www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme la bridge


Guest PostaL
 Share

Recommended Posts

Guest PostaL

Salutare! Vreau sa incep prin a mentiona ca stiu ca sculamentu meu nu e tocmai cel al unui profi, da nu am spus nici unde ca asi avea tangenta cu clasa profi :) (cel putin nu deocamdata). Nu de alta da chiar nu vreau ca urmatoarele replyuri sa fie: IA BA ALTA! :)

 

Ok, ca sa incep: am cumparat de ceva vreme un Iris Solo (Reghin) (imaginea din avatar) si nu pot folosi bratu de tremolo. Nu am testat alta chitara electrica pana acuma, da cand am pus bratzu de la tremolo si am incercat sa-l folosesc, pare prea tzapan (bridge-ul deabia ca se clinteste si "pacane" intr-un fel in care ma face sa nu trag de el pana raman cu bratzu si bridgeu intr-o mana si chitara in alta).

 

A mai avut cineva un Iris Solo, functioneaza bratzu de tremolo pe chitarile made in .ro, trebe sa trag mai tare?

 

Multzam fain in avans :)

Edited by PostaL
Link to comment
Share on other sites

Pai si io am avut unu si cam aceasi problema am avut cu el(si inca am :) ). Bratu e fff rigid si daca tragi de el mai tare pocane de te sperii ca-ti sare coarda si te taie tot :) . Pana la urma cand am schimbat la corzi de 0.10 bridgeu s-a lasat tare pe spate si ziceai ca e fixed bridge . Oricum nu-l prea foloseam.

Link to comment
Share on other sites

Desfa capacul din spate si vezi cate arcuri sunt la tremolo.

Am vazut chitari cu 4-5 arcuri.

Slabeshte corzile....

Lasa numai 3 arcuri (unul in mijloc si celelalte simetric).

Unge cu vaselina toate punctele de contact dintre arcuri si subansamble, dintre bridge si cuiele de sprijin, chiar si pe la contactul corzilor cu bridge-ul poti sa pui putin (da putin), etc..., tot ce crezi ca ar putea avea o miscare relativa.

 

Reacordeaza.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.