www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

ce chitarã sã-mi iau?


Guest colegu

Recommended Posts

habar n-am cu ce se haleºte o chitarã electricã, am cântat acum vreo 4 ani pe un jackson ºi nu prea mai țin minte mare lucru despre detaliile tehnice , doze, procesor etc.

 

cum vin de pe chitarã clasicã n-am chef sã-mi iau o chitarã de la care sã mã doarã degetele ca pe una acusticã(pe d-astea nu pot cânta deloc)

din câte țin minte, jacksonu pe care am cântat avea corzile extrem de moi, ºi n-am avut probleme cu durerea.

m-am uitat puțin pe proguitar. ºi când am vãzut prețul unui model similar ãluia pe care am cântat m-am "cumințit".

bugetul e destul de limitat - 10 bulioane +/- 10-20 %.

 

ce doze sã-mi iau? ce corzi(alea default cam pe orice chitarã sunt de 3 lei)?

ºi cam ce chitarã? oscilez între ibanez ºi jackson( nu mã intereseazã cã-s fãcut în indonezia,india sau mai ºtiu eu unde, oricum sunt fãcute automatizat)

 

mã intereseazã sã pot cânta metal d-ãla rãu, dar ºi chestii mai contemporane gen nørgård sau nørholm adaptat pentru electricã.

 

mulțam anticipat

Link to comment
Share on other sites

haideți bre ce naiba, dați-mi un sfat ceva, ce naiba sã aleg .

aspectul mã intereseazã prea puțin, dacã la filing ar fi ca jacksonu ãla(pe cât mai țin eu minte acu) ºi la preț nepiperatã, ºi roz aº cumpãra-o .

tãioasã, netãioasã, oricum pot s-o ascut cât vreau dupã ce-o cumpãr :)

Link to comment
Share on other sites

Mai , eu nu ma pricep la chitari de alea "negre "dar pot sa iti dau un sfat . Daca tu vrei sa canti black asta inseamna ca in primu rand ai nevoie de comoditate mana dreapta , deci sa nu iti iei floid ca te incurca, mai ales ca ce gasesti pe la bugetu tau poti sa te pisi pe el. Deci iti iei chitara cu hardtail bridge ( este un Ibanez care suna binisor , dar nu stiu exact modelu ).

Dupa , din cate stiu eu soundu de black metal are foarte putin atac. Deci nu iti trebuie doze cu output mare, ci foarte sensibile, ca daca ai output mare nu iti mai iese "razatoarea" .

Link to comment
Share on other sites

mulțam de rãspuns, acuma eu îs bâtã bâtã în ceea ce priveºte termenii, ce naiba-i ãla floid?

e levierul ãla de care tragi ca sã-ți iasã un soi de vibrato?

 

dacã e sã fiu cinstit, pentru black supãrat e nevoie de o chitarã cu maxim 3 corzi + distors ºi cam atât.

 

ideea mea era ca sã nu mai fiu nevoit sã cumpãr ºi procesor, ºi totuºi sã am un soi de distors nativ pe chitarã(habar n-am dupã cum ziceam) cu posibilitate de cuplare/decuplare - ca sã încapã ºi solouri ºi alte prostii.

 

acuma eu vreau sã cânt ºi în genul immortal, pink floyd ºi nici un albeniz n-ar strica, dar la suma de bani pe care sunt dispus s-o dau se pare cã vreau cam multe :)

Link to comment
Share on other sites

mulțam de rãspuns, acuma eu îs bâtã bâtã în ceea ce priveºte termenii, ce naiba-i ãla floid?

e levierul ãla de care tragi ca sã-ți iasã un soi de vibrato?

 

dacã e sã fiu cinstit, pentru black supãrat e nevoie de o chitarã cu maxim 3 corzi + distors ºi cam atât.

 

ideea mea era ca sã nu mai fiu nevoit sã cumpãr ºi procesor, ºi totuºi sã am un soi de distors nativ pe chitarã(habar n-am dupã cum ziceam) cu posibilitate de cuplare/decuplare - ca sã încapã ºi solouri ºi alte prostii.

 

acuma eu vreau sã cânt ºi în genul immortal, pink floyd ºi nici un albeniz n-ar strica, dar la suma de bani pe care sunt dispus s-o dau se pare cã vreau cam multe :)

 

 

1. da e levieru ala care tragi si face vibrato numa k merge in 2 directii si in sus si in jos

 

2. yep 3 corzi sunt suficiente :)

 

3. distors nativ pe chitara lool :).. nu dude iti cumperi o pedala.. pt black cred k death metalu ala de la digitech ar fii bun..

 

4. acuma tu si cu poalele in cap si cu sufletu in rai.. hotaraste-te k la 10 milioane nu ai ce sa cumperi k sa canti de toate pe ea..

 

eu zic sa mai strangi bani si sa iti iei epiphone-u ala gothic care il da ildest ( foarte tare kitara as lua-o eu da nu am bani ) + un digitech death metal care am vazut k vindea cineva cu un mil si un pic.. asta pt black.. pt pink floyd si ce mai vrei pai e alta mancare de peste.. bafta..

 

 

latter edit : se pare k a vandut kitara aia.. era prea tare..

Edited by Sylviu
Link to comment
Share on other sites

E tare in continuare chitara :) .. numai ca e tare in mana cuiva :)

Parerea mea ... la banii astia , si la ce vrei sa faci tu iti tebuie un procesor , baga ochiul pe la mica publicitate ca se gasesc ceva oferte , un vamp un g2 eftin gasesti tu , la chitara tot la mica publicitate uita-te ca tot ce gasesti nou pana in 10 mil e kk si nu isi merita banii.

 

 

Hai sa dau mai multe detalii ..

la proc ai putea sa iei Korg AX10A, Korg AX3G, zoom G2 astea le gasesti la muzica

in schimb chitara sa o iei sh de pe aci .... sau pui pe cineva sa iti aduca un epi din afara .. ca sunt ale naibi de bune chitari

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

pãi dacã la 10 bulioane pentru black doar ºituri sunt, reprofilez stilul, mai ales cã blackul nu-i cine ºtie ce pretențios. cu o pedalã adecvatã cred cã pot cânta black ºi pe un fender.

 

cred cã cel mai bine ar fi sã merg prin magazine ºi sã le iau la încercat.

Link to comment
Share on other sites

Nu exista chitara pentru black .... exista decat doze potrivite sau forme mia speciale ( acuma sa nu intram in domeniul semi-hallow si nici blana aia DEAN). Si nu sunt situri la 10 bulioane ... acuma sa nu te astepti la cine stie ce calitate. vezi ca vinea midnightrider un epiphone special 2 .. ar fi deajuns daca nu ai pretentii sau un Stagg F300-BK , flying v de la anghelescu daca vrei sa pari mai rau sau daca faci un efort financiar ai putea sa iti iei asta http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=232 dar sa o incerci inainte.

si nu lua pedala daca vrei sa fac istiluri foarte diferite .. mai ales ca la pedala aia iti trebuie si amp pe masura .. o pedala prin amp prost suna foarte prost

Link to comment
Share on other sites

eu tot ce vreau e sã scap de soluția actualã - unde înregistrez cu un amãrât de microfon ce cânt pe clasicã, apoi bag efecte soft + o eventualã normalizare - rezultatele sunt naºpa rãu :) (ataºez câteva fiºiere, plus un fiºier pe care l-am mai gãsit de când am cântat pe jackson)

 

chitara aia de la mcmusic are o formã extrem de ciudatã, mai ales cã eu țin chitara pe piciorul stâng o sã-mi intre colțul ãla fix în piept.

prefer totuºi o formã mai clasicã.

 

deci se pare cã pentru diferite genuri sunt diferite tipuri de doze.

eu am vãzut cã-s doar simple ºi humbuck, mare brânzã n-am priceput, în afarã cã alea H ar fi oleacã mai bune.

da, pentru black ce doze's bune?, pentru chestii gen pink floyd ?

 

mulțam fain pentru rãspunsuri

jackson_metalica.mp3

reghin_asturias.mp3

reghin_graveland.mp3

Edited by colegu
Link to comment
Share on other sites

hai sa simplificam totul la maxim ....

1. ptr ce vrei tu iti trebuie o chitara cu humbuck

2. iti trebuie procesor , care iti va face si simpla inregistrarea pe comp

3. nu cred ca vei sta pe scaun .. de fapt recomand sa nu stai jos cand canti decat daca vrei sa faci o parte perfect sau daca ai genunchii zdrobiti si nu poti sta in picioare .... ideea e ca daca vei canta pe scena vei sta in picioare si e bine sa te obisnuiesti de la inceput ca dupa aia e foarte greu ... deci acel colt nu te va deranja prea mult.

Link to comment
Share on other sites

nu voi cânta pe scenã :) ºi deci n-ar avea sens sã stau în picioare.

 

mai jos am fãcut o selecție cu modele plus prețuri cam ce se gãseºte pe piațã pe net.

am mai cãtat ºi alte mãrci, da fãrã rezultat în țara noastrã.

din câte se pare proguitar ºi mcmusic sunt baza.

jackson

js 20 (hss)- 999 roni

js 30 (hh)- 1199 roni

ibanez

GRG 170DX (hsh) - 800 roni

EXR 170 (hsh) - 900 roni

GRG 270B (hsh) - 1000 roni

SA 120 (hh) - 1000 roni

RG 321MH (hh) - 1050 roni

RG 370DX (hsh) - 1400 roni

RG 7321 (hh) - 1500 roni

 

reghin

iris solo (sss) - 117 euro

iris lux solo (hss) - 193 euro

 

peavey

 

Raptor® Plus EXP (hss) - 850 roni

Rotor® EX TUNAMATIC (hh) - 1100 roni

Predator™ Plus EXP (hh) - 1250 roni

HP™ Signature Series EX (hh) - 1400 roni

 

yamaha lipsesc prețuri, pe situl din .ro e sait în lucru

fender - scump dom'le, dincolo era mai eftin

 

se pare cã la ibanez e oferta cea mai mare, da eu habar n-am ce sã aleg :)

 

acu se pare cã mai trebuie sã caut ºi procesoare, aici cred cã ar merge ºi prin computer cu nițcai efecte real time. chitara e prioritatea nr.1 ºi oricum n-am de gând sã mã grãbesc s-o cumpãr.

 

mulțam fain.

Link to comment
Share on other sites

hmm ... nou luat de afara deci la mana a 2-a, e mai greu sa intelegi dar daca vei cauta pe forum o sa iti dai seama despre ce e vorba.

Oricum traim in romania si toti care s-au mandrit ca aduc scule de firma epiphone(asta nu se pune la firma mare dar merge pus aci ca ar fi trebuit sa il aduca o frima care isi face reclama aici si pe site-ul lor nici urma de asa ceva) gibson, esp au adus cel mult un exemplar ...

Link to comment
Share on other sites

din câte am înțeles tu ai recomanda epifonul ãsta, parcã ai avut una la vânzare, pe care ai dat-o?, întrebarea e, deci aduci la comandã sau cum?

 

cã la noi pe piațã lipsesc multe mãrci adevãrat, d-aia mã rezum sã caut printre ce gãsesc pe aici.

 

epifoanele astea în mare parte vin cu puntea fixã, fãrã niciun soi de levier sau alte alea, întrebarea e, dacã incerci un vibrato pe si ºi mi, riºti sã-ți tai bunãtate de deget sau merge lejer.

un user pe forum zicea cã-s comode epifoanele astea.

 

oricum, ºi cu 10 bulioane ºi cu 15 nu îmbogãțesc pe nimeni. dar la bugetul ãsta prãpãdit cum e el, încerc ºi eu sã-mi iau cam ce-i mai bun(adicã decent).

 

numai bine!

Link to comment
Share on other sites

NU eu aduc epi-uri ... midnightrider aduce ....

Da mai toate epi-urile vin cu punte fixa , si nu o sa ai probleme nici la benduri mai criminale. puntea nu iti taie corzile deci poti abuza de ele fericit .. eu nu am avut probleme d-astea cu taiatul degetelor in cirzi mai niciodata ( inafara de prima mea saptamana de cantat .... dar a trecut foarte multi timp de atunci, foarte mult timp )

Sunt comode, sunt realizate foarte bine , finisajul e chiar foarte bun ptr o chitara la banii astia ...

Dar cel mai important e ca au COI ... sunt facute din mahon si corp si gat, sunt set-neck( deci o sa ai un sustain foarte bun ) arata bine .. dar mai presus de toate soundul e criminal.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

chitarile ieftine de la firmele mari nu sunt intotdeauna foarte bune, mai mult platesti firma.

 

pentru ce vrei tu eu zic sa mai strangi bani.

 

in locul tau pt inceput m-am orienta la o chitara modesta, un amp modest (cu line out ca vad ca ai specificat ceva de inregistrari) si eventual un procesor si gata..apoi treci la scule mai bune

 

numai bine!

Link to comment
Share on other sites

mulțam de rãspunsuri.

dacã-mi iau ºi chitarã modestã ºi amp modest eventual ºi proc modest în viitor o sã trebuiascã sã le cam schimb, deci n-am fãcut nimic.

aºa mai bine îmi iau o chitarã decentã la banii pe care-i dau.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

mulţam de răspunsuri.

dacă-mi iau şi chitară modestă şi amp modest eventual şi proc modest în viitor o să trebuiască să le cam schimb, deci n-am făcut nimic.

aşa mai bine îmi iau o chitară decentă la banii pe care-i dau.

ok(in cazul in care ai specificat ca ai un amp , poti s ama injuri :) ) ...si unde iti bagi chitara..sa nu imi spui ca iti iei o chitara scumpa si o bagi prin calculator... :)

 

 

 

si inca ceva....tu nu trebuie sa te gandesti in viitor.... aoleu..pai peste 5 ani va trebui sa am 3 Messa/Boogie Triaxis si cu inca vreo trei Strategy 400 ....pai nu faci nimic. ..oh man.

fii atent.... vindea unu un peavey blaze sau ceva de genu asta la 3 mil juma si de restu iti iei chitara...si in viitorul apropiat strangi si tu 2-3 mil si iti iei un procesor.

 

"eu nu trec peste canale ca poate scap inautru" .. :) cam asa esti tu..cu..nu imi iau amp si chitara modeste ca va trebui sa le schimb in viitor

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Doua chestii:

 

1. Suntem prea saraci ca sa ne permitem lucruri ieftine

2. O chitara buna te impinge de la spate

 

 

Succes! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.