www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitar Rig si Audiophile 2496 necazuri


vicus
 Share

Recommended Posts

Salut la toata gasca si servus.

 

Tocma ce am cumparat o placa de sunet M-Audio 2496 si un controller Korg K49.

Dar despre placa de sunet sa vorbim. E fantastica, dar am ceva necazuri cu Guitar Rig.

Am bagat chitara in Analog In (mono). Daca in Patchbay bifez HW In 1/2, chitara suna, ce intra aia iese si in boxe. E bine pana aci.

Ca sa procesez sunetul in Guitar Rig, trebe sa bifez WavOut 1/2 din cate mi se pare logic.

In Guitar Rig vad ca intra sunetul, dar la iesire, no output... O singura data am sesizat un pic de sunet, dar era foarte foarte jos.

Vreo idee?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cum folosesti Guitar Rig? Standalone (de unul singur) sau ca plugin intr-un program compatibil VST?

Standalone sau in cu Nuendo ca host. Same stuff.

Nimic la iesire. Am facut o setare la un moment care a generat feedback gramada, dar atata.

Cu AMplitube merge la fix, latente gen 5 ms, la 96 kHz si DMA buffer 512. ca doar Audiophile isi face treaba.

dar nu vrea dle cu Guitar Rig, nici mort :)(

HW-Out la Patchbay e pus pe Monitor Mixer. si acolo sunt toate la volum maxim, dar nimic pe outputul din Guitar Rig :)

Link to comment
Share on other sites

Da, e in dreapta sus.

Nu era aia

ca un imbecil, nu m-am uitat la partea de Input. era apasat butonasul de left. si chitara mea era bagata in right......................

merge la fix

fain softul, dar parca imi place mai mult soundul de la Native Instruments Guitar Combos.... e si mai greu sa iti prinzi urechile acolo

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

am si eu o problema.mi-am bagat guitar rig 2. am o placa realtek ac97 .faza e ca am un delay nemernic.ciupesc coarda si se aude poimaine.am umblat pe la sample rate pe acolo dar delay-ul ramane totusi.ce sa fac? imi place mult programul insa nu ma impac cu delayul asta

Link to comment
Share on other sites

am si eu o problema.mi-am bagat guitar rig 2. am o placa realtek ac97 .faza e ca am un delay nemernic.ciupesc coarda si se aude poimaine.am umblat pe la sample rate pe acolo dar delay-ul ramane totusi.ce sa fac? imi place mult programul insa nu ma impac cu delayul asta

 

S-a tooot discutat - iti trebuie ASIO4ALL. Foloseste functia de search.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.