www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pentru O Chitara Mai Buna


Susceptor
 Share

Recommended Posts

Cine se pricepe la electronica si la muzica si la chitara si sa stie cum sa scoata dintr-o chitara mediocra ceva bun umbland putin la partea electrica..

Nah..de exemplu ce condensatori sa pui ca sa schimbi tonu..mai multe pontetniometre de ton..tot felu de chestii ca sa ai o chitara cum iti doresti..

 

iar pt astia n00b intr-ale partii electrice intr-o chitara (asa ca mine), o schema a legarii pontetniometrelor cu dozele si switchului ar fi ideal

Link to comment
Share on other sites

Pai astea le gasesti pe net, numai trebuie sa stii exact ce cauti si ce vrei sa faci... pentru ca eu tot nu inteleg ce vrei sa faci.. pentru ce sa adaugi alte potentiometre??..

electronic la o chitara mediocra mare nu lucru nu ai ce-i face....

inlocuiesti potentiometrele si switch-ul cu unele de calitate... schimbi cablurile cu unele de calitate superioare si ecranate... poti ecrana partea electronica destul de usor... eu am folosit la o chitara folie de metal cu rezultate destul de bune (se poate capitona cavitatea destul de usor cu niste glue, dar ai grija sa nu faci vreun scurt pe undeva ca porma te miri de ce nu mai suna :)

Si in final ar trebui schimbate si dozele... asta fiind cea mai scumpa solutie... dar o chitara mediocra tot mediocra ramane... oricat te-ai chinui tu.. asa ca nu trebuie sa te astepti la minuni

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.