www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

bass stagg


rebiga mihai
 Share

Recommended Posts

Guest seraphx

bai lume... se merita sa iau un bass stagg cu 5 corzi cu 7 mil cu tot cu husa?

am dat un atach cu modelul

hmm . nush eu zic ca sa te mai uiti la mica publicitate , vindea unu valdostana si avea si corzi elixir :) parca era 6mil , eu zic sa mai negociezi ca scoti la un pret mai bun decat 7 (7.500.000 e nou la mcmusic )

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

ca sa-si ia ceva sh mai bun decat stagg , in 5 corzi nush , in categoria aia de pret , eu nu prea am vazut bass-uri de vanzare in 5 corzi sub 300euro care erau mai bune ca stagg , nu toti are (care este) MM ca tine :)

Edited by seraphx
Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

Eh... se pot gasi Cort-uri, Yamaha, alea-alea, ocazii... Ideea e sa probeze mai multe omu', sa nu se limiteze la un model/o marca.

 

P.S. Si degeaba am eu MM daca nu stiu sa-l folosesc :)

unde vazusi tu cort sau yamaha in 5 corzi ? sub 300euro ? , eh lasa ma ca se invata , esti si tu modest acu , si eu as vrea sa am un warwick dar sa nu stiu sa-l folosesc ca adormeam lg el pana invatam :)

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

pai eu tot de sh vorbeam, chiar ma interesa sa-mi iau un bass acceptabil cu 5 corzi dar n-am vz pana acu unu sa fie mai bun ca un stagg si in limita bugetului, ca la noi nu gasesti cort nou , si yamaha nush ce preturi practica sincer si oricum n-au pe stoc aci :) , gata asta e ultimu post legat de asta , ca ii distrugem threadu omului

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

My two cents: Vrei neaparat 5 corzi ? Adica chiar ai nevoie sau e doar de figura ? (eu nu stiu, te intreb). Nu de alta dar daca nu ai nevoie, s-ar putea sa iti faci o impresie proasta despre bassii in 5 corzi. Una gresita... Asta fiindca de obicei, un bass in 5 care sa si sune bine e mai scump. E sensibil mai scump.

 

Oricum, eu nu mi-as lua Stagg.

Link to comment
Share on other sites

My two cents: Vrei neaparat 5 corzi ? Adica chiar ai nevoie sau e doar de figura ? (eu nu stiu, te intreb). Nu de alta dar daca nu ai nevoie, s-ar putea sa iti faci o impresie proasta despre bassii in 5 corzi. Una gresita... Asta fiindca de obicei, un bass in 5 care sa si sune bine e mai scump. E sensibil mai scump.

 

Oricum, eu nu mi-as lua Stagg.

 

chiar are nevoie de 5 corzi... la ora actula suferim mult din lipsa si`ului gros... oricum omul s`a hotarat si mai asteapta alte ocazii..

 

va multumim tuturor pentru raspunsuri :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

chiar are nevoie de 5 corzi... la ora actula suferim mult din lipsa si`ului gros... oricum omul s`a hotarat si mai asteapta alte ocazii..

 

va multumim tuturor pentru raspunsuri :)

 

In cazul asta, cred ca a facut alegerea potrivita. Vorba aia, suntem prea saraci ca sa ne permitem lucruri ieftine :)

Link to comment
Share on other sites

Guest mihai rebiga

da!

vad ca s-a vorbit ceva in lipsa mea.. sorry probleme cu calculatorul..

mai ideea este ca m-am razgandit. nu il mai cumpar.. si nu doar pentru ca nu am nevoie disperata de un bass (basul meu suna foarte bine din punctul meu de vedere .. are si "consistenta" si dinamica.. nu pot sa ma plang) dar si pentru ca am vazut pe un site oferta de bass la fel doar ca nou si fara husa cu 7.5 milioane.

oricum o sa mai strang bani si o sa imi iau ceva mai bun sau un cub de bass pentru ca de-asta nu am si chiar am nevoie.

ideea era ca tipul mi-a propus cu 5 milioane si cand a vazut ca ma interesa a dat-o cotita si .. ca mai stii.. ca parca nu l-as mai vinde.. ca e bun.. si pana mea.. dar daca vrei cu 7 milioane ti-l dau.

initial cu 5 milioane chiar era ceva.. dar la 7 .. mai lasa-ma frate.. io nu eram convins de loc si de-aia v-am cerut si voua parerea.

multzam fain de sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

In situatia asta, zic eu, ai procedat cat se poate de corect. Cu 5 mil. pentru un bass Stagg... depinzand de felul in care suna si arata, se merita. Insa daca omul a plecat de la 5....eu stiam ca la vanzari se scade, in nici un caz nu se creste, :) .... si acum iti cere 7.... e clar ca nu se merita sa-l cumperi. Spor la cautari :)

Link to comment
Share on other sites

In situatia asta, zic eu, ai procedat cat se poate de corect. Cu 5 mil. pentru un bass Stagg... depinzand de felul in care suna si arata, se merita. Insa daca omul a plecat de la 5....eu stiam ca la vanzari se scade, in nici un caz nu se creste, :) .... si acum iti cere 7.... e clar ca nu se merita sa-l cumperi. Spor la cautari :)

nu stiu.. ala ori a crezut ca poate sa ma ia de fraier ori nici nu stiu ce sa mai cred..

oricum important e ca nu il mai cumpar si o sa mai strang bani ca sa imi iau un cub. poate mai in colo o sa vand bassul pe care il am si o sa imi iau si un bass cu 5-6 corzi..

pentru ca oricum omul dupa care ma ghidez in muzica este john myung si chiar mi-as dori sa ajung sa cant pe un bass yamaha model jm cu 6 corzi (indiferent de care ca is mai multe).. dar ma gandisem sa o iau treptat sa ma obisnuiesc intai cu si-ul gros pentru ca in momentul de fata nush daca am mai mult de 3 formule in care sa folosesc note mai joase de mi si pentru alea imi coboram coarda mi..

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

 

pentru ca oricum omul dupa care ma ghidez in muzica este john myung si chiar mi-as dori sa ajung sa cant pe un bass yamaha model jm cu 6 corzi (indiferent de care ca is mai multe).. dar ma gandisem sa o iau treptat sa ma obisnuiesc intai cu si-ul gros pentru ca in momentul de fata nush daca am mai mult de 3 formule in care sa folosesc note mai joase de mi si pentru alea imi coboram coarda mi..

 

Ba, acu vreo cateva luni s-a dat unu cu 500 de euro. Pomana.

Link to comment
Share on other sites

Ba, acu vreo cateva luni s-a dat unu cu 500 de euro. Pomana.

pe bune ca e pomana curata.. dar la situatia mea financiara actuala nu e mare diferenta ca e 500 sau 1500 de euro ca tot nu imi permit.

bine ca daca as auzi de asa ceva as scoate bani din piatra seaca numai ca sa imi iau.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

pe bune ca e pomana curata.. dar la situatia mea financiara actuala nu e mare diferenta ca e 500 sau 1500 de euro ca tot nu imi permit.

bine ca daca as auzi de asa ceva as scoate bani din piatra seaca numai ca sa imi iau.

 

Stiu situatia... l-as fi luat si eu daca aveam bani. Si ti-l dadeam acuma cu cea mai mare placere :)

Link to comment
Share on other sites

JOHN MYUNG RULLZ, intr-adevar... Insa pana la scenele pe care a cantat el...si pana la bassul in 6 corzi pe care el il foloseste... mai este un drum foarte lung. Bassul despre care vorbea Mr. Jackson si bine spunea cand a afirmat ca a fost POMANA (si sper ca ne referim la acelasi - un Yamaha RBX 6 JM)... era un bass extraorinar. Si in general bassurile Yamaha in zona lor de pret au o calitate sporita, mult peste pragul lor. L-am auzit din intamplare.... o inregistrare, si mi-a atras atentia. Dar cum spuneam si mai inainte.... pana acolo este cale lunga...care merita parcursa pas cu pas si simtita la fel... Spor inca o data la cautari :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Jsi sper ca ne referim la acelasi - un Yamaha RBX 6 JM

 

Indeed we are... bassu lu Flavius. Dementu ala l-a vandut ca vroia Rickenbacker. Cine sa ii mai inteleaga si pe bassisti astia ?

Link to comment
Share on other sites

Da.... Si stii care e culmea...ca nici macar cu 500 nu l-a dat, ci cu 450.... asta fix cu 2 zile inainte ca sa ajunga la mine... Asta este...a avut bafta cel care l-a cumparat, iar eu putin ghinion. :)

Link to comment
Share on other sites

Da.... Si stii care e culmea...ca nici macar cu 500 nu l-a dat, ci cu 450.... asta fix cu 2 zile inainte ca sa ajunga la mine... Asta este...a avut bafta cel care l-a cumparat, iar eu putin ghinion. :)

putin zici?

asta nu e putin ghinion ci ghinion cu caru'..

nashpa omule! :)

Edited by rebiga mihai
Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa spun ca a fost ghinion cu carul, pentru ca acum ma bucur de un Fender Jazz Bass in 5 corzi si de un SansAmp. Si cu sculele astea am destul de multe posibilitati de sound. E drept...nu am a 6a coarda... dar sunt excelente cele 5...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nu merita. Am eu si nu merita. I-am schimbat dozele( cu bartolini) si tot nu merita.

Numai bine si multa bafta

 

 

 

Parerea mea e sa mai strangi niste bani (asta daca reusesti )si sa incerci sa iei un bass la pret de peste 350 de euro (pret de germania). Cei sub 300 de euro nu mai intreba daca se merita sau nu. Diferentele la astea nu sint mari. Am avut un stag in 5 si am avut si cort in 4 ... dintre astea 2 as alege cortu clar

Link to comment
Share on other sites

Guest bass man

bai lume... se merita sa iau un bass stagg cu 5 corzi cu 7 mil cu tot cu husa?

am dat un atach cu modelul

 

Ibanez GSR 205

Squier MB 5

astea doua le gãseºti la 10 mil... eu mi-am luat Squier-ul ºi-s destul de mulțumit de el...oricum, raportul calitate /preț e excelent.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest DiGiorgio

nu se merita sa iti iei stagg.ia-ti mai bine un ibanez ca gasesti destul de ieftine si noi.am vazut cu 5 corzi la 10 mil in bacau si unu la 14 mil cu doze active in 4 corzi....le-am probat pe amndoua da nu mi-am luat nici unul ca nu aveam bani.............

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.