitari bune, conteaza foarte mult ce gen muzical canti.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca e 100% corect, mie nu mi se par la playbility peste Fender. Au gatul mult prea subtire, prefer pe cel modern C shape de la Fender care sta mult mai bine in palma. In rest nu spun ca nu sunt chitari bune, conteaza foarte mult ce gen muzical canti.

Corect, in alegerea unui Fender sau Gibson conteaza si ce vrei sa canti cu ele (vorbesc de variante stock).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Imi cer scuze ca nu am mai postat aici, am uitat complet :(
Am cumparat chitara si sunt foarte multumit de ea.

post-10974-0-86686300-1399846011_thumb.jpg
Pot spune ca am dat lovitura fiind un "bang for the buck" la pretul la care am achizitionat-o.
Imi place foarte mult cand folosesc single-coil-ul pe clean mai ales pt clank-uri pe delay(raggae) si strum-uri deoarece imi scoate in evidenta armonicele acute. Avand experienta doar cu humbuckerele, m-am mirat la inceput cand aveam zgomot pe pozitia respectiva insa m-am prins cum e "treaba" .

Acu' 2 seri m-am jucat pe clape si am tras o linie care m-a inspirat la un solo de chitara, nu e cine stie ce dar macar atat sa postez ceva cu ea daca tot m-am bagat in seama aici :banana5:Fusion idea.mp3

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.