www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chorus Si Nu Numai...


crawlers
 Share

Recommended Posts

Salutare!

Sunt in cautarea unui ton obtinut in piesele :Shine Crazy Diamond ,Echo,Confortabil number -Pink Floyd ; Knoking heaven door -Guns'n roses , Police ....Vreau un sunet spatial ,cald cu o culoare nu prea deschisa ,cu rezonanta si cat mai natural care sa aduca inspre sunetul ambiental de clapa. Mi s-a parut interesanta uneori combinatia intre chorus si flanger,la unele pedale care au incorporate ambele efecte. Desi nu sunt adeptul decat a unui efect pe o pedala, as alege si varianta cu 2 efecte doar daca acele efecte sunt la fel de calitative ca si cand ar fi luate separat(2 pedale).Prefer mai mult chorus dar in unele cazuri ar da bine si combinat cu putin flanger.

Din ce am ascultat doar pe youtube m-am orientat catre urmatoarele:

Ehx neo clone

Asta in masura daca chiar ar putea reproduce sunetul de la min 4:20 (skid row 18 life)

Ehx smal clone .Ambele imi plac dintre astea doua cred ca o sa ma decid mai greu.

Ehx Clone Theory - Sincer nu prea m-a incantat suna prea dur si tonul cam deschis.

Electric mistriss- Suna suna f. interesant asta in masura in care chiar se aude ca aici

.Din pacate am inteles ca pedala asta nu ar fi analogica?

Mxr stereo

Doar tonul incepand de la min. 4 ma intereseaza pana la min 5.In rest nu prea vad vad la el o diferenta categorica fata de celelat cum ar fi neoclone sau smal clone.Prea scump pt. ce stie sa faca. La banii astia mai interesant mi s-ar parea Ehx polychorus sec 17 -30. Pink floyd echo

Ultimul ar fi asta

Dintre toate singurul care mi s-a parut mai bun calitate pre ar fi electric mistrees su small clone.

Voi ce mi-ati putea recomanda? Ma refer la cei care au ascultat aceste efecte si stiu cum suna in realitate. Exclus propuneri de variante home made.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.