www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bc Rich Vs. Jackson Js32 Kelly


Recommended Posts

Deci am scapat de fosta mea copie de strat si vreau sa cumpar o chitara noua pentru ca e cam greu sa stau fara. Problema e ca mai am doar 500 lei care ar fi pretul unui BC Rich Bronze dar nu sunt sigur de doze cum sunt fata de ale jacksonului si ar mai fi problema de bridge pentru ca Jackson-ul are through body dar BC-ul nu sunt sigur daca sta acordata cu acel bridge. In concluzie, merita sa imi iau BC Rich-ul sau sa mai strang pana la 800 lei sa imi iau un Jackson?

Link to comment
Share on other sites

Trabant sau Lãstun?

Lãsând gluma la o parte, sã știi cã instrumentul nu stã acordat în funcție de „through body”. Care e un sistem constructiv menit - zice-se - sã creascã sustain-ul, nu stabilitatea acordajului. Cheițele sunt punctul nevralgic al chitarelor ieftine, iar din acest punct de vedere nu cred sã existe diferențe semnificative între cele douã modele la care te-ai oprit. Cu siguranțã, la cât costã, ambele au cheițe (și doze, de altfel) fãcute pe undeva prin China sau prin Coreea, pe un saipan, în producție de masã și calitate tot cam așa.

Through body este un sistem de prindere a corzilor mai stabil decât tremolo-ul clasic și chiar (în funcție de calitate, desigur) decât Tune-O-Matic, pentru cã, la limitã, este vorba de șase gãuri date în corpul chitarei, având la capete (acolo unde se prinde coarda) șaibe de metal. Nu se mișcã nimic, nu are ce sã se deformeze. În principiu, cel puțin: chinezii sunt maeștri în a face sã se deformeze sisteme teoretic nedeformabile...

Mai bine îți iei o chitarã mai bunã, la mâna a doua, de aici, de pe RGC. Pãrerea mea.

ambele sunt la mana a doua gasite pe forum, totusi daca a venit vorba, ce imi recomanzi de pe rgc pana in 800 care i-as putea obtine daca vand si acustica?

Link to comment
Share on other sites

Depinde de ce și cum cânți. Mai degrabã iei ceva mai puțin „fãțos”, dar care are lemnul bun și hardware decent. Cautã și tu. Dacã ai gãsi ceva Ibanez RG 350 la 800 de lei, ar fi grozav, mãcar știi cã stã acordatã bine. Restul - doze, potențiometre - le poți schimba mai încolo. Nici o Vintage VS 6 n-ar fi rea. Sau o V 100 (parcã am vãzut ceva, nu demult). Ambele sunt bune și de metal, chiar dacã aratã mai „bãtrânește”.

Oricum, la 500 de lei sunt șanse mici sã iei o chitarã excepționalã. De-aia trebuie sã te uiți cu atenție la chestiile care, dacã ar merge prost, te-ar împiedica sã cânți: cum ține acordajul, cum are tastele, cum e construitã. Electronica se poate repara sau înlocui, dar, de exemplu, un gât prea înalt fațã de corp ar face instrumentul sã sune a tigaie orice dozã ai pune pe el (iar lutierul costã mai mult decât electronistul :nay: ).

Baftã mare!

Multumesc, ma gandesc sa ma reorientez dar am gasit un BC special edition cu EMG 81 pe bridge la 600?

Link to comment
Share on other sites

Nu iti lua BC Rich daca nu esti dispus sa investesti in el. Daca nu ai experienta(copie de strat si atins chitari pe la prieteni/magazin nu sunt experiente) o sa ajungi sa-l urasti. Cu cat mai neexperimentat, cu atat mai mare sansa sa urasti chitara pe care o sa ti-o iei din cauza defectelor.

 

Uita-te la second-hand, sau in cel mai nefericit caz, acel Kelly.

Dar in nici un caz Bc Richurile din zona asta.

Link to comment
Share on other sites

Nu iti lua BC Rich daca nu esti dispus sa investesti in el. Daca nu ai experienta(copie de strat si atins chitari pe la prieteni/magazin nu sunt experiente) o sa ajungi sa-l urasti. Cu cat mai neexperimentat, cu atat mai mare sansa sa urasti chitara pe care o sa ti-o iei din cauza defectelor.

 

Uita-te la second-hand, sau in cel mai nefericit caz, acel Kelly.

Dar in nici un caz Bc Richurile din zona asta.

era un bc cu emg 81 pe bridge, tu ce imi recomanzi? cu linkuri te rog second hand de pe rgc

Link to comment
Share on other sites

http://forums.rgc.ro/topic/95983-chitara-electrica-yamaha-rgx220dz-mtr-cu-doze-montate-seymour-duncan-sh-10/

 

http://forums.rgc.ro/topic/95051-ibanez-rgr321-proc-digitech-rp90-se-vand-si-separat/ ( vezi ca Ibanezul e separat la 800 de lei )

 

Cam astea 2 le-am vazut cele mai bune in 800 de lei . Daca blochezi floydul la Yamaha aia o acordezi doar cand schimbi corzile iar la Ibanez tine , ca e serie RG si e buna :D .

 

Yamaha are doze calumea , SD-uri , si suna de rupe :) .

Link to comment
Share on other sites

Prima ofertã e într-adevãr foarte avantajoasã. Floyd Rose-urile de pe Yamaha sunt foarte bune, dozele sunt superbe, iar chitara în întregul ei aratã OK. FR-ul nu e numai un sistem folosit pentru calitãțile sale de tremolo (cãci îl poți bloca dacã nu îl folosești). Stabilitatea acordajului e superioarã. Ca sã ajungi la ea fãrã FR, ai nevoie de chei locking, iar un set de Schallere, de pildã, e 275 de lei...

Multumesc, care dintre cele doua o recomanzi(intre ibanez si yamaha) si de ce?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.