www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Decizie grea


Sebi Jack
 Share

Recommended Posts

Cam intr-o luna vreau sa-mi iau alta chitara(acum am o copie de Gibson SG Standard '61). Tind spre Gibson Les Paul, dar imi place si Ibanez RG. As avea si io nevoie de cateva pareri ca sa ma pot hotari mai usor. Care sunt avantajele lor in legatura cu diferite stiluri. Si in legatura cu Les Paul, m-ar interesa si cam cat ar costa si de unde as putea sa o iau. Ca prin tara nu am vazut.

 

 

 

 

 

PS: sunt deschis si la alte sugestii de chitari.

Link to comment
Share on other sites

Tind spre Gibson Les Paul, dar imi place si Ibanez RG.

 

Sunt doua chitare f diferite. Insa la banii la care iti iei un Gibson Les Paul standard sau de care o fi el mai ieftin (vorba vine..) iti iei un Ibanez RG Prestige nou impecabil (si da, cred ca ar fi mai bun decat Gibsonul respectiv all the way - ca instrument asta). Deci uita-te mai bine dupa un Epiphone daca iti plac Les Paul-urile. Un Gibson Les Paul este o chitara f scumpa si din cate stiu eu, ca sa o pui in valoare trebuie sa o treci prin tot lantul acela care a facut-o celebra... amplificator si cabinet Marshall in special. Nu e o chitara versatila, nu poti obtine un ton de clean pe ea (decat daca faci mici modificari) deoarece are numai humbuckere, legate standard, in serie.

 

Daca iti plac mai mult acrobatiile / virtuozitatile pe chitara gen Vai sau partea de chitara solo in general ia-ti un RG (grif mai comod, taste mai mari si 24 la numar, Floyd dc vrei). De asemenea este o chitara mult mai versatila. Vinde cineva pe okazii un Ibanez RG350DX alb nou pe Okazii la 15 mil. Mie unu mi-a placut chitara si cred ca ar fi ok. Daca bani sunt, uita-te dupa un RG Prestige (RG japonez adica) sau un RGT Prestige (RG neck-thru). Si S-ul este o chitara misto si parca se si apropie putin mai mult de infatisarea unui Les Paul :))

Link to comment
Share on other sites

mersi mult ptr sugestii. mi-ar fi placut un les paul. da ca pret ma gandeam la ceva prin aria 600-700, maxim 800 "euroi".

stiu mai multi care mai pleaca prin germania. as putea eventual sa le dau banii sa o ia de-acolo. ar fi mai ieftina? si tinand cont ca transportu e gratis.

as vrea o chitara pe care sa pot sa cant si armonie si solo, si rock si blues. mi s-a pus pata pe Les Paul ca imi place cum arata. dar mai important am auzit-o si live si mi-a placut cum suna. da intr-adevar era bagata intr-un amp marshall. plus ca imi plac foarte mult doi chitaristi care canta pe asa ceva: Slash si Jimmy Page. dar adevaru e ca si ibanezu e o chitara foarte tare. am cantat pe una la muzica si a sunat foarte frumos.

oricum mai astept pareri, sugestii.

Link to comment
Share on other sites

Eu am un Gibson SG Standard original... super chitara ti-o recomand cu cea mai mare caldura, este pe departe cea mai tare chitara pe care am avut ocazia sa cant vreodata :)

Cat despre obtinerea ei... depinde de multi factori... Eu am achizitionat-o din Austria (nu ma intreba cat a costat)... La noi sunt slabe sanse sa gasesti o chitara de genu asteaia. S-a mai zis deja iti recomand cu caldura si instrumentele de la Epiphone care se gasesc mult mai usor, calitatea in sine este foarte buna. Dozele le poti schimba ulterior pe gustul tau.

Link to comment
Share on other sites

La banii de care dispui, un Les Paul Gibson este untouchable :)

Da' potzi sa-tzi iei un Les Paul de la Epiphone chiar mai pricopsit (custom sau signature).

Daca nu-ti trebuie manivela si vrei super sustain si nici nu te deranjeaza un grif o idee mai gros, mergi pe Les Paul (io asa as face :) ).

 

Parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.