www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone Firebird Studio - Custom Shop?


lex
 Share

Recommended Posts

Salutare. Tot cautam o chitara cu doze humbucker si pana la urma am ajuns prin Japonia ca sa gasesc niste preturi incredibile, asa ca am cumparat un Epiphone Firebird Studio ( SH ) cu doar 200 de dolari ( Wow! ) si arata absolut impecabil, grif foarte bine balansat, fara probleme de intonatie sau de actiune. In schimb, testul sunetului nu a fost unul extraordinar pentru ca am fost obligat sa folosesc un amplificator Marshall mic de vreo 15-20 de W care suna ca o galeata.

 

Problema este ca nu gasesc prea multe informatii precum preturi sau optiuni de modele. Pe ea este inscriptionat Custom Shop, dar din cate am gasit pe net, nu exista decat o singura serie de Firebird Studio. Singurele chestii evidente sunt ca are doua Alnico Classics si e set neck.

 

Daca stiti seriile si despre ce e vorba, share the knowledge :).

Link to comment
Share on other sites

Pe site-ul Epiphone nu se gaseste decat un singur Firebird Studio(nu se specifica Custom Shop) ce are caracteristicile pe care le-ai enumerat tu(vezi sectiunea Warranty pentru o descrie a tuturor modelelor fabricate de Epi). Dar poti oricand sa le trimiti un e-mail cu seria chitarii pentru a verifica.

Link to comment
Share on other sites

Am verificat prin guitardateproject.org si imi spune ca este facuta in 2006 in Korea, apoi cand am cautat pe google apar niste linkuri care spun cum ca acest model este intr-adevar limited edition custom shop, dar nu exista specificatii care sa explice prin ce este atat de limitata :)). Am auzit ca sunt si modele care aveau bolt-on neck, deci ar putea sa fie asta un indiciu, dar tot un pic bizar mi se pare.

Link to comment
Share on other sites

E cumparata din Japonia, SH , iar acolo preturile sunt total diferite. Gandeste-te ca intre 200-300 de dolari poti cumpara orice Fender Mex din magazin, la 400 deja cumperi aproape orice model de Fender USA, iar la 500 de dolari gasesti Godin, Gibson Studio si multe alte chitari foarte misto. Ideea este ca sunt SH si sunt din diferiti ani, asa ca daca esti cunoscator si stii dupa ce sa te uiti poti gasi chilipirul secolului. Eu nu prea sunt cunoscator si am cumparat chitara mai mult din instinct pentru ca suna cum vreau si arata impecabil. Am dus-o si la alti oameni si au fost socati la fel ca tine in legatura cu pretul :), mai ales ca am primit si husa la ea.

Link to comment
Share on other sites

Eu doar subliniez ca nu prea are cum sa fie custom shop! o editie limitata poate, o serie rara poate, insa nu custom shop la acesti bani. Dar am sa caut sa vad ce gasesc.

 

Ce zici tu nu prea are logica, are logica doar pentru chitarile facute in Japonia, jackson japoneze, schecter japoneze, chitarile yamaha (sunt foarte ieftine in Japonia) tokai-urile, burny, orville si asa mai departe, e ilogic ca o chitara facuta pe taram american/mexican sa coste mai mult la ea acasa (nu costurile de transport sunt aprope nule ) si sa coste mai putin tocmai dusa pana in Japonia.

 

Un exemplu, yamaha sg2000 costa 5000 -6000 ron pe la noi prin Europa, in Japonia se vand intre 500-700 $ ( 2500 ron) dar mai platesti vama, taxe + ca dureaza 1 luna sa vina.

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

Unde scrie "custom shop"? Daca e un abtibild probabil a fost pus de vre-un fost proprietar, daca e pe headstock s-ar putea sa fie in urma unei inlocuiri/reparatii mai drastice. Daca pe site-ul Epi nu scrie nimic de vre-o editie limitata nu cred sa existe. Oricum pentru un Epiphone Studio e un pret destul de bun, la noi in tara unul nou costa in jur de 1200-1500 RON.

 

L.E.: Epi custom shop care sa nu fie din perioada jurasica inseamna doar Made in Japan.

Edited by alex212
Link to comment
Share on other sites

Guys, era doar o curiozitate, nu o transformati intr-un razboi :)). Chitara se prezinta excelent si suna asa cum trebuie, deci nu are nici o legatura cu asta, ci doar o curiozitate legata de acel stamp ( care nu este sticker ) pe spatele headstock-ului. Nou oricum nu mai exista pentru ca nu se mai fabrica.

 

Joker, asta a fost pretul, dupa cum am specificat SH, intr-un lant de magazine SH pe nume Hard Off ( poti sa cauti pe YouTube clipuri cu oameni care sunt socati de preturile lor ), nu de la un individ, plus ca nu conteaza daca tu crezi sau nu :). Transport nu a existat, am luat-o in avion fara sa platesc in plus. Singurul cost pentru aceasta chitara a fost pretul ei, nimic mai mult, asa ca pentru asta sunt super multumit si in nici un caz nu am de gand sa o vand. Repet, era doar o curiozitate :).

 

Alex212, de-asta am si intrebat, pentru ca nici eu nu stiu sa existe si nu am gasit la Epiphone.com, ci doar pe niste site-uri in care spun ca limited edition este o alta culoare, worn cherry. Nu arata ca si cand s-au facut reparatii la ea, nu exista nici o urma.

Edited by lex
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.