www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ati Semnat Pentru Unirea Cu Basarabia?


apocalipsa
 Share

Recommended Posts

Nu neaparat, dar sa iei trei regiuni, sa le faci scriptic patru si sa mai ai si pretentii dupa asta, mi se pare chiar jenant. Eu inca astept, in zadar, o istorie adevarata a romaniei. Cand altii construiau zgarie-nori noi strigam 'vrem pamant'. Cand l-am avut, dupa 90, l-am facut parloaga si tot ne e foame, ca tuica nu creste singura pe pamant. Acuma vrem altceva, pamant nu ne mai trebuie.

Romania 1907:

RascoalaBancila.jpg

In rest, vedeti pe net ce aveau altii in acelasi an.

O natiune tanara condusa de tineri; imi suna a versuri de la Parazitii.

Edited by Rãspopitu'
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Later edit: plus ca mai avem si teritorii care ni se cuvin si ne-au fost, marsaveste, smulse! Mor de ras si nu-mi aduc aminte de ce :)))))).

Nu stiu daca ai un motiv real.Poate fi interpretat ca ceva premeditat din partea Germaniei naziste pt a atrage in Axa , pe nationalistul "patimas" Antonescu .Pt ca altfel Romania nu intra in razboi contra Rusiei. Dar ca orice greseala , totul se plateste . Pactul Ribbentrop-Molotov este o realitate si un act de agresiune impotriva unei natiuni mici iar relatiile regale care ar fi trebuit sa fie ca un scut impotriva tocmai unor asemenea acte , nu a functionat . Din punctul asta de vedere , daca-mi aduce cineva aminte de Coroana Romaneasca , il injur :D . Singurul rege care a simtit romaneste , a fost neamtu' Ferdinand :D

Asa ca ,precum avem greselile noastre asa si bulgarii au greselile lor . Aceste lucruri s-au intamplat pt ca suntem natiuni mici cu mari lacune in identitatea nationala si care in relatiile cu statele puternice ne face necredibili .Nu am fost si nici nu putem fi niste reali parteneri cu nimeni daca nu putem avea incredere si sustine propriile noastre principii . Daca de buna voie ne repugnam sau ne desconsideram , nu putem fi tratati altfel de catre nimeni .

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

....Nu am fost si nici nu putem fi niste reali parteneri cu nimeni daca nu putem avea incredere si sustine propriile noastre principii . Daca de buna voie ne repugnam sau ne desconsideram , nu putem fi tratati altfel de catre nimeni .

In mod categoric nu ne accepta nimeni visurile si nazuintele nefondate.

A iti recunoaste lipsurile nu inseamna neaparat sa te desconsideri sau sa iti repugne propriul trecut. Si nici nu poti vraji pe altii doar pentru ca tu, la randul tau, ai fost vrajit si acuma ai pretentia ca ce ai crezut se va transforma brusc in ceea ce s-ar numi trecut.

Repet, nu avem istorie aproape un mileniu. E o gaura neagra.

"Redobandirea" Basarabiei, sper ca intelegeti exact ce scriu, ar fi doar o scuza in plus pentru ineficienta noastra ca natie.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.