www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Difuzoare Instrument


Velicu Radu

Recommended Posts

Salut tuturor. Vreau sa ma apuc de un proiect si sa constriuesc 2 cabinete.Un Open back de chitara 2x12" si unul de bass 4x10" sau 6x10" . Cu partea constructiei cutiei nu cred ca o sa am probleme, dar nu prea stiu spre ce difuzoare sa ma orientez ca sa nu imi sparga buzunarul.Am cateva intrebari pentru voi dca ma puteti ajuta.

1.Care este diferenta intre un difuzor hi-fi si unul de instrument?

2.Pentru chitara trebuie sa ma orientez pe un difuzor dedicat pe medii?

3. Afecteaza cu ceva sunetul ohm-ajul difuzoarelor si modul de legare serie/paralel? ( combinatii de 2difuri 4ohm serie sau 2 difuri 16 ohm paralel)

4. Ma puteti ajuta cu un site unde sa ma orientez catre niste difuoazre?

5. Care e situatia cu Spl? Aceasta este caracteristica difuzorului care creaza "loudnesu"? Pentru un cabinet care sa faca fata unui public de 30-50 oameni care ar trebuii sa fie spl-ul? (alimentat de un peavy bandit de 100w)

6. Pentru bas ma orientez catre niste difuzoare specializate pe bass si medii joase?

7. Ce marime recomandati la difurile de bas pentru un sunet "snapy" si scooped?

Imi pare rau daca am pus unele intrebari aiurea dar sunt novice si incerc sa imi fac o idee despre difuzoare si cam ce faci cu ele inainte sa ma apuc. Am citit ceva teorie dar as vrea niste raspunsuri pe un caz concret. Multumesc pentru atentie.

Link to comment
Share on other sites

Câteva resurse, dar nu trebuie să le iei ca răspunsuri complete și definitive:

1. http://www.gmarts.org/index.php?go=211

2. Păi pe ce altceva, tweetere?

5. http://forums.rgc.ro...tere-spl-volum/

7. Probabil vei vrea ceva care reproduce și fundamentala dar are și suficient răspuns în înalte. 4 x 10 cu membrană de Al și/sau tweeter ori 1 x 15 + tweeter.

 

PS: partea construcției cutiei nu-i foarte complicată, dar proiectarea ei cine o face?

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

1. Un difuzor hi-fi iti reda toate frecventele intre 20Hz si 20KHz cu aceeasi intensitate, fara a "colora" sunetul, pe cand unul de chitara peste 10-12KHz(valori medii, nu un standard industrial) incepe sa le atenueze mult

2. Conform graf-ului de aici http://celestion.com...t/1/vintage_30/ nu se pune vreun accent special pe o banda anume. Am luat Celestion ca etalon, dar pare a fi valabil si pentru alti producatori

3. Teoretic, nu. Practic, in mod sigur se va gasi cineva care sa sustina ca 4ohmi sunt mult mai potriviti decat 8 (ca in cazul electronilor americani si cei rusesti)

4. Nu stiu, dar ar merita sa zici cat esti dispus sa cheltui.

5. SPL este o masura a eficientei unui difuzor. Adica daca ai 2 difuzoare, unul cu SPL 99dB si altul cu 105dB, cel cu 105dB iti va scoate mai mult volum cu aceeasi sursa(amplificator) conectata.

6/7. Habar n-am, nu ma bag

Edited by Capitanul_Nam
Link to comment
Share on other sites

Nici nu stiu la ce sa ma astept. 400-500 lei difurile pt un cab .Cred ca pentru cel de chitara m-as incadra... legat de bas habar nu am. am vazut si difuri de bas pe la magazine de electronice care variaza de la 50 lei la 300 bucata. legat de conuri de aluminiu cred ca datorita pretului ies din discutie. Pentru cutii o sa merg pe copii.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.