www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fostex Sideman -- Overdrive/distorsion + Cho/fla


Recommended Posts

Salut !

 

Vand un efect de chitara Sideman (fabricat de Fostex-Tascam), original, japonez, o mica raritate.

Are clean / overdrive / distortion, si chorus / flanger stereo, plus intrare reglabila de microfon headset ; este de centura, ca un walkman (de-asta se cheama Sideman). Iesire stereo, intrare auxiliara (pt cd, de ex.), alimentare de la baterie 9V sau alimentator 9V extern. Cutie de aluminiu masiv.

 

Fotografia este de pe net, este exact acelasi format, cu mai multe butoane si comutatoare.

 

post-20761-0-48176200-1365440328_thumb.jpg

 

L-am primit cadou, si nu l-am folosit aproape deloc. Se vinde cu 400ron, discutabil. (O simpla pedala de distors japoneza sare usor de acest pret, si acesta este ca doua pedale intr-una.) Anunt valabil doar pentru Bucuresti, predare personala (cu proba). Contact : PM (verific zilnic).

Multumesc.

 

 

.

Edited by project
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am gasit cu Q cu Vai un alt link de pe net, dar... imaginea este tot de Comp-1, nu de Sideman-1.

http://www.guitarcen...226-i2727445.gc

Sper sa fie cat mai clar ca nu este vreo contrafacere ieftina, ci un efect foarte rar, produs de Fostex (este marcat ca atare pe circuitele imprimate), fabricantul de echipamente de studio (http://www.fostexinternational.com/), ce producea si arhicunoscutele magnetofoane profesionale de studio pe 24 de canale Fostex R8, B16, etc.,

Serial No.12038 - se poate verifica printr-un mail la Fostex ca este original, made in Japan. Partea de chorus / flanger este digitala, cu trei integrate si doua preamplificatoare de iesire - deci este Stereo real.

Nu se poate apasa pe el ca pe o pedala, insa este ideal pentru studiu, repetitii (poate sta in buzunar sau la centura, este exact cat un Walkman), si poate ataca fara probleme un amplificator. Insumeaza doua efecte diferite (Overdrive/Distortion si Chorus/Flanger Stereo) care cu greu pot fi gasite amandoua impreuna la acest nivel de pret. Si este de calitate japoneza, fabricat in anii '90. Are si intrare stereo pentru CD (line in), foarte utila la repetat, si intrare separata de microfon vocal, cu efect separat de Chorus/Flager stereo comutabil (on/off). Iesire Line/Headphones cu volum reglabil.

Nu are nici macar o zgarietura, a stat doar in casa.

Cine il vrea de Sarbatori, il ia aproape la jumatate din pretul initial. Pentru a nu avea dubii, se vinde cu proba.

Am efecte suficiente, si sunt exact cele de care am nevoie - asa ca sta degeaba, si il dau de colo-colo. Macar sa se bucure cineva de el, e un efect simpatic.

Sarbatori Fericite !

Edited by project
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salut !

Iata si sample-urile promise.

Chitara este un Stratocaster pe bridge (SC de semnal mic). Pe HB-uri distorsiunea creste proportional.

Sideman-ul are 9V de la un alimentator de radio, care are putin brum. Alimentat de la baterie de 9V sau un alimentator bun, nu se aude nimic.

Nu am editat nimic din ce se aude. Efectul e pe flanger (Sideman-ul are un semireglabil intern care ajusteaza proportia de efect chorus/flanger - eu l-am lasat la minim, ca sa nu sune prea voluminos).

Volumul de pe Line Out e cam la un sfert, ca sa nu intre in rosu VU-metrele din softul de inregistrare.

La intrarea intr-un amplif, se poate da Line Out-ul la maxim fara probleme, mai creste sustain-ul si grasimea.

Al doilea sample este prin VST-ul Recabinet, setat pe Sterling si SM57, stereo.

Sideman Line out.mp3 Sideman & Recabinet (Sterling & 57).mp3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 months later...
  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.