www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Diferenta intre efect


Guest

Recommended Posts

Care esete diferenta dintre delay reverb si echo? :)

Ma refer mai mult tehnic decat al sunetului. Dar intre delay si echo nu stiu ce difera(am vazut pe o partitura ca imi trebuia efect de echo si eu am doar delay si reverb).

Link to comment
Share on other sites

reverb e ala cand urli in baie sau pe casa scarii sau intr-o camera goala sau in biserica sau in sala de curs. delay e ala cand esti pe munte si tipi "echooo"

si muntele raspunde "echooooooo.....echooo.....echoo.........". si echo e un tip de dealy

Link to comment
Share on other sites

Delay si Echo, doua denumiri pentru acelasi efect.

 

Reverb:

 

Acest efect se obtine prin "amestecarea" unei multitudini de ecou-uri cu timp de intarziere mici (sub limita de rezolutie a urechii) si diferiti. Procesoarele imita raspunsul diferitelor tipuri de incinte: mici, medii, mari, cu pereti mai mult sau mai putin absorbanti (beton, sticla, tencuiala, lemn, etc...) de diferite forme, s.a.m.d.

De aici numele diferitelor reverb-uri: room, stage, arena, cave, church, studio, small, medium, large etc...

Link to comment
Share on other sites

Delay si Echo, doua denumiri pentru acelasi efect.

 

Reverb:

 

Acest efect se obtine prin "amestecarea" unei multitudini de ecou-uri cu timp de intarziere mici (sub limita de rezolutie a urechii) si diferiti. Procesoarele imita raspunsul diferitelor tipuri de incinte: mici, medii, mari, cu pereti mai mult sau mai putin absorbanti (beton, sticla, tencuiala, lemn, etc...) de diferite forme, s.a.m.d.

De aici numele diferitelor reverb-uri: room, stage, arena, cave, church, studio, small, medium, large etc...

 

iar "plate" vine de la o mare "tigaie" ce se punea in spatele celui care canta pentru a genera un efect de reverb mai mic dar altfel decat cel de camera si care depindea si de metalul din care era facut

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.