www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitare "Hybrid"


Guest Raskolnikov
 Share

Recommended Posts

Guest Raskolnikov

Ce ati auzit despre astea? In ce masura combinatia de acustic si electric

imbunatateste sau creeaza un sound deosebit?

 

Solutii sa-ti transformi chitara in hybrid.

http://www.fishman.com/products/details.asp?id=62

http://www.aampselectricguitarstore.com/lr...gs_xbridge.html

 

(Ploua afara in continuu de vreo 2 zile, asa ca.... scuze daca s-a mai discutat)

Edited by Raskolnikov
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu in ce masura "imbunatateste" sunetul dar in mod cert il face mai deosebit. Sistemul Fishman este standard pe modelul LP Slash si era si un model de Fender care avea asa ceva parca.. iar pe celalalt producator, LR Baggs, eu il stiu de pe unele electroacustice gen Crafter . Eu am incercat o chitara dotata cu asa ceva odata,( un Parker daca nu ma inseala memoria) si suna (pt urechile mele) slab de tot. Departe de "amazingly authentic acoustic sounds " Daca insa nu cauti sunet de acustica 100% intr-o chitara electrica s-ar putrea sa gasesti sistemele respective interesante.

Link to comment
Share on other sites

Nu este vorba ca imbunatateste sau nu sunetul chitarei ci ca o face mai "versatila".

Adica, daca performezi live, nu mai trebuie sa schimbi electrica si acustica pe scena, mai ales daca ai pasaje in aceeasi piesa, caz in care fara un stativ pentru acustica sau un tehnic indemanatic la spate nu poti sa faci nimic.

De obicei sunetul este un "compromis" care te scoate onorabil din aceste situatii. Acum trebuie luat in considerare ca semnalul de "piezo" si cel de doza electromagnetica este foarte diferit (impedanza, nivel, spectru,...) asa ca trebuie avut in vedere si alta setare de procesor si /sau amplificator. Exista chitari care au electronica necesara pentru a rezolva aceste probleme dar cele mai simple au pur si simplu 2 iesiri iar comutarea se face din pedalier.

Un efect interesant este atunci cand se mixeaza cele doua semnale, dar rezulatul cel mai bun se obtine cand se face acest lucru dupa procesare (deci cu iesiri separate).

L-am urmarit pe Petrucci cu binoclul cinci minute ca sa-mi dau seama ce jmekerie face ca sa schimbe chitarile asa repede, si sa constat ca nu schimba nimic, chitara musicman face toata manevra, si suna mai mult decat super. Probabil ca in studio trage separat cu acustica, dar pe scena si in timp real este alta manevra (si nu putem spune ca n-ar avea posibilitatea unui guitar-tech, sau chiar o armata daca ar fi nevoie).

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

mai nou au aparut si tremolo-uri double edge pro (asa le zice) care au doza piezo incorporata pe chitarele ibanez prestige. a auzit cineva asa ceva cum suna?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.