www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

prima chitara electrica


Guest lehel
 Share

Recommended Posts

salut

cant la chitara clasica cam de un an si m-am gandit sa-mi iau electrica(nu prea am bani asa ca ceva mai cheap, deocamdata nu-mi trebe nush ce calitate) si vroiam sa va aflu parerea despre treaba asta: http://www.grosmann.ro/produs_detalii.php?...mp;Page=Chitare

e buna pt incepatori? dak nu ce-mi recomandati (inca o data, sa fie cheap :) ). sau ash lua tzeapa cu asta?:

http://www.thomann.de/gb/fender_harley_ben..._hb_20g_set.htm :) stilu pe care l-as aborda e punk/stoner-rock/alternative

in afara de astea as mai lua o pedala digitech grunge - oare e o miscare buna?? :)

pls help, merci anticipat

 

 

p.s. scuze nu aici am vrut sa postez (asta-i prima oara) sorry

Edited by lehel
Link to comment
Share on other sites

dintre alea 2, grosmann ar fi alegerea potrivita. la 550 Ron nu vad ce ti-ai putea cumpara mai bun...exceptand instrumentele second-hand. mergi cu un cunoscator la magazin, probeaza chitara....cauta la mica publicitate chitare second-hand, probeaza-le si pe alea...

Link to comment
Share on other sites

si la amp si pedala ce ma sfatutiesti? stiu k nu-i cazul sa ma grabesc da aku am ceva banuti si e bine sa am scule p mai incolo cand o sa le folosesc k atunci nici n-o sa mai am bani de asa ceva :)

Link to comment
Share on other sites

multi recomanda practice-amp. iti vine bine si un behringer/vox/fender pe la 10-15 w.

cu toate ca eu nu as face asa ceva. eu mi-as cumpara un procesor de efecte bunicel. poti scoate mult mai multe tonuri. vezi un digitech rp, un zoom g2...repet: pt incepatori e de luat in calcul si o varianta second-hand (dar probate sculele inainte cu o persoana de incredere)

numa bine!

Link to comment
Share on other sites

Guest Sangree

Eu recomand grosmann-ul, binenteles nu cu dozele stoc (ceva mai bun) si binenteles testata la cumparare.

Nu fac reclama lui Cristi Grosu dar eu am avut mare incredere in el si intradevar are mana de aur in ceea ce face.Detin Grosmann Ch Lux.

Deci ce vrei tu pentru incepator e buna pana te obisnuiesti pe electrica, o sa simti diferenta de la clasica la cea electrica la inceput bine :)

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

pentru inceput nu ii trebuie cine stie ce doze. nu tot sunetu il scoate din doze (degeaba are doze bune daca nu are ce sa faca cu ele), si sincer sa zic, nu cred ca o sa faca vreo diferenta intre dozele stock si altele mai bune.

lehel, spune-ne te rog de ce suma dispui...poate ar ajuta

Link to comment
Share on other sites

de asta ce crezi: http://www.thomann.de/gb/crate_gt15.htm Sorry dak pun prea multe intrebari da stii cum e la inceput... si nu vreau sa ma pacalesc singur :)

 

Eu tocmai mi-am luat un Crate GT15 de la Electric Studio si bestia suna de rupe. M-am legat la el printr-un Zoom G2.1u si aveam distorsu dat la vol mare din proc. No si cum am inceput sa cant ceva mi-a cazut mileul de pe televizor. I was like fuck, cat de tare se aude! :)

Acum tin volumu din amp la 2-3 si are gradatii pana la 10. Pentru cantat in casa nici nu are rost sa treci de 5 ca altfel iti sar vecinii in cap. Fara procesor se aude un pic mai incet, dar cu vol pe la 5-6 sigur vecinii iti simt prezenta si clar te injura.

 

De auzit se aude super bine, adica mult mai bine decat prin boxele la care ma legam inainte. Oricum abia mi-a venit si n-am apucat sa butonez prea mult la egalizator.

 

Eu mi-am luat amp-ul asta si pentru ca nu avea efecte pe el. Nu vroiam balast si era redundant din moment ce aveam Zoomu. Oricum pentru mine solutia e bestiala si o recomand cu incredere oricarui incepator.

Edited by Mehigh
Link to comment
Share on other sites

Guest Sangree

srry k ma bag si yo, dar ce parere aveti despre jackson JS 30?...k yo am inteles k e destul de buna...adik...iau teapa dak mi-o cumpar?...chitara se poate vedea aici

 

Eu am avut de ales intre Js30 de la proguitar si Ch Lux Grosmann si am ales Grosmann

 

Mai bine incerci!

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca vinde un tip la mica publicitate un jackson js-30 japonez .... care e peste cele facute in india si indonezia ... unde se fac acuma .. din pacate japoneze mai gasesti decat la second.

 

PS. nu iei teapa daca iti iei JS .. mai ales unul japonez .. dar ai grija ca in jurul numelui grosmann se invarte multa publicitate negativa .. si sincer nu cred ca e gratuita.

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

pentru inceput nu ii trebuie cine stie ce doze. nu tot sunetu il scoate din doze (degeaba are doze bune daca nu are ce sa faca cu ele), si sincer sa zic, nu cred ca o sa faca vreo diferenta intre dozele stock si altele mai bune.

lehel, spune-ne te rog de ce suma dispui...poate ar ajuta

 

pai in ncurand o sa pun mana pe vreo 10mil - stiu ca e putin da numa de atat pot sa fac rost. Si grosmannu ala pot sa-l comand fara tremolo, cu bridge fixat? k deocamdata nu-mi trebe jucarii d-astea :) . daca da, o sa ies mai ieftin, sau o sa coste si mai mult, fiind facut la comanda? am incercat sa intreb pe site la contacte da ceva nu mergea si nu mi-a trimis mesajul...

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca vinde un tip la mica publicitate un jackson js-30 japonez .... care e peste cele facute in india si indonezia ... unde se fac acuma .. din pacate japoneze mai gasesti decat la second.

 

PS. nu iei teapa daca iti iei JS .. mai ales unul japonez ...

 

Despre asta cred ca zicea Ildest.

Si daca ii si schimbi dozele o sa fie o chitara mai mult decat decenta(adica chiar buna).

Link to comment
Share on other sites

Eu am vrut sa imi iau jackson js-30 rr .. dar cand am fost acolo si am vazut ca erau in india si am pus mana pe ea .. am zis .. mai bine nu ca am tinut o japoneza in mana si nu se compara cu cea facuta in india sau indonezia sau unde naiba o mai fac acuma.

 

Suna-l pe om .. testeaza , negociaza .. vezi daca iti convine .. nu ai nimic de pierdut.

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

srry k ma bag si yo, dar ce parere aveti despre jackson JS 30?...k yo am inteles k e destul de buna...adik...iau teapa dak mi-o cumpar?...chitara se poate vedea aici

 

salut.pai depinde cam in ce stadiu te afli,ce pretentii emiti de la chitara care o vrei.chitara e bunicica dar are multe lapsusuri,una dintre ele ar fi calitatea floyd-ului care nu e prea superioara.

Link to comment
Share on other sites

Mda .. dar din pacate la bani aia nu prea trebuie sa emiti pretentii de la floyd.

 

Uite o mica impresie despre un js-30 japonez ... am avut unul ptr o luna :) acu vreo 4 ani

 

PRO

-grif subtire , faorte comod , foarte rapid ...

-fretboard fin si extrem de rapid

-balans perfect .. nu o sa pice in gat si nici greu nu e

-look misto

 

Contra

nu prea sunt .. ca totusi sunt bani putini dar ar fi :

-floydul .. care nu e de cea mai buna calitate(oricum peste floydul de la ibanez din banii astia)

-dozele cam slabute ... dar se pot inlocui oricand .. oricum revin la banii astia ... nu prea ai ce sa ceri

 

Mie mi s-a parut o chitara excelenta pentru incepatorii .. si daca ii schimbi dozele e una buna si ptr mediu .. pacat ca nu se mai fac in japonia ... aia chiar faceau treaba buna

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Floyd-ul ii acelasi ca pe DK2(JT580) si vreau sa spun ca n-am avut nici o data probleme cu el, desi trag de el ca un maniac :) .

 

Ce nu-mi place mie la chitara asta(JS30) ii griful care mie mi se pare foarte lat(mult prea lat), dar asta poate fi o chestie de gust, dozele nu-s stralucite, dar se pot schimba, iara nu-mi plac butoanele de volum si ton sunt prea inalte(asta pe toate Jackson-urile) si dau cu mana in ele(in cel de volum), dar si astea se pot schimba(eu le-am schimbat la mine si pe langa utilitate au si schimbat aspectul chitarii - am pus butoane negre :) )

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

Floyd-ul ii acelasi ca pe DK2(JT580) si vreau sa spun ca n-am avut nici o data probleme cu el, desi trag de el ca un maniac :) .

 

 

Aci tebuie sa te cred pe cuvant ... eu nu am abuzat de el ca nu era a mea si nu vroiam sa ii stric omului chitara.

Link to comment
Share on other sites

teckus:dar esti sigur ca si chitara ta e facuta in india? :) eu am vazut ca dk-urile alea se fac prin united kingdom sau...poate gresesc fiindca sincer nu sunt foarte informat in legatura cu jackson-urile.si floyd-ul parca difera la cateva modele,unele facute si de charvel. erau double-locking parca.

Edited by kdavru
Link to comment
Share on other sites

dar esti sigur ca si chitara ta e facuta in india? :) eu am vazut ca dk-urile alea se fac prin united kingdom..si floyd-ul difera la cateva modele.double-locking parca.

 

Este facuta tot in Japonia ca si JS30-ul de care povestim(DK1, DK6 is facute in usa si alea au Floyd orig.)

 

 

Mr.Jackson, mai era JT500 pe Jackson-urile DXMG de ex.

post-321-1161106825_thumb.jpg

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

Eu stiam ca jack-urile se fac doar in india(indonezia) , japonia si america .. nicidecum in Uk ... dar nu stiu sigur

my bad..cred ca era produs de import ..

Link to comment
Share on other sites

Revenind la topic .. daca iei o chitara ieftina acum(sub 7 mil noua) sunt sanse mari ca dupa un an sa incepi sa te impiedici de calitatea ei si sa te incurce la dezvoltare.

 

O chitara ieftina, in peste 90% din cazuri, este foarte .... proasta. mai bine iti iei o chitara medie .. ca sigur te va pasiona chitara. Plus ca atunci cand vei vrea sa treci la chitari pro(peste 1000$) , o chitara ieftina va fi destul de greu de vandut la un pret bun.

 

@kdavru ... nici o problema ... sunt multe informatii false peste tot ... ar fi dur sa auzim de un Gibson custom made in afganistan

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Plus ca atunci cand vei vrea sa treci la chitari pro(peste 1000$)

 

Nu vreau sa te supar, da nu cred ca faci o trecere de la Behringer sau EPi LP Special direct la un Gibson Classic 69 sau vreun Ibanez Prestige

Link to comment
Share on other sites

Revenind la topic .. daca iei o chitara ieftina acum(sub 7 mil noua) sunt sanse mari ca dupa un an sa incepi sa te impiedici de calitatea ei si sa te incurce la dezvoltare.

 

O chitara ieftina, in peste 90% din cazuri, este foarte .... proasta. mai bine iti iei o chitara medie .. ca sigur te va pasiona chitara. Plus ca atunci cand vei vrea sa treci la chitari pro(peste 1000$) , o chitara ieftina va fi destul de greu de vandut la un pret bun.

 

@kdavru ... nici o problema ... sunt multe informatii false peste tot ... ar fi dur sa auzim de un Gibson custom made in afganistan

da..s-or fi reprofilat talibanii pe trafic international de instrumente :)

garantat o chitara ieftina n-are cum sa aiba componente durabile..cel mai indicat ar fi sa adopti o solutie de mijloc,sa iti iei o chitara pe la vreo 10 mil(desi si asta e ieftina),cu floyd cat de cat acceptabil,o sa gasesti tu peste vreun an un incepator care s-o vrea :) multa bafta..

Edited by kdavru
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa te supar, da nu cred ca faci o trecere de la Behringer sau EPi LP Special direct la un Gibson Classic 69 sau vreun Ibanez Prestige

 

 

pai tocmai asta ziceam si eu ... probabil ca nu m-am expriamt corect ...

 

oricum .. luati contact cu omul ..si vedeti despre ce e vorba

pacat ca nu exista anuntul asta acum vreo 4-5 luni :) .. mi-am dorit mult timp in jackson japonez dar numai de la dx10d(adik 18 mil) in sus mai sunt facute in japonia ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.