www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Fel De "cigar Box Guitar"


SolDiez
 Share

Recommended Posts

Ieri m-am apucat cu cumnatul meu sa facem o tentativa de "cigar box guitar" dintr-o "kalimba" care nu era foarte cantabila. In cateva ore a fost gata, fara pretentii de lutieri. Am luat o coada de lopata, am frecat la ea pana am facut-o cat de cat plata iar apoi dat gauri, santuri etc. Eram sigur ca o sa se rupa top-ul sub tensiunea corzilor dar a tinut si inca tine bine. Cheitele si pragusul le-am luat de pe un Stagg pe care l-am cam distrus tot cu experimente de genul.

 

Nu cred c-o mai bibilesc, ma gandeam sa-i tai pragusul si sa-l fixez cum trebuie dar pentru slide guitar nu mai trebuie altceva. Problema e sa invat eu sa cant cu slide-ul...sau in cazul de fata cu sticluta de acetona.

 

Va las cu poze si-o inregistrare:

 

post-2272-0-55590400-1368437699_thumb.jpg

post-2272-0-02815300-1368437700_thumb.jpg

post-2272-0-38762200-1368437700_thumb.jpg

 

http://www.youtube.com/watch?v=N7KI06JYQ6g

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare pentru cunoscatori in ale electronicii. Mi-am luat o doza piezo rotunda sa o pun pe chitara. De pus n-am cum s-o pun inauntru sub bridge deci o sa o lipesc afara in spatele bridge-ului(acolo vibreaza cel mai puternic am observat). Chestia e ca am dat de un fenomen ciudat: Cand apropii output jack-ul de doza piezo creste output-ul considerabil. Zgomotul de fond ramane neschimbat deci pentru mine e perfect dar ma frustreaza ca nu inteleg de ce. Am incercat sa caut pe goagle dar fara rezultate relevante.

 

Edit: rectific: nu era de la apropiere ci de la atingerea jackului cu doza, banuiesc ca se transmit vibratii aditionale cand jackul atinge doza si corpul ar sa fiu al naibii ca suna de 2 ori mai tare, poate n-am pun eu bine doza.

Edited by SolDiez
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.