www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

metode de chitara


Guest bobobarosanu

Recommended Posts

Guest bobobarosanu

cum ar trebui sa invete,in continuare, un "chitarist" care s-a apucat de vreo cateva luni si canta unele piese pe acorduri, batai...etc..s-a prins de unele chestii dar vrea sa invete chestii noi si interesante???

eu am o acustica si as vrea sa merg pe partea asta...

deci ce imi recomandati sa invat in continuare si eventual ce metode de chiatara sa folosesc..????

Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutz

e super siteu' ala.

Si foarte bune mai sunt si lectiile de la www.zentao.com/guitar . Te invata si teorie si tehnica si tot. Si nu mi se pare ca te specializeaza pe un stil anume ci te invata lucruri generale bune de stiut pt toti. (Plus ca dup-aia are si niste lectii separate de teorie daca vrei mai multe)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Eu zic ca este foarte bine pentru experienta ta, dupa ce ai o baza de teorie muzicala, sa te apuci sa inveti cat mai bine melodii clasice pentru stilul pe care vrei tu sa-l abordezi.

Din cate imi dau eu seama .. ai putea sa incepi cu Layla sau Tears in Heaven de la Clapton, sau Stairway to heaven (led zepp) etc.

Si dupa ce le stii sa le canti bine, o sa vezi ca iti dai seama de niste trucuri pe care le folosesc MARII chitaristi (muzical vorbind) si o sa poti sa folosesti si tu in compozitia proprie.

 

Spor la frecat grifu :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

In loc sa deschid un thread nou scriu aici.

 

Intrebarea este: Ce melodii ar trebuii sa invat sa cant, si aici nu ma refer la melodii care dau bine si care ar trebuii sa existe in repertoriul fiecaruia, ci la melodii care te ajuta sa progresezi din punct de vedere tehnic, incercand sa canti melodia inveti anumite siretlicuri sau ...poate nu exista asa ceva si vorbesc eu fara mine!? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Ai mare dreptate Vladxus. Am intalnit chiar metode bazate pe cantece in care se repetau anumite elemente tehnice sau compozitionale. Dar chestia asta trebuie facuta organizat. Daca nu iti dai singur seama de ce cauti sa adaugi mai departe, ar trebui sa ceri ajutorul cuiva. Numai tu sau cineva care stie la ce nivel esti si te poate evalua obiectiv iti poate recomanda o piesa x ca sa progresezi prin ea.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Sincer nici eu nu stiu exact ce caut; in principal caut sa progresez. Zadranga, zdranga zic eu ca merge bine, ciupeala iarasi spre bine. Mi-ar placea sa invat sa foloesc pana cum trebuie, pentru inceput alternate picking. Din pacate cu teoria sunt la pamant, desi stiu ca este o componenta vitala in cantatul la chitara, dar de unul singur nu am rabdare sa invat (inca, cine stie?! Poate imi iau o data inimia in dinti :)). Iar pentru ajutor nu am cui sa ma adresez, nu stiu pe nici un "chitarist" care sa ma evalueze obiectiv si/sau ajuta intr-un fel sau altul. (ceea ce consider ca ma trage foarte mult in jos)

 

Acum sa revenim la subiect. Daca stiti astfel de melodii, despre care a vorbit si fluffy, care se axeaza pe o anumita tehnica sau care pur si simplu ajuta in dezvoltarea anumitor tehnici, dexteritatii, etc. nu va sfiiti sa dati nume si preferabil si pe ce anume se bazeaza acea melodie (pe scurt la ce este buna :) ).

Link to comment
Share on other sites

Pai man o sa incerc sa te ajut asa cum stiu si eu :) (cei mai experimentati , daca gresesc puteti da cu oua in mine)

Pentru alternate picking ai putea incerca niste solo-uri si game. De exemplu un solo usor ar fi cel de inceput de la Layla. Sau daca nu , incearca primu solo din Afraid to shoot strangers - Iron maiden. Eu zic ca astfel ai exersa f f bine alternate-ul. Bine acu sincer pt ce vrei tu (aka siretlicuri si chestii d-astea) ti-as recomanda niste Blackmore. Uita-te peste niste taburi de la blackmore si vezi daca poti sa incerci sa canti ceva.

Si ar mai fi un mic solo , cel de la Rosu Aprins. Da-mi un semnal sa iti dau tabu.

A si ca sa exersezi alternate-ul poti sa te folosesti si de game (te joci cu gama) .

Pai sper ca n-am gresit ce am spus eu pe aici si sper ca o sa te ajute.

Si inca ceva. Ai grija sa iti folosesti incheietura cand faci alternate picking. Adica degetele in care tii pana trebe sa fie tepene, nu ele trebe sa se miste, ci incheietura mainii.

 

p.s u can try si solo-ul de la Knocking on heaven's door.. Bafta!!!

p.s 2 : eu am progresat destul de mult facand un fel de game, adica pur si simplu ma jucam cu gama respectiva si incercam sa "improvizez".

p.s3 stiu ca nu ma exprim prea bine :)

 

 

Later edit: Ti-am facut un mic tab :

alternate.gp4

Edited by Stefan
Link to comment
Share on other sites

Guest Ameretat

Recomand cu toata caldura "The Principles of Correct Practice for Guitar" a lui Jamie Andreas. E absolut geniala. N-am vazut o carte ca asta in viata mea. Cautati-o pe DC, pe hub-uri de chitara. E absolut magica!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Sal. I-ati recomandat sa cate Layla sau Tears in Heaven. Cine imi canta mie doar dupa cateva luni de chitara (<=4) Layla varianta unplugged e cel mai smecher. Poate daca esti fiul lui Clapton da. Tears in Heaven mai merge. O mel usoara a lui Clapton e Nobody knows you when you're down and out. E pe MySongbook.com

Si eu sunt incepator, fac de vreo 5 luni asa ca pls nu dati cu pietre in mine, mi-am spus parerea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ameretat

Tot pentru clasica (dar cu aplicatii de mana stanga si pentru electrica): "Virtuoso Guitarist" de Costas Cotsiolis. E plina de exrcitii foarte ciudate, foarte "greu de gandit". Exemplu:

 

e|----------------2-4-1-3------

b|-----------1-3------------2-4

g|------------------------------- s.a.m.d. inspre pozitia I

d|------2-4---------------------

a|-------------------------------

e|-1-3--------------------------

 

Precizare: Dupa ce un dgt apasa un fret, ramane apasat acolo pana cand trebuie sa se mute pe alt fret.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ameretat

Nunu.Precizarea ramane valabila si pt electrica - doar ca ciupesti cu pana. Acest exercitiu,pe langa faptu ca e al dracu de string-skipuit, dezvolta si independenta degetelor de la stanga - daca respecti faza cu lasatul degetelor pe tasta pana cand le vine urmatoarea nota.

Edited by Ameretat
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@offtopic: si daca eu iau niste exercitii din diverse metode de chitara si postez un pdf facut de mine, mai e copyright? (daca nu precizez)

Nu, nu cred..

Mai baieti da' ce ce vreti voi neaparat metode intregi?? Se gasesc site-uri cu carul de pe care sa luati sa invatati!Stiu, si eu la inceput eram obsedat sa fac rost de materiale de unde sa invat, dar va spun..mai bine luati ce aveti si invatati!Nu mai pierdeti timpul cautand n metode...

 

P.S. Ca sa nu fiu complet off-topic: Va recomand metode de chitara de Troy Stetina.Includ metoda si exercitiile in format .mp3!Sunt parca vreo 6 (Lead Guitar, Rhytm Guitar, Trash, Speed Mechanics, Total Rock si inca una).Sunt foarte bune deoarece te invata totul de la inceput! :) Ideale pentru cursuri chitaristice intensive pe o perioada lunga de timp! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.