www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Demeter Tremulator Tremolo - Clona


Recommended Posts

Pret: 285 RON


Localitate: Brasov


Contact: PM, mail (dpaul_gtr@yahoo.com)


Accept schimburi: Nu accept schimburi
Vand o clona dupa tremolo-ul optic Demeter Tremulator (http://demeteramps.u...t&product_id=65).

 

Pedala are true bypass cu switch 3pdt, led-ul pulseaza cu aceeasi rata cu oscilatorul, iar cutia este de aluminiu, tip Hammond 1590B.

Nu am folosit vopsea, ci am polisat-o cu smirghel fin, dupa care i-am dat cateva straturi de lac transparent pentru protectie.

Poate fi alimentata atat cu baterie de 9V, cat si cu adaptor DC (evident, bateria se decupleaza automat din circuit cat se conecteaza adaptorul).

 

Pentru cine se intreaba de ce are 3 potentiometre cand pedala originala are doar 2 (vroiam sa pun 4, dar m-am abtinut :) ), al treilea pot este pentru bias-ul optocuplorului. In loc sa folosesc un Vactrol, mi-am rulat propriul optocuplor dintr-o fotorezistenta si un led high brightness care are o plaja de lucru mai mare decat originalul (care, daca nu ma insel avea rezistenta ON de cativa kohmi si cea OFF de cateva sute de kohmi - al meu are rezistenta ON de intre 20 si 30 de ohmi, iar cea off este de peste 20 de Mohmi). Astfel am putut sa folosesc un pot de bias de 100 de kilo, care poate fi reglat pt operatie lina, sinusoidala, pana la un square-wave (chop trem).

 

Pedala a fost folosita doar acasa, iar saptamana asta i-am refacut wiringul, i-am schimbat switch-ul de la dpdt la 3pdt si am finisat carcasa, asa ca e ca noua.

 

O vand pentru ca am nevoie de bani (nu destul de mult cat sa-mi vand fuzz-urile, totusi :) ). Pedala se poate incerca in Brasov.

 

Cateva demo-uri, inregstrate (fara talent :) ) cu stratul meu intr-un Mesa Quad Preamp, legat direct in placa (standard si ieftina) audio a PC-ului din iesirea de Recording a preamp-ului. Zgomotul e acelasi pe care il am si daca nu folosesc pedala, nu am avut ce-i face:

 

dt shine on you.mp3

dt boulevard.mp3

dt drive2.mp3

dt heartbroken.mp3

dt feels.mp3

 

Poze:

 

post-12939-0-35126800-1385425444_thumb.jpg post-12939-0-33328500-1385425336_thumb.jpg post-12939-0-09281400-1385425387_thumb.jpg post-12939-0-66136100-1385425355_thumb.jpg post-12939-0-13535200-1385425371_thumb.jpg post-12939-0-42647900-1385425427_thumb.jpg

 

Si un scurt video pe care l-am facut mai mult ca sa se vada cat de albastru e led-ul ala:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am uitat sa mentionez ca mult-laudatul Fulltone Supa-Trem e construit pe exact acelasi circuit ca pedala aceasta, avand in plus doar acele doua switch-uri. Atat am vrut sa zic. O seara faina la toata lumea si, cum am zis mai sus, pedala poate fi incercata in Brasov :) .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.