www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Peavey ValveKing 112 Combo Amp .. pareri


Guest Ildest

Recommended Posts

Mi-a atras atentia comboul asta .. care e pe lampi (sau cel putin asa zic ei)

Features

50 watts (rms) into 16 ohms

Two 6L6GC and three 12AX7 tubes

Two independent footswitchable channels

Separate EQ for each channel

Footswitchable gain/volume boost on lead channel

External speaker capability

12 inch ValveKing speaker

Reverb with level control

Buffered effects loop

Resonance switch for "tight or loose" cabinet response

 

 

Ce vreau sa intreb .. a avut cineva asa cecva , sau macar a cantat pe unul ... eu ar trebui sa il folosesc pentru metal putin mai greu ... dar voi folosi cu el o pedala( fie sa obtin tot distorsul din ea , fie sa o folosesc pe post de booster ptr canalul de drive al ampului ) ca nu cred ca 3 lampi vor scoate destul de mult distors .. sau pot sa ma insel.

 

Acuma de ce e asa de "ieftin" .. adik cele cateva lampi in plus din peavey 6505 fac aproape 1000$ ??? . Sunt destul de nou in lumea lampilor , si am cantat pe un amp cu lampi .. si mi-a placut felul in care a incalzit sunetul pedalei. Si as vrea sa imi cumpar si eu ceva full lampi dar nu imi permit nici financiar si nici din punct de vedere al spatiului , sa imi iau un half-stack( peavey marshall etcetcetc). stau la bloc si nu vreau sa auda si 4 scari mai incolo ce cant eu.

 

Astept pareri .. si nu numai despre ampul( sa fie macar cu dif dwe 12") asta .. si despre orice combo care s-ar incadra in 500$ si sa fie full lampi, chiar si facut de cineva , nu tin la brand deloc , bun sa fie.

Link to comment
Share on other sites

Dar tot nu s-a raspuns la intebarea de diferenta de bani intre 6505 si valveking .... daca facem comparatie pe lampi ar fi 2 lampi in plus ptr 6505 si cateva optiuni in plus ..... 6505 este de 2 ori mai scump .... cineva care poate sau stie sa explice ... mi-ar prinde bine ... ca acest contrast m-a bagat rau de tot in ceata.

Link to comment
Share on other sites

Mdea .. cu tot respectul ep care il port celor care incearca sa aduca echipamente muzicale in Romania ... consider ca 23 de mil ptr valveking 112 combo este enorm in conditiile in care :

1. Pot sa il comad de pe musician's friend si ies MULT mai ieftin cu tot cu taxe si garantie.

2. Sa ziceam ca as putea sa il incerc in romania la magazin .. dar nici asta nu se pune ... ptr ca conditii nu prea sunt, daca depasesc 5 minute de cantat cineva se uita urat la mine , daca nu cumpar se uita cineva la mine urat, daca ii cer altceva sa fac o comparatie se uita cineva urat la mine, daca vine un tigan dupa tine si vrea sa incerce niste monitoare ( pe care oricum nu le cumpara pe motiv ca nu suna bine ... ar trebui sa isi verifice vocea mai intai ) lui ii este acordata toata atenita si tu ramai cu ochii in soare chiar daca ai fost inaintea lui si dupa juma' de ora de indurat ecou si voce de buda ( manele style) vine cineva la tine si te intreaba " cum ... n-ai terminat .. pana acuma ce ai facut? " , daca incerci sa te joci cu respectiva scula ti se spune .. ce nu iti dai seama ... ce fel de om esti tu , ca se pare ca la muzica nu te pricepi, daca rogi o anumita configuratie se uita cine urat la tine. Si sincer daca mai stau sa ma gandesc bine mai gasesc niste faze d-astea , de fapt nu a fost data sa intru in magazin si sa nu imi faca o faza nasoala vanzatorul.

 

Acu sincer ... tonul si sunetul este personal ... e ca o femeie , unuia ii place unuia nu .. pentru ca dragostea e diferita si perceputa diferit de la om la om .. si nu pot canta pe ceva timp de 5 minute si gata sa imi fac o parere mai ales cand e vorba de amp sau chitara sau pedala etc.

 

Acuma jack o sa sara ca ars si o sa puna ca nu e adevarat ca habar n-am de anumite chestii etcetcetc ... si sincer nu vreau sa am habar de acele chestii ptr ca eu sunt client si nu ma intereseaza politica firmei .. ma intereseaza sa fiu bine tratat.

 

Daca punctul 2 nu ar exista .. poate as fi dispus sa platesc 300$ in plus ... dar asa nu.

 

Tot ce a fost sus a fost foarte mult offtopic .. dar la una numit moment incepi sa te cam saturi de aceste fite de ... " nu-mi pasa .. ca oricum numai de la mine poti cumpara ".

 

 

Back on topic ....

 

Nu vreau sa stiu exact de peavey valve king .. m-ar interesa un amp combo sau head+cabinet ( asta din urma nu prea mare adik nu 4x12 ... si 2x12 e mare .. ceva mic .. oricum) de dimensiuni reduse ... (half stackul e mare) .. care sa fie FULL LAMPI si sa imi incalzeasca sunetul de pedala ( pe care o voi folosi ca distors ptr metal mai greu). Deci overall un amp pe lampi care sa sune bine cu pedale si care sa nu fie prea mare, ptr studiu individual fara formatie ... in apartament.

Aveam niste optiuni .. ma tot uitam si am gasit :

Peavey ValveKing 112 Combo Amp

Carvin Vintage 16

Epiphone Valve Junior Head Tube Guitar Amplifier

Epiphone Valve Standard Combo

Crate V16 Palomino 15W Class A Tube

 

Epi-urile alea par destul de tentante .. in special head-ul acela de 5w.

Link to comment
Share on other sites

Mdea .. cu tot respectul ep care il port celor care incearca sa aduca echipamente muzicale in Romania ... consider ca 23 de mil ptr valveking 112 combo este enorm in conditiile in care :

1. Pot sa il comad de pe musician's friend si ies MULT mai ieftin cu tot cu taxe si garantie.

2. Sa ziceam ca as putea sa il incerc in romania la magazin .. dar nici asta nu se pune ... ptr ca conditii nu prea sunt, daca depasesc 5 minute de cantat cineva se uita urat la mine , daca nu cumpar se uita cineva la mine urat, daca ii cer altceva sa fac o comparatie se uita cineva urat la mine, daca vine un tigan dupa tine si vrea sa incerce niste monitoare ( pe care oricum nu le cumpara pe motiv ca nu suna bine ... ar trebui sa isi verifice vocea mai intai ) lui ii este acordata toata atenita si tu ramai cu ochii in soare chiar daca ai fost inaintea lui si dupa juma' de ora de indurat ecou si voce de buda ( manele style) vine cineva la tine si te intreaba " cum ... n-ai terminat .. pana acuma ce ai facut? " , daca incerci sa te joci cu respectiva scula ti se spune .. ce nu iti dai seama ... ce fel de om esti tu , ca se pare ca la muzica nu te pricepi, daca rogi o anumita configuratie se uita cine urat la tine. Si sincer daca mai stau sa ma gandesc bine mai gasesc niste faze d-astea , de fapt nu a fost data sa intru in magazin si sa nu imi faca o faza nasoala vanzatorul.

 

Acu sincer ... tonul si sunetul este personal ... e ca o femeie , unuia ii place unuia nu .. pentru ca dragostea e diferita si perceputa diferit de la om la om .. si nu pot canta pe ceva timp de 5 minute si gata sa imi fac o parere mai ales cand e vorba de amp sau chitara sau pedala etc.

 

Acuma jack o sa sara ca ars si o sa puna ca nu e adevarat ca habar n-am de anumite chestii etcetcetc ... si sincer nu vreau sa am habar de acele chestii ptr ca eu sunt client si nu ma intereseaza politica firmei .. ma intereseaza sa fiu bine tratat.

 

Daca punctul 2 nu ar exista .. poate as fi dispus sa platesc 300$ in plus ... dar asa nu.

 

Tot ce a fost sus a fost foarte mult offtopic .. dar la una numit moment incepi sa te cam saturi de aceste fite de ... " nu-mi pasa .. ca oricum numai de la mine poti cumpara ".

Back on topic ....

 

Nu vreau sa stiu exact de peavey valve king .. m-ar interesa un amp combo sau head+cabinet ( asta din urma nu prea mare adik nu 4x12 ... si 2x12 e mare .. ceva mic .. oricum) de dimensiuni reduse ... (half stackul e mare) .. care sa fie FULL LAMPI si sa imi incalzeasca sunetul de pedala ( pe care o voi folosi ca distors ptr metal mai greu). Deci overall un amp pe lampi care sa sune bine cu pedale si care sa nu fie prea mare, ptr studiu individual fara formatie ... in apartament.

Aveam niste optiuni .. ma tot uitam si am gasit :

Peavey ValveKing 112 Combo Amp

Carvin Vintage 16

Epiphone Valve Junior Head Tube Guitar Amplifier

Epiphone Valve Standard Combo

Crate V16 Palomino 15W Class A Tube

 

Epi-urile alea par destul de tentante .. in special head-ul acela de 5w.

Te rog sa ma anunti cand vrei sa mergi sa probezi Peavey-ul, o sa vin acolo sa ma asigur ca totul va fi in ordine.

Link to comment
Share on other sites

Sa nu ma intelegi gresit .. doar unii oameni trag magazinul in jos .. nu sunt toti la fel ... ce nu inteleg .. este ca cu toate aceste feedback-uri negative acei oameni inca mai lucreaza acolo ( si nu sunt nici macar printre primi 10 care se plang ... foarte multi se plang).

 

Dar sa lasam acest lucru deoparte ... eu in continuare sper sa intru in magazin sa stau 2 ore sa cant si la final sa imi iau decat 10 pene ... ca ptr asta am venit ... sa vad cat de bune sunt penele ( evident ca se cumpara si pana cu care am cantat .. ca e consumabil)

 

Sper sa nu te superi de aceste critici .. sper sa fie constructive. Bafta si mult succes in continuare.

 

Acum revenind ontopic ...

Citesc reviewuri care zic ca unii au bagat ampuyl ala epi de 5 w pe un head de 4x12 si se auzea bestia l.. hmm ar trebui testat.

 

raman deschis la orice varianta , chiar si sh , atata timp cat e sub 500$ si e full lampa

Link to comment
Share on other sites

Doar acasa, fara formatie intr-un apartament .... chiar scrie pe undeva prin postul #5 la sfarsit.

Dar tin sa nu fie cu boxa de 8" ca nu im iplace cum suna ... macar 10" , ideal 12"

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Doar acasa, fara formatie intr-un apartament .... chiar scrie pe undeva prin postul #5 la sfarsit.

Dar tin sa nu fie cu boxa de 8" ca nu im iplace cum suna ... macar 10" , ideal 12"

 

Atunci e muuult prea mult 50 W pe lampi. Asa ceva iti ajunge cu formatie cu tot. Io am 40 W pe lampi si reusesc sa acopar un tobar nebun! Trebuie sa ti cont ca pe lampi suna mai bine daca il dai aproape de maxim...

 

But yet again, nu se stie cad o sa vrei sa canti cu formatie... E bine sa ai ceva de calitate, si se pare ca comboul asta e!

Link to comment
Share on other sites

Mda, GAS e boala grea...Io zic sa te gandesti bine inainte sa-ti bata vecinii in teava si militianu' la usa. :) Grosu al mare zice bine ce zice. Nush cum o sa sune amp-ul ala la volum 1 din 10.

 

Off-topic: daca am un amp solid state si-l asez pe vreo 4 lampi de-alea cu carbid, de miner, asta se cheama ca am un "amp pe lampi", nu? :)

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce tot am cautat ... cred ca la inceputul anului viitor o sa iau ceva de genul . ....

 

epiphone valve junior head

+

Crate GT112SL 1x12 Guitar Cabinet.

 

Cabinetul cica duce pana la 100W ( si are si celestion de 12" cum imi place mie) ... si in caz ca va fi nevoie de ceva mai puternic pur si simplu schimb headul cu ceva mai puternic ( sau il modific sa scoata 18 w .. ca am vazut ca se poate ...) . Oricum dupa ce am vazut niste filmulete cu acest head m-am convins ca este o investitie buna .. ca suna de intepenesti.

 

Acum sa nu va imaginati ca o sa obtin distors din head .... nunununun .. e prea putin ( desi merge super la un blues mai suparat) .. distorsul o sa il obtin din pedala ( line 6 ubermetal sau una care e pe must buy list .. dar dupa amp).

 

Acuma sa astept sa imi vina chitara :) .. si sa fac niste calcule sa vad cum stau cu banii.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.