www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Corzi?


Guest caline
 Share

Recommended Posts

Guest caline

Am o chitara,Hora Reghin eco gs 100 paltin(clasica) si mi s-au rupt corzile.Ce corzi trebuie sa folosesc?Pe site-ul producatorului nu apar informatii despre corzi.Ce corzi de buna calitate imi recomandati?As dori sa aibe un sunet "ascutit",eu cant flamenco...Multumesc anticipat

Edited by caline
Link to comment
Share on other sites

in primul rand - corzi de nylon ;)

d'addario sunt bune, dar eu cand cantam la classica foloseam niste corzi de la ghs care erau cumva mai fine si faceau mai putin zgomot cand treceai cu degetele peste ele. eu pe acelea ti le-as recomanda. va trebui sa cauti singur in schimb, pt ca nu mai tin minte exact cum se chemau.

Link to comment
Share on other sites

Acum depinde foarte mult de ce sunet vrei sa aiba,de cat de strong ti mana,etc. Pentru flamenco cel mai bine merg corzile mediu pe high,dar acum depinde de ce flexibilitate si putere ai in maini.Din cate stiu savarez si D'addario au ceva corzi speciale pentru flamenco,desi nu stiu daca le gasesti prin tara la noi.In principal cel mai bun sunet pentru stilul acesta sunt o combinatie de corzi high in bas si medii la inalte,astfel ai un sunet mult mai puternic dar in acelasi timp poti sa canti foarte usor melodia.

Link to comment
Share on other sites

Guest Paul_T

Daca nu ma insel , acum ceva timp un batran ce repara chitare si orice instrumente traditionale mi-a recomandat Thomastik. Poti arunca un ochi si pe-acolo , dar nu stiu ce ai sa gasesti acolo in Arges . De altfel nici macar nu sunt asa importante corzile ( ma refer la marca ) ...

 

Intr-adevar. Am incercat si eu corzile Thomastik-Infeld. Sunt cele mai bune corzi de chitara DE DEPARTE. Made in Austria. Foarte scumpe, dar daca ti le permiti, sunt nr. 1

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bun si sigur lucru e sa-ti cumperi primul set dupa cum crezi tu ca ti se potrivesc si urmatorul rand sa fie alt tip si alta marca , pana cand ai sa descoperi ce corzi iti plac tie mai mult si care o sa-ti fie cel mai comod la chitare .

Degeaba astepti la opinii aici pe RGC sau oriunde altundeva , fiecare user este subiectiv pentru ca fiecare a avut experiente diferite . Si eu , de exemplu , am folosit nenumarate marci de corzi ( pentru acustica si electrica cei drept , dar tot corzi sunt ) pana am ajuns la ceea ce-mi place cel mai mult la mana. ( de exemplu eu n-am sa-mi mai cumpar corzi Rotosound pentru acustica niciodata , pentru ca intr-o saptamana mi s-au rupt 3 corzi )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.