www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi


Guest Baumwolle
 Share

Recommended Posts

Guest Baumwolle

Ce corzi ar fi cele mai potrivite pentru acustica mea, Fender DG-5?De doua luni am D'addario .10, sunt multumit de sunet, dar degetele mele cam sufera :) .Ce ziceti?Sa raman la D'addario .10, sa trec la .9, sau sa incerc alta marca?Ce altceva mai pot gasi in Bucuresti?

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Din cate am citit eu pe net (sa ma corecteze cineva daca gresesc), pentru acustice se prefera corzi un pic mai groase, 0.12 fiind considerate light, adica ce ai tu e cam extra-light. Dupa mine ar fi inutil sa bagi corzi mai subtiri de atat, o sa te obisnuiesti cu timpul (plus ca 0.10 merge bine si la solo-uri).

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu Spyked, eu pe reghinu meu, am corzi gibson pure de 0.012-0.052 si sunt super bune ( merg bine si solo-urile, m-am obisnuit cu ele dupa 2 zile ).. am mai incercat inainte niste d'addario de 0.53 , erau aiurea rau.. dupa 2 ore le-am dat jos.. in principiu am avut si de 0.08 dar erau prea subtiri totusi.. nu stiu parca nu le simti calumea.. :) eu zic sa le lasi pe astea, sau eventual sa experimentezi cu unele de 0.09 dar sa fie de calitate (poate niste GHS, care erau 400k :) )..

acu mie mi-a zis cineva, ca d'addario de la muzica, sunt niste facaturi, ca sunt de prin rusia sau ceva.. eu zic ce mi s-a spus, nu vreau sa induc in eroare lumea, dar in principiu sa ai grija ce cumperi :)..

bafta

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Stefane, daca as avea si eu corzi Gibson, as canta pe ele chiar sa fie .18 :) Din pacate, nu cred sa gasesc asa ceva la noi. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Pai...pot sa cant, numai ca mi subtire s-a rupt si e unul .11 in loc :) si asta ma cam jeneaza.Si oricum s-au cam umplut de jeg corzile... :)

Link to comment
Share on other sites

Pai curata-le... eu sunt chiar obsedat de statusul corzilor mele cum cred ca ar trebui sa fie orice chitarist! Afecteaza in mod direct calitatea sunetului nostru...

Ideal ar fi sa-mi schimb corzile o data la 2 saptamani, dar le tin cam o luna, si le schimb inainte numai cu ocazii speciale (concerte, inregistrari, etc) cand am nevoie de calitate buna... in rest sunt maniac, am pregatita o carpa in permanenta cu care curat fiecare coarda in parte de la un cap la altul inainte sa incep sa cant, la fiecare 30 minute :) , si dupa ce am terminat de cantat... asta asigura o viata mult mai lunga a corzilor, nu ruginesc la fel de repede, si sa nu mai mentionez si faptul ca aluneca degetel mai bine pe ele :)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

1. Se gasesc corzi gibson la noi, avea zapada intr-o vreme dar mie chiar nu mi-au placut.

2. Corzile gibson se pot comanda desi chiar nu sunt cea mai fericita alegere in opinia mea

3. un set de corzi mai vechi de o luna deja nu mai poate fi considerat set de corzi, mai ales daca se canta des pe el

 

Personal, incerc sa schimb corzile cat de des pot dar la bass sunt si mai scumpe.. Recomand Corzile Dean Markley (seria Blue Steel dar si celelalte).

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Dean Markley gasesc la Muzica?Imi mai raman bani ca sa mananc ceva dupa aia sau flamanzesc tot restul lunii? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Foarte scumpe sunt la guitarissimo.. eu dadeam 7$ intr-o vreme iar la guitarisisimo erau mult mai mult. Si nu sunt nici convins de originea corzilor de acolo desi nu am incercat niciodata. Gasiti la muzica GHSuri si sunt ok.

Link to comment
Share on other sites

vreau sa imi iau corzi si sunt in dilema. momentan am corzi belson 0.10(cunoscatorii stiu...sunt de 2 ani :) ). ideea e ca la un bend mai fortzos mi se dezlipeste pielea de sub unghii.

 

am in cap asa...

dk d'addario 0.10 sunt mai moi decat belson 0.10...raman astea, daca nu trec la d'addario 0.9.

imi trece prin cap si ghs, dar la fel ca mai sus...problema cu duritatea corzilor.

 

acum care sunt mai bune?....si cat de moi sunt fata de belson

Link to comment
Share on other sites

vreau sa imi iau corzi si sunt in dilema. momentan am corzi belson 0.10(cunoscatorii stiu...sunt de 2 ani  :) ). ideea e ca la un bend mai fortzos mi se dezlipeste pielea de sub unghii.

 

am in cap asa...

dk d'addario 0.10 sunt mai moi decat belson 0.10...raman astea, daca nu trec la d'addario 0.9.

imi trece prin cap si ghs, dar la fel ca mai sus...problema cu duritatea corzilor.

 

acum care sunt mai bune?....si cat de moi sunt fata de belson

11338[/snapback]

 

cum sa ai corzi de 2 ani si belson ??? esti masochist ?

eu am d'addario 0.10, cred ca daca le pui dupa belson o sa zici ca ti-ai luat o chitara de 1000$ la cum suna

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

io unu' recomand corzile La Bella 0.10-0.53 mi se par foarte fiabile... un set m-a tinut 5 luni, si de asemenea sunt bune si pt acorduri si pt solouri... dar cam omoara degetele la inceput

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Cu toate ca e bine ca un set de corzi sa tina cat mai mult timp, pentru un sunet bun, un set nu trebuie sa depaseasca o luna de zile. Am si corzi care tin de 8 luni, am pe un bass corzi care au tintu doi ani si chiar s-a cantat pe bassul ala.

Pentru o coarda va intereseaza in egala masura sunetul si rezistenta de pana la o luna. atat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.