www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jackson Acustic?


fixxxer_metalhead
 Share

Recommended Posts

Hai noroc!

 

Solicit ceva ajutor de la cineva care se pricepe; problema este urmatoarea: un amic a facut rost prin diverse circumstante, de o chitara clasica Jackson, aparent. Proprietarul original spune ca respectiva chitara e din '62, si chipurile ar valora 1000 de dolari :lol: ; pe eticheta din interior este mare logo-ul Jackson, relativ asemanator cu logo-ul pe care il stim cu totii.

Pe langa asta, scrie ceva gen "Prodotto in Italia" si inca ceva, tot in italiana. O alta chestie interesanta e spatele arcuit (pe engleza ar fi "arch-back"?). Dupa punte si cheite, tind sa cred ca este chitara clasica (nu am verificat daca are truss rod sau nu). Curios e ca acea chitara a stat intr-un garaj peste 10 ani cu corzile (de metal, cum altfel?) tensionate, dar actiunea este excelenta, nici un fel de defect pe partea asta, griful in stare excelenta, perfect cantabila.

Griful pare sa fie three-piece, si -alta chestie interesanta- este bolt-on. Dupa parerea mea (profana), placuta cu cele 4 suruburi par sa fie acolo din fabrica.

Optic, chitara e intr-o stare deplorabila, cu o gaura pe laterale, in partea de jos (busitura, mai exact), spatele sta sa se dezlipeasca...dar repet, cantabila.

 

Intrebarea mea din nou: din descrierea asta, poate confirma cineva ca este intr-adevar o chitara Jackson? Poze nu am momentan, ii fac cat de curand. Goagal nu m-a ajutat prea mult, am probleme in a gasi chitari clasice Jackson, sa imi fac o idee, deci apelez la ajutorul vostru!

Link to comment
Share on other sites

din '62 sigur nu e....tipu clar manca ciuperci, dar totusi, eticheta pare sa fie acolo din fabrica. reghineza parca n-ar fi...repet, scrie Jackson mare cat toate zilele si ceva cacaturi in italiana...o fi fost alta fabrica Jackson clandestina prin cine stie prin ce dugheana prin Sardinia :)) poate fac maine rost de poze, sa se minuneze toti cetatenii!

Link to comment
Share on other sites

Acilea sunt pozele. Din fata nu m-a dus capul sa fac...am pus una doar cu eticheta, sa se minuneze rgc-ul, si cu spatele, sa se vada skunk stripe-ul si placa cu suruburi. gigea, nu alta!

nu prea se vede spatele arcuit, dar va asigur ca e acolo....rgc-isti specializati pe jackson, dati-va cu parerea!

 

 

 

Edited by fixxxer_metalhead
Link to comment
Share on other sites

Constructia este specifica chitarelor western facute in Italia in anii '80.

Eko erau construite tot cu bolt-on neck.

Probabil ca au fost facute special pentru piata englezeasca sau americana. Este doar o coincidenta ca dupa ani a aparut firma Jackson specializata in electrice.

Eu, de exemplu, am o chitara japoneza care se numeste Wotan, au fost facute special pentru piata germana.

 

Uite aici un alt exemplu de chitara Made in Italy cu nume anglo-saxon:

 

http://www.ebay.co.u...=item460d29de4f

Link to comment
Share on other sites

Asa e modelul, nu e pusa ulterior. Stramba o fi din fabricatie, pe vremea ai anu se folosea CNC pentru constructia chitarelor.

Cauta pe net imagini cu chitare Eko si ai sa vezi ca au placuta deoarece e neck bolt-on. Au mai fost si alte marci care au folosit grif bolt-on - Fender, Epiphone, Hofner, etc....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.