www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ucmr-Ada?


the outsider
 Share

Recommended Posts

Am trupa si am vrea sa fim si noi mai oficiali ca sa zic asa,am intrat pe site la ucmr-ada,dar sa fiu sincer nu inteleg nimic,cum as putea sa inscriu trupa sau nu se inscrie trupa,se inscrie doar compozitorul?cum facem?la noi in trupa toti facem si piese si versuri?Daca a-ti putea sa ma ajutati as ramane foarte recunoscator.Stima

 

cred ca am gasit pana la urma :)

 

AM gasit pana la urma formularul de inscriere pt membri si declaratia de opera muzicala,ceva tips?

Link to comment
Share on other sites

Mai intai iti inregistrezi "numele trupei" ca "marca" la OSIM.

Legat de banii obtinuti din drepturile de autor, acestia revin anual doar compozitorilor declarati pentru fiecare piesa, in procent egal pentru fiecare compozitor, functie de numarul de utilizari a produsului artistic. Daca toata trupa compune, atunci sa fie mentionati toti membrii. Mai vezi si UCMR.

Link to comment
Share on other sites

UCMR-ADA este un intermediar intre compozitori si utilizatorii de muzica. In unele domenii exista gestiune colectiva obligatorie (Radio/ TV de ex.) deci este bine sa fii membru daca ai astfel de aparitii. Ei traiesc din comision, asta inseamna ca doar atunci cand castigi bani esti taxat, in alte tari se plateste si o taxa anuala (in franta de exemplu). Ca sa devii membru sau ca sa iti declari piesele trebuie sa ajungi la sediul din Bucuresti. De cativa ani, ca sa declari o piesa trebuie ca aceasta sa fi fost comunicata public in prealabil, a way to get around that, in cazul in care nu ati avut concerte sau aparitii radio/tv, este sa pui piesa pe internet (si internetul este comunicare publica). Recent UCMR-aDA a incheiat un parteneriat cu YouTUbe asa ca se vor colecta bani si de la ei. Nu vor fi sume exorbitante dar este bine de stiut :) Trebuie sa aveti si documentul audio pentru fiecare piesa inregistrata, daca inregistrati mai multe deodata puteti folosi acelasi CD.

 

Rolul uCMR-aDA nu este cel de a iti proteja drepturile de piraterie...ci este doar imputernicita sa colecteze banii in numele tau.

 

Drepturile mecanice (adica cele pentru fonograme (CD-uri ,dvd-uri) nu au gestiune colectiva obligatorie si pot fi colectate si prin casa de discuri.

 

Daca mai ai intrebari, feel free to ask!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cateva lamuriri. In "industria muzicala" (in romania nu prea exista dar sa zicem) exista cateva categorii de oameni cu drepturi de autor:

1. Autorul - daca ai compus versurile, linia melodica, structura unei piese (acorduri, riffuri etc)si forma aproximativa (strofa-refren-bridge etc) esti autor

2. Editorul - este o persoana angajata de tine sa se asigure ca piesa ta e ascultata la radio, iti ia de obicei din drepturile de autor ca se aiba un interes in popularizarea piesei tale

3. Managerul - se ocupa de mai multe lucruri printre care situtia ta financiara ca artist, managerul poate fi si impresar si de cele mai multe ori este; e optiunea ta daca ii dai drepturi de autor pentru a fi cointeresat in cariera ta muzicala.

 

In ceea ce priveste drepturile de autor, doar UCMR - ADA se va lupta pentru a ti le asigura prin procese acolo unde nu ti se respecta, pe baza unui comision, nu te costa nimic; de asemenea http://www.orda.ro/ pentru drepturile de autor

In ceea ce priveste drepturile de interpret sunt vreo doua institutii in Romania care se ocupa de asta, cauta-le pe internet nu vreau sa dau nume ca sa nu fiu acuzat ca tin partea vreuneia

IN ceea ce priveste obtinerea dreptului de a fi proprietarul unei marci (cum ar fi numele unei trupe de exemplu) trebuie sa te adresezei institutiei numite OSIM http://www.osim.ro/

Edited by Stefan OPREA
Link to comment
Share on other sites

Am gasit pe ucmr-ada,formulare pt inscriere de membru si pt opere muzicale.oricum multumesc pt raspunsuri,nu stiam de ORDA si OSIM,o sa arunci si o privire acolo sa vad despre ce e vorba,intentia noastra e sa stim despre ce e vorba,din toamna vrem sa inregistram primul EP si ne intereseaza sa fim cat de cat protejati ca sa zic asa,bani nu sunt o chestiune acum.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.