www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Armonie Chitara Stil Hora


adrian7015

Recommended Posts

Salut!Am vazut pe youtube cateva videoclipuri ca acestea :

 

http://www.youtube.com/watch?v=VavefSZso5U&list=UUda1Oh79iEokNUxjWrZx9hA

 

si vreau sa invat sa fac armonie ca tipul asta.Daca puteti sa ma ajutati si pe mine cu cateva acorduri, sfaturi, ceva game sau orice altceva cu care sa pot sa incep sa fac aceste hore, va multumesc frumos!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Salut!Am vazut pe youtube cateva videoclipuri ca acestea :

si vreau sa invat sa fac armonie ca tipul asta.Daca puteti sa ma ajutati si pe mine cu cateva acorduri, sfaturi, ceva game sau orice altceva cu care sa pot sa incep sa fac aceste hore, va multumesc frumos!

 

Salut, de curând am văzut şi eu nişte clipuri din "seria" ;) asta şi am încercat să văd despre ce e vorba.

IMO, dacă vrei să cănţi în genul ăsta îţi trebuie pentru inceput nişte noţiuni de armonie funcţională, apoi să asculţi muzică lăutarească, ca să incepi s-o "auzi". Banuiesc ca multe progresii sunt standard, făra mari imbunătăţiri, dar s-ar putea să ma inşel.

 

Nu ştiu dacă te ajută, dar secţiunea A de la al doilea clip are progresia asta ( e in D minor):

 

A7 l Bb7 (#11) l A7 l E-7b5 l A7 l Bb7 (#11) l A7 l E-7b5 l A7 / Bb7 (#11) l G7 / C#o l D-7 l D7 l G-7 l F#7 l G-9 l E-7b5 l D#7 l E-7b5

 

Oricum, ideea e că ar trebui să inţelegi ce se întamplă cu armonia, nu doar s-o interpretezi mecanic. E destul de complicat, sunt câteva substituţii acolo, unele mai comune (in jazz ,de exemplu), altele nu prea.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Salut, de curând am văzut şi eu nişte clipuri din "seria" wink.png.pagespeed.ce.yEC0OgV1sK.png asta şi am încercat să văd despre ce e vorba.

IMO, dacă vrei să cănţi în genul ăsta îţi trebuie pentru inceput nişte noţiuni de armonie funcţională, apoi să asculţi muzică lăutarească, ca să incepi s-o "auzi". Banuiesc ca multe progresii sunt standard, făra mari imbunătăţiri, dar s-ar putea să ma inşel.

 

Nu ştiu dacă te ajută, dar secţiunea A de la al doilea clip are progresia asta ( e in D minor):

 

A7 l Bb7 (#11) l A7 l E-7b5 l A7 l Bb7 (#11) l A7 l E-7b5 l A7 / Bb7 (#11) l G7 / C#o l D-7 l D7 l G-7 l F#7 l G-9 l E-7b5 l D#7 l E-7b5

 

Oricum, ideea e că ar trebui să inţelegi ce se întamplă cu armonia, nu doar s-o interpretezi mecanic. E destul de complicat, sunt câteva substituţii acolo, unele mai comune (in jazz ,de exemplu), altele nu prea.

suna misto si pe ritm de jazz

 

post-5012-0-81044200-1405085462_thumb.jpg

 

In ninel si robert e un render backing track cu armonia asta :D cu real tracks

 

si in dansuri populare gasiti note pentru dansuri populare, balcanice/turcesti ca sa le puneti pe chitara. au si acordurile scrise deasupra unele. si midi. - le-am gasit recent

ninel si robert.rar

dansuri pdf leadsheet si midi.rar

melodie_de_ascultare.tyros_radu.mid

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

suna misto si pe ritm de jazz

 

attachicon.gif.pagespeed.ce.hPGJFKgqtP.gninel si robert.JPG

 

In ninel si robert e un render backing track cu armonia asta :D cu real tracks

 

Mișto. Cum ajung acasă, ma uit prin ele.

 

Btw, în mm 10-11 din chartul ăla e un ii-V-i foarte competent: G7 (E-9), C#dim (A7b9), D-7.

Eu ma gândeam doar la voicinguri când am scris acordurile.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Mișto. Cum ajung acasă, ma uit prin ele.

 

Btw, în mm 10-11 din chartul ăla e un ii-V-i foarte competent: G7 (E-9), C#dim (A7b9), D-7.

Eu ma gândeam doar la voicinguri când am scris acordurile.

cred ca o sa sune mai bine daca-i pun EAD, indeed. o sa corectez acu si ii fac render din nou

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Inca una de la johnyd1990 pentru moldoveanca lui

 

se stieee

 

cine este armonistu, chitaristu, sufletiiiistu...

 

jpeg, bib, si downloadable wav din soundcloud.

 

 

https://soundcloud.com/hammerhammerson/moldovianca-goes-to-new-orleans-renderwav

 

 

 

Astept pe Grekko sa-mi faca un proofread. Nu stiu daca le-am nimerit pe toate acordurile cum trebuie...

'originalu'

www.youtube.com/watch?v=XtVNKNsWsac

post-5012-0-96242800-1405791242_thumb.jpg

moldovianca goes to New Orleans.zip

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ciocănel, cu ce faci BT-urile?

 

Armonia sună ok, dar în loc de F7#5, aș pune Bb13 (din bas - 1 5 7 3 6).

 

:respect:

Pff, asa e. merci.

 

BT-urile le fac cu Band in a Box cu real tracks instalate. Asta a fost un realtrack de dixieland.

 

http://www.pgmusic.com/bbwin.realtracks.htm

 

Se gasesc si mai 'ieftin' pe site-ul ala din Suedia ;)

Si realtracks, daca ai spatiu pe PC, le poti 'gasi la oferta' aproape pe toate... sunt 'oferite' chiar de Uraz Kivaner

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.