www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bls - In This River


Serban G.
 Share

Recommended Posts

Exerseaza bendurile , sau incearca sa canti cu slide (slide dus pana cand atingi fretul ca sa auzi perfect nota) daca nu stapanesti foarte bine bendurile , astfel iti vei dai seama cat de mult /sus sa urci cu bendul.

 

Cand tii nota lunga (gen 2-3 secunde ) incearca un vibrato nu foarte amplu , astfel sa nu sune fals chitara.

 

 

O chestie foarte des intalnita este urmatoarea: eu cant , fac benduri , fac vibrato , imi suna excelent , cand ma inregistrez si ascult de cateva ori constat ca suna fals.

 

 

Acu eu nici nu stiu de cat timp canti ,si chiar daca as sti banuiesc ca majoritatea facem asta din hobby, piesa suna fals pe alocuri , in orice caz te felicit pentru ca ai incercat si ca ai investit timp in asta. Continua cu exersatul , si din critici ia ce-i mai util astfel o sa ai un progres eficient.

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

Deenman, multumesc pentru reply!

 

La cateva zile dupa ce am pus recording-ul m-am uitat pe Youtube la un curs mic cu Steve Vai care zicea exact ce zici tu despre benduri.

Am ascultat melodia de sute de ori pentru a depista problemele, multumesc pentru ca mi-ai confirmat suspiciunile!

Cand esti incepator ca mine ai nevoie de altcineva ca sa-ti confirme ideile. E foarte util!

 

Am inceput sa cand la chitara efectiv acum cateva luni, cand am vrut sa fac un cover cu niste colegi de la firma ...

Practic momentan stiu doar 2 shape-uri din pentatonic si incerc sa le extind. Sper ca pana la sfarsitul anului sa le invat pe toate 5.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.