www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce sa iau ? ...


alex_xero
 Share

Recommended Posts

deci as vrea sa-mi iau un proc cu 4 butoane bun (ca sa nu stau sa schimb bank-ul daca vreau sa scot un efect), cu un sunet mai profesionist, sa pot face cry baby wah-ul, makar aproape de sunetul acela si cu pedala de expresie. Cam intre 4-5 mil si 10 vreau sa stiu ce e f bun pentru punk, metal, hard rock ... ati prins voi ideea :)

am vazut multe topic-uri despre AX10G, G2u1, AX1500G, AX3000G, BOSS GT-6|GT-5, dar sunt f confuz. Nu stiu ce sa aleg unii zic ca G2u1 e mai bun ca AX1500G. As opta pt un AX1500G, dar vad ca multi zic ca e mai bun AX 10G sau Zoom G2u1 si viceversa. Amp nu am inca, orikum ceva peste 50 W cu 12" Fender (FM65R sau 212R) sau poate VOX (Valvetronix de 52 W). Pentru info chitara cititi mai jos...

 

Astept raspunsuri.

 

Multumesc!

Edited by alex_xero
Link to comment
Share on other sites

de ce anume iti trebuie tie procesor?? In banii astia iti iei un crybaby adevarat, o pedala de distors analoaga si iti mai raman si de ce mai vrei tu p'acolo, un delay, io stiu... Inutil de precizat, o sa sune mai bine decat jucariile alea digitale.

 

N-am sa inteleg niciodata de ce oamenii se inghesuie sa dea banii pe niste scule care imita (prost) ceva cand la aceiasi bani sau chiar mai putin pot sa-si ia the real thing. In fine.

Edited by mickeyG
Link to comment
Share on other sites

pai nu stiu, e bataie de cap cu pedale etc, sunt mai bune dar cabluri scurte intre pedale nu mai stiu de ce e bine sa ai cablu scurt intre pedale ... etc etc si un Cry baby Wah e cam 200 euro nu cred ca o pedala buna analog intra in 100 euro si deja s-au dus 10 mil, vb de pedale noi, nu SH. Si cum faci tu cu pedalele daca vrei sa schimbi efectele pe scena ? Doar nu stai la fiecare in parte, asa la prob ai bank-urile ... ce zici tu cu pedale sunt gen Slash, kirk, dar Slash are un proc dala rack prof, o placa numai cu switch-uri pentru legaturi de pedale si proc, un delay, un eq, cry baby wah si cam atat ...

 

Greseala mea e cam 100 euro Cry Baby Wah Classic Fasel.

Edited by alex_xero
Link to comment
Share on other sites

pai nu stiu, e bataie de cap cu pedale etc, sunt mai bune dar cabluri scurte intre pedale nu mai stiu de ce e bine sa ai cablu scurt intre pedale ... etc etc si un Cry baby Wah e cam 200 euro nu cred ca o pedala buna analog intra in 100 euro si deja s-au dus 10 mil, vb de pedale noi, nu SH. Si cum faci tu cu pedalele daca vrei sa schimbi efectele pe scena ? Doar nu stai la fiecare in parte, asa la prob ai bank-urile ... ce zici tu cu pedale sunt gen Slash, kirk, dar Slash are un proc dala rack prof, o placa numai cu switch-uri pentru legaturi de pedale si proc, un delay, un eq, cry baby wah si cam atat ...

 

Greseala mea e cam 100 euro Cry Baby Wah Classic Fasel.

 

Asa, si care e problema cu cablurile alea scurte? Dc vrei sa schimbi efectele pe scena, apesi cu piciorusul pe pedale, ce sa faci altceva. Oricum n-o sa folosesti tu chiar atat de multe efecte in ac timp ca sa fie asta o problema. Si da, un distors analog foarte ok iti intra lejer in 100 euro. De fapt o sa te coste mai spre 80. Iar amp ai zis ca-ti iei oricum, deci... Iar sa dai 10 mil pe un proc ca sa canti cu el acasa nu stiu dc e o chestie asa desteapta.

Dar ma rog, faci cum vrei, banii tai.....

Link to comment
Share on other sites

pai problema e ca fratimiu vrea metale, eu vreau alternativ, rock american ... etc. Existo o pedala sa le faca pe amandoua? eu daca e vreau asa, un drive sa-l pot face in multe feluri, un wah gen cry baby sau chiar cry baby, un delay, un chorus, poate un eq si un flanger, mai mult nu am nevoie ...

 

daca zici tu ca m-as incadra cu toate astea in 10 mil as fi bucuros sa iau, mi-ar conveni ca sunet. Asta ma intereseaza sunetul, nimik altceva :)

Link to comment
Share on other sites

k, o luam usor, mai intai tre drive, cu ce drive pot canta mai mult gen-uri de muzik? adik sa il pot face mai soft, mai intepat, mai armonic ... mai ... :)

ca daca e mai intai iau drive si Cry Baby Wah si dupaia vad ce mai tre, un eq mi-ar trebuii? si unde gasesc in Romania Cry Baby Wah Classic Fasel, de preferinta nou si pedale Boss in caz ca pedala de Drive ar fi Boss sa stiu unde le gasesc ca sa aflu preturi :) sau daca puteti sa imi ziceti voi cam ce preturi, ar fi bine

Link to comment
Share on other sites

Parerea ma este ca, in situatia in care te afli tu cel mai indicat este procesorul. In primul rind poti sa-l folosesti la o multime de chestii, vezi si tu cu se maninca efectele, inregistrezi, are metronom etc. Plus ca o sa impartiti doi scula respectiva....

 

Cit despre optiunea cu pedale, ma amuza teribil de fiecare data faptul ca alternativa e Boss. Nu sint deloc pedale rele dar te asigur ca nu o sa sune fenomenal printr-un amp de genul celui pe carte vrei (poti) sa-l cumperi tu. Eu sint convinsca un multiefect decent , cu un pic de butonare, o sa te ajute sa scoti sunete cel putin la fel de bune ca si sunetul iesit din pedale.

 

Singura chestie mai nasoala este ca, de obicei,wah-ul suna intadevar cam dubios pe multiefecte. Asadar de 10 mil eu zic sa cauti cu incredere un multiefect la mina 2-a. ai suficient timp mai incolo sa bagi chitara drept in ampu cu lampi :)

Link to comment
Share on other sites

Parerea ma este ca, in situatia in care te afli tu cel mai indicat este procesorul. In primul rind poti sa-l folosesti la o multime de chestii, vezi si tu cu se maninca efectele, inregistrezi, are metronom etc. Plus ca o sa impartiti doi scula respectiva....

 

Cit despre optiunea cu pedale, ma amuza teribil de fiecare data faptul ca alternativa e Boss. Nu sint deloc pedale rele dar te asigur ca nu o sa sune fenomenal printr-un amp de genul celui pe carte vrei (poti) sa-l cumperi tu. Eu sint convinsca un multiefect decent , cu un pic de butonare, o sa te ajute sa scoti sunete cel putin la fel de bune ca si sunetul iesit din pedale.

 

Singura chestie mai nasoala este ca, de obicei,wah-ul suna intadevar cam dubios pe multiefecte. Asadar de 10 mil eu zic sa cauti cu incredere un multiefect la mina 2-a. ai suficient timp mai incolo sa bagi chitara drept in ampu cu lampi :)

 

Da, frate-meu si-a luat fara mari cautari un GT-6 si s-a linistit complet :) Chiar daca i-a displacut pretul nu prea mic a zis singur cu mare convingere ca numai pt un anume efect (i-a placut lui unul, un soi de clean) si tot face banii... Avusese un zoom 505 II inainte de asta. Acu are la dispozitie un purcoi de sunete, multe bune.

Link to comment
Share on other sites

orikum eu daca e vreau Cry Baby Wah si daca e o sa imi iau. Asa cred ca voi scoate un wah bun: Cry Baby Wah => Proc => AMP

 

si la AMP m-am reprofilat, ma gandes la un Crate GT65 65W

 

dar daca zici ca mai bine are fi un proc, ce proc atunci? :) si nu prea vreau SH nu am incredere, ma intereseaza nou ...

 

alternativa nu e neaparat Boss doar ca am auzit ca sunt bune da acu aud ca nu-s asa bune ...

eu va cer sa-mi ziceti voi ce e mai bun :)

Edited by alex_xero
Link to comment
Share on other sites

O precizare ca sa ne lamurim :) , procesoarele Boss sint intradevar bune; eu cind vorbeam de alternative ma refeream ca, gasesc amuzant faptul ca atunci cind vine vorba de alternative "analogice" in 9 cazuri din 10 apar nume precum Boss sau DOD, ceea e de inteles avind in vedere ca sint ieftine si la indemina oricui, dar, repet, sa nu te astepti la minuni...Exista alternative de 10 ori mai bune, din pacate de multe ori si de 10 ori mai costisitoare. Asadar daca tot e sa gindesti "analogic" trebuie sa-ti permiti....

 

Si din 10 mil eu cred cu tarie ca nu-ti faci tu un pedalboard, decit eventual un generator de zgomot. Asta desigur este parerea mea proprie si personala. E perfect posibil sa poti sa-ti cumperi un Cry Baby, delay, un chorus, poate un eq si un flanger din 10 mil, eu n-as putea, dar asta nu inseamna ca nu este posibil. Am enumerat efectele astea, pt ca am vazut ca apareau printre doleantele tale. Asadar inca un motiv pt multiefect.

 

ok, acum problema spinoasa. era de vinzare pe forum un Zoom G7 la 200 de euro(probabil negociabil). O oferta decenta in opinia mea. In rest, ca pret de orientare iti recomand www.thomann.de. In cazul tau cel mai scump multiefect este si cel mai bun cred :-) Un transfer bancar si ai rezolvat problema, cam in 2 saptamini ai primit pachetu.

 

O ultima precizare; inafara de seria GT pe care am prins-o de la inceput (GT3) si un nerecomandabil Zoom 505 II alte multiefecte n-am auzit, asadar nu doresc sa ma pronunt. Sint o multime de alti colegi de forum care au multiefecte care ar putea sa-ti dea detalii specifice. Nou, insa nu cred ca poti procura nici un procesor din seria GT la 10 mil.

 

Sper sa fi lamurit nelamurirea :)

Link to comment
Share on other sites

deci am enumerat si eu cam ce cred eu ca as folosi si nu vreau sa fac pedal board, doar niste pedale ... ca pedalboard necesita mult mai multi bani

 

dar acu m-am reprofilat sunt interesat de Zoom G7.1ut are si o lampa, am auzit pe site la ei cum suna, se aude f frumos, la noi insa e 13 mil. Pe un site din Franta de unde am eu chitara vad ca e 11 mil ma gandesc sa-l iau de acolo sau daca nu sa vad eu de pe unde ca am pe cineva in Franta si mi-l poate trimite in buc, m-am mai consultat cu un prieten si el a zis ca nu am eu nevoie acu de pedale, alea poate in timp ... deci sunt hotarat acu sa iau acel G7.1ut sa vad unde-l gasesc mai ieftin si nu vreau sa fie SH vreau nou :) sa vezi ca il iau pe la suma de 10 mil :)

 

orikum mersi pt post-uri daca avetzi ceva pareri despre G7.1ut scrieti sau spuneti-mi daca fac cum tre sau nu ...

Link to comment
Share on other sites

lampa aia e mai mult sa ia ochii , sa nu crezi ca daca are o lampa o sa sune cat mai apropiat de the real shit ... tot la fel de digital o sa iti sune.

UN pedalpoard nu e neaparat un generator de zgomot .. daca sti sa il faci si sa il legi bine.

Pedalele prin amp capabil ( chiar fara lampi .. dar macar cu dif de 12" si cu putere peste 50w) suna fenomenal ... mult peste ce poate acel proc. Ptr inregistrari .. da e mai bun procu.

Partea amuzanta in lampa din pedale, proace .. este ca astea cu lampa mie mi s-au parut ca genereaza mai mult zgomot decat celelalte ( ex .. pedalele de la damage control .. in special demonizerul ... gain putin si zgomot de fundal enorm).

 

Oricum .. iti sugerez un boss la mana a 2-a din seria GT.

 

Acum oricine trece de la zoom 505 la alt proc o sa simnta o diferenta enorma . Cum am simtit si eu de la trecerea din ubermetal bagat in amp de 15 w la ubermetal bagat in super amp la sala(nici nu ziceam ca e exact ce am eu aks ).

Link to comment
Share on other sites

Lampa de pe Zoom G7.1 chiar face sa sune mai bine, mai plin, mai "gras", orice bagi prin procul ala, daca nu exagerezi din reglaj - e ca un canal clean cu tub. Pe bune. Rotunjeste si da un muschi suplimentar la orice sunet pe care il bagi prin el. Daca dai mai tare reglajul prin tub, intra in overdrive - daca iti place asa este bine, daca nu, reduci fortajul prin tub. Tubul de pe G7.1 NU este de forma, folosirea lui are un efect audibil si placut.

Link to comment
Share on other sites

Pe canalul clean nu comentez .. ca nu am ascultat prea mult pe clean ca nu ma prea interesa ... poate suna mai bine poate nu .. dar in partea de distorsiune ( de metal) nu prea suna, e ceva ce lipseste. Cel mai bine la metal suna o pedala de dist .... bagata printr-un peavey 6505 (dar cine are bani de asa ceva .. eu nu ... deocamdata)

Link to comment
Share on other sites

Ildest, tubul de pe G7.1 nu este un canal clean separat, ai inteles gresit. Tubul de pe G7.1 este asezat dupa toate modulele de efecte, exact la capatul dinspre iesire al lantului de efecte al G7.1. Acest tub functioneaza cam ca un canal clean pe tub la un preamp - deci, daca bagi un model de amp inaintea lui cu distors tzapan, acest tub asezat la capatul lantului de efecte ii adauga un testicul suplimentar. Este o augmentare tonala, nu un canal separat de clean.

Link to comment
Share on other sites

alternativa nu e neaparat Boss doar ca am auzit ca sunt bune da acu aud ca nu-s asa bune ...

eu va cer sa-mi ziceti voi ce e mai bun :)

 

Boss nu sunt neaparat cele mai bune dar sunt probabil cele mai durabile. Gasesti boss SH mai "noi" decat alte efecte. Din 10 milioane poti sa cumperi un BOSS GT la 250$ si iti cumperi alte pedale de restul.

Link to comment
Share on other sites

Ildest, tubul de pe G7.1 nu este un canal clean separat, ai inteles gresit. Tubul de pe G7.1 este asezat dupa toate modulele de efecte, exact la capatul dinspre iesire al lantului de efecte al G7.1. Acest tub functioneaza cam ca un canal clean pe tub la un preamp - deci, daca bagi un model de amp inaintea lui cu distors tzapan, acest tub asezat la capatul lantului de efecte ii adauga un testicul suplimentar. Este o augmentare tonala, nu un canal separat de clean.

 

 

Nu am inteles gresit ... dar pur si simplu procu , la distors extrem , nu m-a convins. Asta e doar parerea mea subiectiva.

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Ildest, tubul de pe G7.1 nu este un canal clean separat, ai inteles gresit. Tubul de pe G7.1 este asezat dupa toate modulele de efecte, exact la capatul dinspre iesire al lantului de efecte al G7.1. Acest tub functioneaza cam ca un canal clean pe tub la un preamp - deci, daca bagi un model de amp inaintea lui cu distors tzapan, acest tub asezat la capatul lantului de efecte ii adauga un testicul suplimentar. Este o augmentare tonala, nu un canal separat de clean.

 

Eu auzit ca multe companii folosesc chestia asta cu "o singura lampa" ca un instrument de marketing. Da mai bine cand ai in specificatiile tehnice cuvantul "tube", iar in realitate scula e aproape in intregime solid-state. Te intreb se poate determina o diferenta intre - cu o lampa si fara acea lampa? Nu e posibil ca lampa sa primeasca doar atata curent cat sa lumineze un pic fara a avea nici un rol in circuit?

Link to comment
Share on other sites

Lampa aia nu cred ca lumineaza .. nu de alta .. dar de ce s-ar mai chinui unii sa puna leduri sub ele ... oricum diferenta o poti simti schimband lampa ... teoretic ar trebui sa se schimbe si sunetul ( atata timp cat e alt model de lampa ) ... daca nu se schimba e de degeaba pusa acolo .. sau impactul ei e 0. Cat despre pedalele cu lampi care merg pe baterii ... hmm.. 9 V .. lampa .. 9V ... lampa ... nea nu se potrivesc, desi cea de la vox mi s-a parut interesanta ... dar prea putin gain.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.