www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau sa cumpar o chitara electrica.


Guest Valek
 Share

Recommended Posts

In primul, si primul rand, Salut tuturor chitaristilor din Romania! Am gasit acest forum, si ma bucur ca pot primi sfaturi de la profesionisti.

 

Vreau sa imi cumpar o chitara electrica. Mi-am strans 400 Ron pana acum, si m-am gandit sa imi iau modelul Bullet de la Squier. Mentionez ca nu stiu sa cant la chitara, dar vreau sa invat singur, fara cursuri (platite). Nu pot da mai mult de 400 RON pe o chitara, nu am fonduri. Daca exista alta varianta, sau nu exista, va rog sa ma ajutati.

 

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest anghelescu

oh man...another slash-wannabe ........ banuiesc ca ai citit ca slash a invatat... "'singur" but el a renuntat la scoala si daca nu ma insel in jur de 14-15-16 ani s-a apucat si abia pe la 20....a "terminat" ...... (nu lua ce am zis ca pe o insulta..)

 

Man...acum serios vorbind. Care e motivul pentru care vrei sa inveti singur?

 

Si legatura cu chitara.....vand eu un Stagg F300-BK Flying V (clasic)... cu 5 mil..care e perfecta pentru incepatori....de regula orice chitara care are grifu drept si suna...cat de cat..a chitara e buna.....a si un sfat: fii sigur ca cei care spun ceva de ex "nu reghin/stagg ..bha ca e nashpa chitara... iti spun eu..." ori nu au pus niciodata mana pe chitara respectiva ori au Ibanez-uri si Espuri de mii de euro pe acasa..si fii sigur cand pun mana pe o chitara mai ieftina li se pare sh#t chitara...

 

Bafta si sper sa reusesti sa iti iei chitara dorita!

 

PS-Chestii la care sa te uiti cand cumperi o chitara

 

1.Citesti review-uri pe net...cat mai multe..de la cat mai multe surse.NEAAPARAT

2.Verifici ca grifful sa fie drept...altfel..chiar nu ai ce face cu ea.

3.Logic ca te uiti dupa crapaturi...rupturi...etc.

4.Daca ti-a luat Floydu ochii..nu uita....floydu e degeaba daca nu stii sa il folosesti sau daca nu il folosesti.

5.Cheitzele sa fie in baie de ulei (cu toate ca....nu cred ca mai exista pe electrica cheitze fara baie de ulei..dar tine minte asta. nu va sta acordata...daca nu sunt cheitzele in baie..)

Cam atat pt moment..mai ales daca zici ca esti incepator.

 

 

a..si...vad ca nu ai specificat nimic de amplificator...sa stii ca iti..va trebui unu...altfel...de ce iti iei electrica si nu acustica....:)

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

Pot conecta chitara la calculator. Mersi de informatii. Sunt multi termeni pe care nu ii cunosc, si o sa le caut sensul. Dar despre Squier Bullet ce zici? Nu merita luata?

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

daca nu ai calculator...foarte bun (potent :)) si o placa sunet...la fel de potenta (macar sa suporte ASIO) in primul rand o sa ai ... intarziere...adik..tu o sa atingi coarda mi de ex si o sa se auda..cu intarziere. si.... pot sa ai si calculatoru potent ..si sa ai probleme cu soundu si cu ... semnalu.nu recomand..asa ceva.

 

NU am pus mana pe un Squier Bullet si nu pot sa ma pronunt.

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

Model Name Bullet®

Model Number 031-0000-(Color#)

Series Affinity Series

Colors (590) Baltic Blue,

(Polyurethane Finish)

Body Laminated Hardwood

Neck Maple, C-Shape,

(Polyurethane Finish)

Fingerboard Rosewood, 9.5” Radius (241 mm)

No. of Frets 21 Medium Jumbo

Pickups 3 Single-Coil Pickups

Controls Master Volume,

Tone 1. (Neck Pickup),

Tone 2. (Middle Pickup)

Pickup Switching 5-Position Blade:

Position 1. Bridge Pickup

Position 2. Bridge and Middle Pickup

Position 3. Middle Pickup

Position 4. Middle and Neck Pickup

Position 5. Neck Pickup

Bridge Hard-tail 6-Saddle Bridge

Machine Heads Covered Tuners

Hardware Chrome

Pickguard 1-Ply White

Scale Length 25.5” (648 mm)

Width at Nut 1.61” (41 mm)

Unique Features Large Headstock ‘60s Style Headstock,

White Plastic Parts,

Black Silkscreen Logo,

Dot Position Inlays

Strings Fender Super 250L, (.009 to .042) Nickel Plated Steel p/n 073-0250-003

 

 

 

La review-uri nu a luat sub 8.5 (nota)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

ok...pai urmatorul pas ar fi sa te duci la magazin sa..rogi vanzatorul sa ti-o dea sa vezi cum "e". si cat timp esti acolonu uita sa incerci mai multe chitari.si nu uita ce ti-am zis despre cantatu la calculator.as zice sa mai strangi bani sa iti iei un amp...poti sa iti iei ceva f mica.cam la 5-10W ...... si ieftin,.pana in 3mil.

Link to comment
Share on other sites

Ok, faza e ca... nu este nici un magazin de chitare in Arad. Cel mai apropiat e in Timisoara, si nu stiu cum as putea ajunge acolo. Chitara vreau sa o iau pe ascuns, mi-am adunat banii pe ascuns. Odata ce o cumpar, parintii nu mai au ce zice. Le-am propus ideea de cumparare si au refuzat-o.

Si nu prea am gasit pe internet sunete de Squier Bullet... un solo, ceva. O sa mai caut. Si dupa achizitionarea chitarei, o sa iau si un amp. Dar nu stiu ce chitara sa iau... e mai bine una second-hand? Am 400 RON la dispozitie...

Edited by Valek
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

daca nu ai calculator...foarte bun (potent :)) si o placa video...la fel de potenta (macar sa suporte ASIO) in primul rand o sa ai ... intarziere...adik..tu o sa atingi coarda mi de ex si o sa se auda..cu intarziere. si.... pot sa ai si calculatoru potent ..si sa ai probleme cu soundu si cu ... semnalu.nu recomand..asa ceva.

 

NU am pus mana pe un Squier Bullet si nu pot sa ma pronunt.

 

Abia astept sa-mi arati si mie o placa video care sa suporte ASIO. Poate stie sa faca si omleta. :)

Link to comment
Share on other sites

este magazin de chitari in Arad, cum mergi spre teatru pe parta stinga, intr-o curte interioara,Play Music Store se cheama. Poti s amergi s avezi ce au si aia acolo. Daca nu du-te la timisoara, aia au d eobicei ceva mai multe chitari in oferta si nu au preturi asa timpite ca aia din Arad.

Squieru e o chitara buna la banii aia. Daca nu vrei neaparat noua la banii astia poate pescuiesti ceva Ibanez sau Jackson la mina 2-a. Mai vezi si la grosmann pe site

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

Abia astept sa-mi arati si mie o placa video care sa suporte ASIO. Poate stie sa faca si omleta. :)

aaa..sorry.greseala mea

 

DECI....VALEK....e placa de SUNET care sa suporte asio..mai greseste si omu. tnx bamwolle

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

sorry nu am vazut.:) un prieten a transformat o boxa veche de...pickup sau nush de ce era intr-un mini-amp si crede-ma ca am fost impresioant de ce...bine se auzea..chiar si la volum mai mare ..nu se auzea barait. boxa era micutza rau.... si nu i-a luat mai mult de 1 mil....in jur de 500 de imi amintesc bine. Asta daca ai vreo boxa pe acasa..mai veche.

Link to comment
Share on other sites

Guest black_danny

sal valek.eu imi iau squier bulett strat si sa stii ca am auzit lucruri bune despre ea.nu stiu d unde vrei sa o cumperi dar eu am luat-o din tg mures de la mezzoforte.chitara e platita si v-a veni tocmai la me in tecuci prin curier rapid...deci ai multe posibilitati sa o cumperi.

PS u pe care vrei sa o cumperi:squier bulett strat sau squier bulett special edition?

prima e 5 meleoane iar a doua 7...mare diferenta intre ele nu e...doar partea electrica difera.

bafta mult succes incontinoare.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Salut Valek, in primul rand vreau sa-ti spun ca placa ceo ai tu e on-board (o am si eu) o placa ce suporata ASIO e foarte scumpa (200 - 300 $ ) pt. ca sunt facute de firme tari, cat despre conectatatul la comp' o poti face ... cauti un adaptor de la jack mare sa "sa traca" la jack mic si il bagi in "gaurica albastra de la comp" prietenul meu are o placa exact ca a ta si suna ok ... fara intarzieri si chesti ... poate cateva milisecunde dar nu le simti. Si dak vrei eu stau in Tm dak vi aici te ajut eu sa cauti chitara cunosc majoritatea magazinelor de chitari din Tm ... chiar acum cateva zile am mers in Arta - un magazin din centrul Tm- si am vazut un Reghin electric nu foarte cump ... parca 4 mil 5 maxim dak esti incepator eu zic ca e perfecta :) de aratat arata super bune de sunat e ... pt. incepatori ... oricum la inceput nu o sa faci ti diferentza dintre un reghin si Bullet-ul acela care are cam acelasi pret ... ai ID-ul meu dak ai nevoie de ajutor te ajut cu cea mai mare placere :) Bafta !

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Salut Valek, in primul rand vreau sa-ti spun ca placa ceo ai tu e on-board (o am si eu) o placa ce suporata ASIO e foarte scumpa (200 - 300 $ ) pt. ca sunt facute de firme tari, cat despre conectatatul la comp' o poti face ... cauti un adaptor de la jack mare sa "sa traca" la jack mic si il bagi in "gaurica albastra de la comp" prietenul meu are o placa exact ca a ta si suna ok ... fara intarzieri si chesti ... poate cateva milisecunde dar nu le simti. Si dak vrei eu stau in Tm dak vi aici te ajut eu sa cauti chitara cunosc majoritatea magazinelor de chitari din Tm ... chiar acum cateva zile am mers in Arta - un magazin din centrul Tm- si am vazut un Reghin electric nu foarte cump ... parca 4 mil 5 maxim dak esti incepator eu zic ca e perfecta :) de aratat arata super bune de sunat e ... pt. incepatori ... oricum la inceput nu o sa faci ti diferentza dintre un reghin si Bullet-ul acela care are cam acelasi pret ... ai ID-ul meu dak ai nevoie de ajutor te ajut cu cea mai mare placere :) Bafta !

 

 

Mersi, chiar aveam de gand sa ma duc saptamana viitoare in Timisoara cu niste prieteni sa isi cumpere biciclete. Poate ne intalnim sa imi arati magazinul, ca eu nu cunosc Timisoara.

 

Cat despre chitara Grossman, mi s-a spus ca bulletul e mai bun. Nu stiu ce sa cred.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

E discutabil. Cel mai bine le incerci pe fiecare (le gasesti usor in Bucuresti) si te decizi. :) Ia pe cineva experimentat cu tine cand faci operatiunea.

Link to comment
Share on other sites

E discutabil. Cel mai bine le incerci pe fiecare (le gasesti usor in Bucuresti) si te decizi. :) Ia pe cineva experimentat cu tine cand faci operatiunea.

 

 

Sunt din Arad, si nu pot ajunge in Bucuresti... poate o sa ma duc in Timisoara saptamana viitoare, dar nu sigur. Cred ca o sa comand Bulletul de pe proguitar.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu te sfatuiesc sa te pripesti si sa iei o chitara la banii astia fara s-o incerci, ai toate sansele sa nimeresti una prost lucrata si e pacat. Nu te grabi, mergi intr-un magazin si probeaza cat mai multe chitari.

Link to comment
Share on other sites

 

Body Laminated Hardwood

 

 

Singurul lucru pentru care nu as recomanda chitara indicata de tine este constructia corpului, practic bucati de placaj lipite intre ele. Ma mir ca nu ti-a indicat nimeni pana acum acest inconvenient. Este preferabila o chitara facuta din lemn masiv. Atentie, si aici pot fi facute din mai multe bucati, dar sunt lipite pe cant - 2 sau 3 bucati, insa la o chitara ieftina nu prea gasesti altfel. Parerea mea este sa vorbesti si cu Grosmann. La 3-4 mil chitarele lui sunt ok si nu prea au concurenta. Sunt facute din lemn masiv (cu precizarea de mai sus), au gatul drept, iar electronica, desi este ieftina, nu prezinta probleme. Cu timpul, daca iti va placea chitara te vei indrepta fie catre chitare mai scumpe, fie o vei modifica pe cea deja achizitionata.

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Singurul lucru pentru care nu as recomanda chitara indicata de tine este constructia corpului, practic bucati de placaj lipite intre ele. Ma mir ca nu ti-a indicat nimeni pana acum acest inconvenient. Este preferabila o chitara facuta din lemn masiv. Atentie, si aici pot fi facute din mai multe bucati, dar sunt lipite pe cant - 2 sau 3 bucati, insa la o chitara ieftina nu prea gasesti altfel. Parerea mea este sa vorbesti si cu Grosmann. La 3-4 mil chitarele lui sunt ok si nu prea au concurenta. Sunt facute din lemn masiv (cu precizarea de mai sus), au gatul drept, iar electronica, desi este ieftina, nu prezinta probleme. Cu timpul, daca iti va placea chitara te vei indrepta fie catre chitare mai scumpe, fie o vei modifica pe cea deja achizitionata.

 

Fereste-te de placaj ca de dracu! Du-te pe lemn masiv! Chiar daca e rosie sau nush ce culoare mai are

Link to comment
Share on other sites

Body Laminated Hardwood nu e lemn masiv laminat?

 

 

Nu prea cunosc cuvantul laminat :)... e facut pe placi?

Edited by Valek
Link to comment
Share on other sites

@DoomShadow : salut omule ... daca tot stii toate magazinele de cetere si balalaici din timisoara stii vreunul sa vinda chestii extrem de vechi si de ieftine ? ma intereseaza tot ce gasesti, ampuri si chitari deopotriva. Pedro cu amplificatoarele lui nu mai e pe acolo ?

Si nu se mai gaseste klyra-ul lu covaci sau fenderu lu kamocsa prin sh-uri ??? :)

 

.... aaa si acuma on-topic : La banii astia pentru tine se bate Reghin HSS (copie strat) cu Squier Bullet cu Grosmann <<ce-o fi el>> din cite inteleg . Hmm ... stai in Arad, roaga un ungur de pe la voi ca atuncia cind se mai duce prin Ungaria sa-ti ia si tie ceva sh de acolo. Se duc toate chitarile cehoslovace JOLANA inspre est (fostul Resonet - pe care a cintat si Harrison de la Beatles la sfirsitul anilor '50) .

Jolana dupa constructie bate la poponeata rau de tot orice reghin si squier. Crede-ma ca le-am incercat pe toate.

Tot la mina a doua iti garantez ca vei gasi chitari frumoase si placute la cintat - nemtestile din anii '80 ... Musima, Migma, Meinl und Herold ... stai totusi in Ardeal si e imposibil sa nu se gaseasca.

 

Eu as zice sa iti iei pentru inceput o chitara acustica (nu clasica) ... este vreo 250 ron un stagg excelent oriunde vrei, si dupa vreun an , maxim doi, vei simti nevoia de trecere la metal ( banuiesc ca asta vrei tu sa cinti ). Sa nu iti faci iluzii ca vei cinta toate riffurile magice din prima. Ia-o incet, vrajeste fetele cu cintecele de munte invatate , sau compune si tu ceva simplu pe acorduri, vei invata cum se construieste o melodie, o linie de bass ... pe urma cind vei pune mina pe chitara electrica va fi un pas firesc si ti se va parea de milioane de ori mai usor decit pe acustica, lucru care iti va da aripi !

 

Ramine totusi la latitudinea ta.

Bafta multa si spor la cintat !

Edited by Eldrian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.